Національна академія наук України Київський університет права

Книжкова виставка в КУП НАНУ до Дня Героїв Небесної Сотні

20 Лютого, 2023

День Героїв Небесної Сотні – пам’ятний день, що відзначається в Україні щороку 20 лютого. У 2023 році він відбудеться під гаслом «Небесна сотня – перші герої російсько-української війни».

День Героїв Небесної сотні – це жалобний день, але він не про смерть, а про героїчну боротьбу, самопожертву, готовність українського суспільства захищати незалежність України. Цього дня ми вшановуємо пам’ять про тих громадян, завдяки яким змінено перебіг історії нашої держави, тих, хто віддав своє життя під час Революції Гідності, захищаючи ідеали демократії, обстоюючи права та свободи людини, європейське, цивілізоване майбутнє України. Для усіх нас, громадян України, надзвичайно важливо особливо під час війни не забувати про те, із чого усе розпочиналося, тому що це була перша битва російсько-української війни, кривава битва за наші цінності, за свободу українського народу.

Герої Небесної Сотні – уособлення людської, громадянської та національної відваги й самовідданості, а Революція Гідності стала перемогою в боротьбі українців за свої права і демократичний вибір. Але недостатньо просто формально відзначити цей день, назріла необхідність переосмислити ті події, дати зрозуміти українському суспільству, що насправді подвиг Героїв Небесної сотні змобілізував українське суспільство і допоміг підготувати українську армію, волонтерів, зробив нас сильними духовно і морально. Небесна сотня – це перша когорта до Небесної Січі українських героїв, лави якої поповнюються, на жаль, щодня.

Революція Гідності є одним з ключових моментів українського державотворення, виразником національної ідеї свободи, яка засвідчила: українці не просто обрали свій шлях до свободи, а й готові за нього боротися. Героїзм українців в жорстокій загарбницькій війні, що точиться на наших теренах, руйнуючи міста і села, вбиваючи військових та мирних громадян, змусив світ сприймати Україну як сильну, гідну державу, з власною тисячолітньою історією та хоробрими воїнами, здатними захистити державний суверенітет, з незламним народом, для якого Україна – понад усе!

«Небесна сотня – перші герої російсько-української війни»

Книжкова виставка

«Літопис самовидців: дев’ять місяців українського спротиву»/ автор проекту Оксана Забужко, упорядник Тетяна Терен, предмова Світлани Алексієвич. – К.: Комора, 2014. 

Від Євромайдану до АТО, від листопада 2013 по літо 2014 – ця книга простежує в хронологічній послідовності зміну настроїв і глибинні психологічні трансформації в українському суспільстві. Колективний портрет «народження нації», що за кілька місяців пройшла шлях від мирного протесту до національно-визвольної війни, складено з найпопулярніших за цей час дописів у соцмережах, виступів в інтернеті, фрагментів новинної стрічки…

Авторів збірника, серед яких як відомі літератори, блогери, журналісти, так і анонімні мережеві «нікі», об’єднує одне: всі вони були живими свідками й учасниками найдраматичніших подій новітньої української історії, і всі їх думки ц почуття, оцінки та пошуки смислів зафіксовано в режимі «включеного спостереження», шо дає читачу можливість доторкнутися до історії в момент її творення.


Курков А. «Дневник Майдана» / худож.-оформ. А.Самовюк. – Харків: Фоліо, 2015. 

Андрій Курков – письменник, журналіст, сценарист, найбільш відомий на Заході український письменник, восени 2013 року готував для австрійського видавництва «Хаймон» збірку ессеїв про Україну. Однак 21 листопада він зрозумів, що закінчити її він не зможе, і замість збірки була написана ця книга, в якій автор докладно, по днях, описував, що відбувалося в Україні з самого початку Майдану. Це не революційний боєвик, не агітаційний текст – це особистий щоденник письменника, документ, що розповідає про життя в Києві під час Євромайдану, під час окупації Росією Криму і після цих подій.


Кошкіна С. Майдан. Нерассказанная история. – К.:Брайт Стар Паблишинг, 2015.

У цій книзі зібрані відверті інтерв’ю з головними героями тієї історичної зими. Контент книги є унікальним, а дані та свідчення публікуються вперше. Автор намагається максимально точно реконструювати події, зокрема, кулуарні процеси, які були приховані від очей тих, хто мерз на Майданах і площах України і дивився на ці події в телевізорі, але вони вплинули на історичні події Революції Гідності.


Трайлакало О. Майдан. Погляд зсередини. – К.: Сервіс «Book Express»;вид. М.Ю. Мельник, 2018. -320 с.

Ця книга – збірка спогадів «Львіської брами» – захисників першої барикади, що стояла під мостом на вулиці Інститутській, людей, яким пощастило опинитись у вирі подій Революції Гідності, тому кожна емоція тут щира, а кожне слово – правда. Книга присвячується загиблим Героям Небесної Сотні, а в передмові автор наголошує: «Ми просто не маємо права промовчати, бо якщо ми самі не напишемо нашу історію, то її обов’язково напишуть інші. Але тоді це буде зовсім інша «історія. …Ми повинні робити все для того, щоб зберегти і донести нащадкам, якою ціною виборювалась наша Незалежність. Ми хоча б спробували це зробити, і надалі робитимемо все, що від нас залежить, бо зупинятись не маємо права».


Рябчук М. Долання амбівалентності. Дихотомія української національної ідентичності – історичні причини та політичні наслідки. – К.: ІПіЕНД ім. І.Ф. Кураса НАН України, 2019. – 252 с.

Якщо попередні книги були в основному свідченнями очевидців, живих учасників Майдану, то монографія науковця Інституту політичний і етнонаціональних досліджень ім. І.Ф. Кураса НАН України присвячена дослідженню української національної ідентичності у двох її різних, істотно відмінних формах, означених автором як «українська етнокультурна» та «українська інституційна» ідентичність. В праці доводиться, що історична ідентичнісна дихотомія української нації значно ускладнює процеси пострадянської трансформації і відчутно ослаблює українське суспільство. Майдан був актом становлення української нації, але далеко не всі українці підтримували його, і амбівалентність українського народу відчутно ослаблює українське суспільство перед лицем російської агресії. Монографія обґрунтовує необхідність та з’ясовує передумови формування об’єднавчої громадянської ідентичності всіх жителів України.


Антологія «Україна – Європа» / упоряд. та вступ ст. О.В.Красовицького; худож.-оформл. Л.П.Вировець. – Харків: Бібколектор, 2015. 

Письменники, твори яких увійшли до Антології, визначають обличчя української літератури, і це обличчя повернуто до Європи. В оповіданнях, уривках з романів – тема європейського минулого та майбутнього України. Тут же і трагічна сучасність – в антології розкриваються складні міжнаціональні та міжособистісні стосунки, тема Євромайдана, збитого Боїнга, агресії Росії та війни на сході України.


«Як вмирає правда про Майдан…» / О.Баганець. – К.: Юрінком Інтер, 2018. 

Автор книги, професійний юрист, який після Революції гідності організовував роботу перших слідчих груп з розслідування справ Майдану, написав статті на цю тему, де висловив свій погляд на причини гальмування розслідування цих справ та загибелі мирних протестувальників. Головною з причин неефективності розслідування справ Майдану і того, що реальні злочинці до цих пір на волі, автор називає непрофесійність і кадрові прорахунки керівництва Генпрокуратури, спротив вищого керівництва МВС і загалом незацікавленість української влади у розкритті цих злочинів.


Прес-Центр КУП НАНУ