Книжкова виставка в КУП НАНУ до річниці Революції Гідності

19 Листопада, 2021

Гідність людини є однією з найважливіших особистісних цінностей, закріплених у багатьох правових актах. В Конституції України (ст.3) гідність людини, як її життя, здоров’я, честь, безпека і недоторканість визнаються в нашій державі найвищою цінністю. Фундаментальними міжнародними актами проголошується, що визнання гідності кожної людини та її рівних і невід’ємних прав є основою свободи, справедливості і загального миру. У ст. 1 Загальної декларації прав людини йдеться: «Усі люди народжуються вільними і рівними у своїй гідності та правах».

Почуття гідності та честі є головними цінностями українців. Ці риси об’єднують наших героїв – борців за свободу України різних часів: Української революції 1917-1921 років, Холодного Яру і повстанців 1920-1930-х, Організації українських націоналістів та Української повстанської армії, учасників дисидентського руху та поетів-шістдесятників, революції на граніті, Помаранчевої революції, Революції Гідності. Сьогодні, в умовах національно-визвольної боротьби і війни на сході України, маємо згадувати доленосні події, які стали символом боротьби за свободу і гідність українського народу. Саме тому настільки важливими для нас є події Революції гідності, Майдану 2013-2014 рр., які можна вважати продовженням української революції початку ХХ століття, визвольних змагань часів другої світової війни, героїчних діянь всіх українців, для яких Україна – понад усе.

Літопис самовидців: Дев’ять місяців українського спротиву / авт. Проєкту О.Забужко, упоряд. С. Терен, передм. С.Алексієвич. – К.: Комора, 2014. – 312 с.

Від Євромайдану до АТО, від листопада 2013 по літо 2014  ця книжка простежує в хронологічній послідовності глибинні психологічні і світоглядні трансформації в українському суспільстві. Колективний портрет «народження нації», що за кілька місяців пройшла шлях від мирного протесту до національно-визвольної війни з Росією, складена з популярних в цей час дописів в соцмережах, мережі Інтернет, фрагментів новинних стрічок.
Понад сотню авторів збірника, серед яких як відомі літератори, журналісти, блогери, так і анонімні мережеві «ніки» об’єднує одне: всі вони були живими свідками й учасниками найдраматичніших подій новітньої української історії, а читач отримує можливість доторкнутися до пульсуючого серця історії України і момент її прямого творення.

Курков А.Ю. Дневник Майдана. – Харьков, Фолио, 2015. – 221 с.

Восени 2013 року відомий український письменник Андрій Курков для австрійського видавництва «Хаймон» готував збірку есеїв про Україну. Однак 21 листопада він зрозумів, що закінчити її не зможе, і замість збірки для європейського читача була написана ця книга, в якій автор у формі особистого щоденника докладно описував, що відбувалося в Україні з самого початку Євромайдану, під час окупації Криму і початку агресії Росії на сході України.

«Щоденник Майдану» був опублікований у перекладах англійською, німецькою, французькою, японською та іншими мовами.

Соня Кошкіна. Майдан. Нерассказанная история. – К.: Брайт Стар Паблишинг, 2015.- 408 с.

У цій книжці зібрані відверті інтерв’ю з головними героями тієї історичної майданівської зими. Свідчення очевидців опубліковані вперше, і завдяки їм максимально точно реконструюються події, і не тільки ті, що відбувалися на Майдані, але насамперед кулуарні процеси, які були приховані від тих, хто мерз на площах, але які також мали вплив результат Революції Гідності.

Трайлакало О. Майдан. Погляд зсередини. – К.: Сервіс «Book Express»;вид. М.Ю. Мельник, 2018. -320 с.

Ця книга – збірка спогадів «Львіської брами»  захисників першої барикади, що стояла під мостом на вулиці Інститутській, людей, яким пощастило опинитись у вирі подій Революції Гідності, тому кожна емоція тут щира, а кожне слово – правда. Книга присвячується загиблим Героям Небесної Сотні, а в передмові автор наголошує: «Ми просто не маємо права промовчати, бо якщо ми самі не напишемо нашу історію, то її обов’язково напишуть інші. Але тоді це буде зовсім інша «історія. …Ми повинні робити все для того, щоб зберегти і донести нащадкам, якою ціною виборювалась наша Незалежність. Ми хоча б спробували це зробити, і надалі робитимемо все, що від нас залежить, бо зупинятись не маємо права».

Рябчук М. Долання амбівалентності. Дихотомія української національної ідентичності – історичні причини та політичні наслідки. – К.: ІПіЕНД ім. І.Ф.Кураса НАН України, 2019. – 252 с.

Якщо попередні книги були в основному свідченнями очевидців, живих учасників Майдану, то монографія науковця Інституту політичний і етнонаціональних досліджень ім. І.Ф.Кураса НАН України присвячена дослідженню української національної ідентичності у двох її різних, істотно відмінних формах, означених автором як «українська етнокультурна» та «українська інституційна» ідентичність. В праці доводиться, що історична ідентичнісна дихотомія української нації значно ускладнює процеси пострадянської трансформації і відчутно ослаблює українське суспільство. Майдан був актом становлення української нації, але далеко не всі українці підтримували його, і амбівалентність українського народу відчутно ослаблює українське суспільство перед лицем російської агресії. Монографія обгрунтовує необхідність та з’ясовує передумови формування об’єднавчої громадянської ідентичності всіх жителів України.

Наукова бібліотека КУП НАНУ