Національна академія наук України Київський університет права

Київський університет права НАН України спільно з Карпатським біосферним заповідником провів міжнародну науково-практичну конференцію

25 Листопада, 2021

У цьому році Київський університет права НАН України вперше взяв участь в якості співорганізатора Міжнародної науково-практичної конференції «Природно-ресурсний та етнокультурний транскордонний потенціал Гуцульщини в Україні та Румунії: проблеми збереження та сталого розвитку», яка відбулася 25 листопада у змішаному онлайн-офлайн форматі за участю науковців, фахівців з охорони навколишнього середовища та природних ресурсів, культурної спадщини, екології, рекреації та освіти від Румунії та України, а також представники органів місцевого самоврядування, державних службовців, юристів та суддів.З вітальним словом до всіх учасників конференції звернувся директор Карпатського біосферного заповідника М. Тарасюк, ректор Київського університету права НАН України, Заслужений юрист України, професор Ю. Бошицький. У своїй доповіді Юрій Ладиславович зазначив важливі аспекти збереження етнокультурної спадщини в Україні для історичних населених місць, створення умов для розвитку туристичного потенціалу, що безпосередньо впливає на культурний престиж країни, дає значний прибуток місцевим та державному бюджетам. А враховуючи, те, що Україна належить до країн з багатою історико-культурною спадщиною, кращих етнорегіональних традицій, однією з найбільш суттєвих проблем у гуманітарної політики держави є узгодження потреб охорони та збереження культурної спадщини.

Модератором конференції виступив доктор біологічних наук, заступник директора Карпатського біосферного заповідника Ф. Гамор. Федір Дмитрович наголосив про потужній природно-ресурсний та етно-культурний потенціал, який розвивається під виливом демографічних і кліматичних змін, що призводить до трансформації – зазнає втрат. Саме тому для його збереження та сталого розвитку потрібна підвищена увага з боку сусідніх країн, зокрема Румунії та підтримка з боку держав, науки і громади.Важливим аспектом розвитку природно-ресурсного та етнокультурного транскордонного потенціалу Гуцульщини в Україні та Румунії на засадах збереження та сталого розвитку є міжнародне право та національне законодавство, що включає Європейські рамкові Конвенції ратифіковані Україною, зокрема Європейська рамкова конвенція про транскордонне співробітництво між територіальними общинами або властями, про що детальніше доповідала проректор з наукової роботи Київського університету права НАН України доктор наук з державного управління, професор О. Червякова.

Від Київського університету права НАН України виступали завідувач кафедри державно-правових та галузевих правових дисциплін кандидат юридичних наук О. Доценко про вплив кліматичних змін на стан біологічного різноманіття Карпат та характерні шкідливі наслідки цих змін, з пропозиціями щодо протидії цим негативним наслідкам з метою збереження біорізноманіття; завідувач кафедри кримінального права та процесу кандидат юридичних наук О. Савка про основні принципи земельної реформи, зосереджуючи увагу на аспектах юридичної відповідальності за порушення у сфері земельних відносин.З румунської сторони у конференції взяли участь депутат Парламенту Румунії, голова Союзу українців Румунії  Н. Петрецький; прімар Комуни Бистрий – В. Дучук; директор Українського педагогічного ліцею ім. Тараса Шевченка, м. Сігету Мармацієй кандидат географічних наук, В. Куреляк; колишній старший радник Міністерства культури Румунії у справах національних меншин, кореспондент часописів Союзу українців Румунії – Я. Колотило; прімарі різних років комуни Бистрий – В. Дучук, В. Бумбар, Д. Коренюк; голова фундації українських гуцулів Румунії, комуна Кривий – В. Попович.

За результатами роботи в рамках конференції сторони домовились про налагодження співпраці з Київським університетом права НАН України, подальшу роботу щодо популяризації юридичної освіти та науки в Румунії, проведення спільних заходів для студентів, аспірантів, спеціалістів-практиків в галузі права, що дає можливість для гармонізації загальнодержавних, регіональних та місцевих інтересів, створення ефективних механізмів забезпечення умов для здійснення транскордонного співробітництва.

Матеріли Міжнародної науково–практичної конференції «Природно-ресурсний та етнокультурний транскордонний потенціал Гуцульщини в Україні та Румунії: проблеми збереження та сталого розвитку» опубліковані у спільному збірнику наукових праць Київського університету права НАН України і Карпатського біосферного заповідника, якій висвітлює дослідження специфічних гірських умов соціально-економічної діяльності в умовах глобалізаційних викликів, зокрема транскордонну співпрацю, об’єкти, що охороняються Конвенцією про охорону Всесвітньої культурної і природної спадщини та Конвенцією про охорону нематеріальної культурної спадщини, створення транскордонного українсько-румунського біосферного резервату у Марамороських горах.

Прес-центр КУП НАН