Проект “Пізнай свій край” – АР Крим

2 Листопада, 2009

В рамках проекту КУП НАНУ  “Пізнай свій край” студенти та викладачі відвідали Мармурову печеру в АР Крим.

31 жовтня 2009 року студенти КУП НАН України за ініціативою ректора, професора Ю.Л.Бошицького та в рамках програми «Пізнай свій край» мали змогу відвідати всесвітньо відому Мармурову печеру. Цю печеру було відкрито в 1987 році, а знаходиться вона на нижньому плато гірського масиву Чатир-Даг Кримських гір (АР Крим, Україна). Вхід до печери знаходиться на висоті 920 м. над рівнем моря. Закладена вона в блоці верхньоюрських вапняків і складається з трьох частин: Головної галереї, Нижньої і бічного «Тигрового ходу». Протяжність розвіданих ходів — 2050 м, глибина — 60 м. Довжина обладнаних екскурсійних маршрутів — понад 1 км. Температура повітря на екскурсійній ділянці постійно тримається на відмітці +9° С.

Унікальність Мармурової печери принесла їй світову популярність. За оцінкою відомих спелеологів, вона належить до п’ятірки найкрасивіших обладнаних печер планети. Одну з найбільш відвідуваних печер Європи – Мармурову, в 1992 році було прийнято до Міжнародної асоціації обладнаних печер (м. Генга, Італія).
Печера Мармурова зустріла нас «Галереєю казок», ширина якої — 20 м. Галерея прикрашена сталактитами, сталагмітами, натічними драпіровками. Освітлений маршрут веде вглиб печери. Екскурсійна доріжка огинає химерні творіння сталагмітів, що своїми контурами дивно нагадують казкових героїв. Світло вириває з пітьми «Слоненя» та «Мамонта», голову «Господаря печери», «Діда Мороза», «Царівну-жабу». Важко повірити, що ці фігури створені протягом мільйонів років краплинами води, а не руками талановитого скульптора.

Таємничою темрявою оповито залу «Перебудови». Але темрява відступає в промінні прожекторів, і тоді приголомшують її розміри. Це одна із найбільших обладнаних зал світу: площа її 4 тис. м², висота — понад 20 м. Унікальним є 7-метровий сталагміт, що лежить на боку і має назву «Башта, що впала». А поряд із велетнем — витончені крихкі мережива-гурові озерця, на дні яких знаходять так звані «печерні перли».

Дякуємо ректорові університету, проф. Ю.Л.Бошицькому за надану можливість відвідати цікаву екскурсію та за незабутні враження!