Відбулась ІІ Всеукраїнська науково-практична конференція на тему: «Конституція України: стан, перспективи та механізми реалізації»

28 Червня, 2024

28 червня 2024 року з нагоди 28 річниці Дня Конституції України в Київському університеті права НАН України відбулась ІІ Всеукраїнська науково-практична конференція на тему: «Конституція України: стан, перспективи та механізми реалізації». Цей захід є продовженням традицій наукової школи.

У конференції взяли участь науковці, представники державних та урядових інституцій, аспіранти та студентська молодь, які обмінювались досвідом та практичними рекомендаціями щодо цінностей правової держави, принципу верховенства права, гуманістичних цінностей та правових відносин між суспільством і державою. В ході жвавих дискусій також були виявлені прогалини в законодавстві українському та міжнародному, які «підсвітила» війна.

Відкрив Конференцію ректор Київського університету права НАН України, професор Юрій БОШИЦЬКИЙ. Передусім він закликав учасників конференції вшанувати хвилиною мовчання пам’ять усіх, чиє життя забрала війна.

Юрій Ладиславович також сказав: «Сьогодні ми, як науковці в галузі права, бачимо всі ознаки порушення норм міжнародного права, прав і свобод людини, норм міжнародного гуманітарного права, які вчиняє РФ. Вже сьогодні міжнародні злочини, які вчинені в Україні, класифіковано як злочини проти людяності або воєнні злочини; вони вчинені як частина широкомасштабного або систематичного нападу, спрямованого проти цивільного населення. Ми також бачимо гостру необхідність правової підтримки найбільш вразливих верств населення, як то вимушено переміщених громадян, тих, які втратили житло, ветеранів, інвалідів, дітей-сиріт та багатьох-багатьох інших. Саме тому ми зараз розширяємо діяльність нашої юридичної клініки «Фенікс», яка є не тільки платформою для практики наших студентів. Основним завданням клініки є надання безкоштовної юридичної допомоги громадянам».

Проректор з наукової роботи Іван КАЙЛО окреслив коло питань, які виносились на порядок денний конференції та запропонував спрогнозувати перспективи та механізми реалізації конституційного права, його вдосконалення під час повоєнного відновлення України. Іван Юрійович підкреслив, що пропозиції, які напрацює Конференція щодо закріплення гарантій стабільності структури держави, правового статусу людини і громадянина, системи органів державної влади та місцевого самоврядування вже сьогодні можуть стати підґрунтям доцільних змін в різних галузях права.

З вітальним словом до учасників конференції звернулися:

• Іван КИРИЛЕНКО – народний депутат України, член Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій.
  • Сергій ПИРОЖКОВ − Віцепрезидент НАН України, академік НАН України.
  • Валерій ПАЦКАН − народний депутат України VII та VIII скликань, голова Рахункової палати України (2018-2023);
  • Олександр ВАСИЛЕНКО − представник Офісу Генерального прокурора;
  • Євгенія БАСАЛАЄВА − Президент Культурно-мистецького благодійного фонду «Київ-Класік», Народна артистка України;
  • Йозеф ЗАТЬКО – Президент Європейського інституту безперервної освіти(Словаччина).

Дуже цікавими і ґрунтовними були доповіді:

Юрія БАУЛІНА – голови Конституційного Суду України у відставці, члена Національної академії правових наук України;

Наталії ОНІЩЕНКО – заступниці директора Інституту держави і права ім. В.М. Корецького НАН України;

Івана ДОМБРОВСЬКОГО – голови Конституційного Суду України у відставці, голови Асоціації суддів Конституційного Суду України;

Володимира КАМПО – судді Конституційного Суду України у відставці та інші науковці та практики.

Пропозиції, які напрацювала конференція щодо закріплення гарантій стабільності структур держави, правового статусу людини і громадянина, системи органів державної влади та місцевого самоврядування вже сьогодні можуть стати підґрунтям доцільних змін в різних галузях права.

Ухвалили також і резолюцію конференції, а видання збірки її матеріалів плануємо здійснити впродовж наступних 2-х місяців».

Прес-Центр КУП НАНУ