Відбулася зустріч ректора КУП НАНУ з президентом Закарпатського Угорського Інституту імені Ференца Ракоці ІІ

19 Серпня, 2022

Нещодавно ректор КУП НАН України професор Юрій Бошицький з робочим візитом відвідав Закарпатський Угорський Інститут імені Ференца Ракоці ІІ та зустрівся з його президенткою пані Ільдікою Орос.

Закарпатський Угорський Інститут імені Ференца Ракоці ІІ знаходиться в місті Берегово в Закарпатті. Це  вищий навчальний заклад ІІІ рівня державної акредитації, створений у 1996 році. Є ровесником КУП НАНУ і єдиним в Україні угорським педінститутом.

Навчальний корпус розташований у приміщенні колишнього Палацу комітатського суду, корпус якого збудували 1909 році, після оголошеного урядом королівської Угорщини конкурсу, був обраний проект архітектора Міклоша Ібла – у стилі французького бароко. Протягом двох років (19081909) проект був реалізований. В радянський час у історичній будівлі ненадовго була розміщена казарма, а потім надовго «Завод точної механіки». На початку незалежності в частині палацу розміщувались кілька адміністративних установ, згодом ще й дитяча бібліотека.

Формування інституту відбулося за великої спонсорської допомоги з Угорщини. Іменем кожного спонсора були названі 77 інститутських аудиторій. У 2002 році було відкрито студентський гуртожиток. Президентом інституту сьогодні є пані Ілдика Орос, а ректором професор Степан Черничко.

В структурі Інституту діють Кафедра історії та суспільних дисциплін, Кафедра педагогіки та психології, Кафедра філології, Кафедра математики та інформатики, Кафедра біології та хімії, Кафедра географії та туризму, Кафедра економічних дисциплін.

При інституті діє також Центр післядипломної освіти та ряд науково-дослідних центрів. Зокрема, це Інститут імені Тиводара Легоцького, Інститут імені Антала Годинки, Природознавчий Наукового-дослідницький інститут ім. професора Іштвана Фодора старшого і Закарпатський угорський колегіум імені Ілони Зріні.

До Інформаційного центру Закарпатського угорського інституту імені Ференца Ракоці ІІ входить Центр інформатики імені Тіводора Пушкаша та бібліотека імені Яноша Апацаї Чере, яка нараховує понад 50 тисяч екземплярів наукової та художньої літератури.

При інституті дія Центр культури, до складу якого входять Виставковий зал імені Імре Рейвеса, Виставковий зал імені Арнольда Гросса, де проводяться сезонні та постійні виставки художників і художників-декораторів. Є також і музей текстилю імені Каталіни Полоні та кіноклуб.

Найголовніші дослідницькі програми інституту спрямовані на вивчення вживання угорської мови в регіоні, історії краю, а також на дослідження міжетнічних відносин. Інститут має потужну сучасну матеріально-технічну базу.

Під час перемовин Юрій Бошицький обговорив з пані Ілдікою Орос шляхи поглиблення зв’язків у сферах освіти і культури, доцільність підписання меморандуму найближчим часом і питання можливого відкриття юридичного факультету силами КУП НАНУ на базі Закарпатського Угорського Інституту імені Ференца Ракоці ІІ.

Враховуючи той факт, що на всій території Закарпатської області компактно проживає близько 150 тисяч етнічних угорців, згідно із переписом населення 2001 року. І незважаючи на те, що за останні 5-10 років тисячі угорців емігрували до більш розвинених країн ЄС, США, Великобританії та Канади, угорська громада залишається достатньо великою. Конче потрібні місцеві угоромовні правники для органів державної влади і управління, для правоохоронних органів, судів, нотаріату та адвокатури тощо.

Також, враховуючи ту обставину, що сьогодні в щоденній роботі Інститут стикається з різними питаннями правового характеру, які виникають в результаті переселення до Берегово через війну великої кількості наших громадян з багатьох регіонів України, то КУП НАНУ міг би сприяти Інституту по правових питаннях силами своїх фахівців та силами університетської юридичної клініки. Саме про це йшлося на перемовинах.

Передали рекламну продукцію про КУП НАНУ, а для бібліотеки Інституту окрім нашої фахової літератури, передали комплекти юридичної енциклопедії з метою популяризації юридичної освіти та науки в регіоні, а також більшого інформування студентів Інституту щодо юридичної науки та освіти.

В перемовинах взяли активну участь керівниця структурного підрозділу КУП НАНУ в м. Ужгород Мирослава Бухало, та відомий український політик, посол України у Словацькій Республіці (2010-2016 рр.), голова Закарпатської ОДА(2005-2010рр.) Олег Гаваші.

Маємо надію на взаємовигідну співпрацю з нашими Берегівськими друзями та партнерами.

Прес-Центр КУП НАНУ