Національна академія наук України Київський університет права

Книжкова виставка в КУП НАН України до Дня Соборності України

21 Січня, 2023

22 січня 1919 р. ввійшло до національного календаря як велике державне свято – День Соборності України. Щороку в цей день український народ із вдячністю згадує тих героїв, які намагались відродити незалежну соборну українську державу. Саме 22 січня 104 роки тому було проголошено акт Злуки Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки. 

Ідея єдиної соборної України як ніколи актуальна в наш час. Саме соборність України яскраво втілюється в життя сьогодні, в ході повномасштабної війни з російським агресором, коли на фронті пліч о пліч воюють українці з різних куточків нашої країни – від Закарпаття до Донецька, від Волині до Криму. Соборність України стає ще більшою, коли цивільних людей, матерів з дітьми, людей з інвалідністю та похилого віку з окупованих та небезпечних районів евакуюють в більш безпечні області, коли їх приймають як рідних людей, коли громадяни всієї країни об’єднані в єдиному пориві: зробити все, щоб перемогти ворога й викинути загарбників з рідної землі.

Напередодні Дня Соборності України, для студентів КУП НАНУ університетською бібліотекою було організовано книжкову виставку «Соборність України: 103 роки історії та випробувань». На виставці представлена література, що висвітлює найважливіші події в історії України – передумови й причини об’єднавчого процесу, тернистий шлях України до соборності, ідеї побудови єдиної української самостійної держави.


Зубков С.К., Карцевич В.Л., Хорошевський А.Ю. Події, що змінили Україну. – Харків, Факт, 2013.- 383 с.

До книги увійшли нариси про події, що змінювали історію України. Виникнення трипільської культури, заснування Києва та Львова, зародження Запорозької Січі та Переяславська Рада, бій під Крутами та Голодомор, Чорнобиль та проголошення незалежності України – всі ці події представлені в книзі. І серед надзвичайно важливих подій є Акт злуки особливо важливим з погляду на подальшу нашу історію, хоча через низку обставин того часу реалізувати переваги об’єднання УНР і ЗУНР в життя так і не вдалося. Проте Акт Злуки став не просто декларацією, він змінив Україну і Українців, ясно продемонструвавши їх прагнення до об’єднання.

 


Солдатенко В.Ф. Українська революція. Історичний нарис: монографія. – К.: Либідь, 1999. – 976 с.

В монографії відтворено панорамну картину історії Української національно-демократичної революції 1917-1921 рр. Розроблено критерії періодизації досліджуваного процесу, з’ясовуються причини, характер і мету боротьби, сутність революції, характеризуються головні події буремної доби, зокрема, Акт Злуки УНР і ЗУНР, що відбувся 22 січня 2019 року в Києві на Софійській площі охарактеризований автором як період національного піднесення та єдності українського народу.

 


Солдатенко В.Ф. Україна в революційну добу: Історичне ессе-хроніки. У 4-х тт., Т.ІІІ. Рік 1919. – К.: Світогляд, 2010. – 453 с.

Книга серії «Україна в революційну добу» присвячена відтворенню подій одного з найдраматичніших, найсуперечливіших історичних періодів, коли відсіч зовнішнім агресіям, «громадянська війна» досягли свого апогею – 1919 року.

У центрі уваги автора – аналіз протиборства, взаємодій та взаємовпливів сил, які уособлювали соціальні і національні начала, часто ворогуючи між собою, коли доля майбутнього вирішувалася на фронтах, що краяли Україну, жорстко перевіряючи практикою істинність та життєспроможність суспільних альтернатив, запропонованих різними політичними таборами. Але розпочинається хроніка подій цього року з історичної події – Акту Злуки, який був провісником процесу об’єднання двох гілок єдиного Українського народу, двох етнічних українських територій.


Левко Лук’яненко. Національна ідея і національна воля. – К.: «Гуляй Поле», 2008.-191 с.

У просвітницько-публіцистичній праці автор розглядає наріжне питання ідеології української держави, дає оцінку державотворчого процесу в Україні, серед подій якого Акт Злуки УНР та ЗУНР є окремою яскравою сторінкою історії нашої Батьківщини. Головною темою книги є проблема національної ідеї, а рефреном – заклик до єдності народу через відродження мови, культури, національної гордості та любові до України.

 


Русначенко А. Нариси новітньої історії України. Кн. 1. – К.: Вид. Олег Філюк, 2014. – 476 с.

Монографія Анатолія Русначенка є спробою дати власне цілісне бачення новітньої української історії від початку ХХ століття, української революції 1915-1923 рр., серед яких непересічне місце займає 22 січня 1919 року, коли відбулося об’єднання, символічна злука всіх українських земель. Автор вказує на витоки комунізму і більшовизму в Росії і спроби перенести їх на український грунт, які призвели до жахливих наслідків у вигляді російсько-українських війн, голодоморів, колективізації і депортації населення України.

 


Бондаренко К. История в профиль. – К.: Знання, Фонд «Українська політика», 2012. – 663 с.

Чи знаємо ми справжню історію нашої країни і що слугує спільним знаменником для створення правдивої історії? Любов до Батьківщини чи незаперечні факти? Але чи відомі нам усі факти, усі імена людей, діяльність яких впливала на хід історії України та багатьох інших держав, і які принесли Україні славу і незалежність? І чи можна розглядати події минулого та сучасності? Книга відомого історика та політолога Костя Бондаренка – це новий погляд на постаті та історичні події нашої Батьківщини, не завжди беззаперечний, але досить цікавий.

 


Наукова бібліотека КУП НАНУ