Національна академія наук України Київський університет права

День пам’яті та примирення

8 Травня, 2023

8 травня в Україні та у всьому світі вшановується День пам’яті та примирення – саме цього дня, у 1945 році було підписано Акт про капітуляцію тодішнього агресора – фашистської Німеччини.

22 листопада 2004 року Генеральна асамблея ООН проголосила 8 та 9 травня Днями пам’яті та примирення та, визнаючи, що держави-члени можуть мати свої дні перемоги, звільнення та святкування, запропонувала всім державам-членам, організаціям системи ООН, неурядовим організаціям та приватним особам щорічно відповідним чином відзначати один із цих днів або обидва ці дні як данину пам’яті всім жертвам Другої світової війни.

У 2015 році Верховна Рада України ухвалила закон про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років, який встановив 8 травня Днем пам’яті та примирення, а замість радянського свята Дня Перемоги було встановлено День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, який щорічно відзначається 9 травня.

Кожне слово у назві сьогоднішньої дати має глибоке сакральне значення. Пам’ять говорить нам про те, що ми маємо не забувати мільйони людей, які загинули у Другій світовій війні. Примирення – означає, що всі країни, що брали участь у кривавих подіях тієї війни, мали б примиритися між собою та не починати нових війн.

Мета цього пам’ятного дня – ще раз нагадати світові про невинних жертв війни, про безглуздо знищені в результаті бойових дій мільйони людей, про жахливі воєнні злочини, злочини проти людяності. Народи повинні були примиритися для того, щоб не допустити повторення подібних подій знову. На жаль, наші сподівання не завжди виправдовуються і українцям знову доводиться боронити своє право на існування, яке цього разу заперечують російські нацисти.

Сьогодні колектив КУП НАН України, разом з усіма українцями, вшановує пам’ять полеглих у Другій світовій війні.

Варто зазначити, що День пам’яті та примирення має свій символ – червоний мак. А гасло дня звучить наступним чином: «1939-1945. Пам’ятаємо. Перемагаємо».

Прес-Центр КУП НАНУ