Юридична клініка «Фенікс» КУП НАН України прийняла участь у тренингу на тему: «Персональні дані під час війни: захист, зміни, міфи»

17 Червня, 2022

Одним з найбільш проблемних правових питань в еру інформаційних технологій є захист персональних даних. Особливо гостро постало це питання останніми місяцями у зв’язку з повномасштабною військовою До того ж у світі, поглиненому глобалізацією, дані користувача однієї країни можуть використовувати треті особи з будь-якого куточка світу (в тому числі незаконно).

16 червня 2022 року Юридична клініка «Фенікс» КУП НАНУ прийняла участь в онлайн-заході «Персональні дані під час війни: захист, зміни, міфи», який відбувся в рамках проекту МайПрайвасі за підтримки ГО «Лігал Інновейшнс» разом з активними учасниками руху Kyiv Legal Hackers.

Відповідно до чинного національного законодавства, персональні дані становлять відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована; суб’єкт персональних даних – фізична особа, персональні дані якої обробляються. У сфері електронної комерції згода суб’єкта персональних даних може бути надана під час реєстрації в інформаційно-телекомунікаційній системі суб’єкта електронної комерції шляхом проставлення відмітки про надання дозволу на обробку своїх персональних даних відповідно до сформульованої мети їх обробки, за умови, що така система не створює можливостей для обробки персональних даних до моменту проставлення відмітки. Використання персональних даних передбачає будь-які дії володільця щодо обробки цих даних, дії щодо їх захисту, а також дії щодо надання часткового або повного права обробки персональних даних іншим суб’єктам відносин, пов’язаних із персональними даними, що здійснюються за згодою суб’єкта персональних даних чи відповідно до закону. Володільцю забороняється розголошувати відомості стосовно суб’єктів персональних даних, доступ до персональних даних яких надається іншим суб’єктам відносин, пов’язаних з такими даними. Саме тому захист персональних даних від незаконного втручання є вкрай важливим, і особливо в умовах війни та постійних кібератак на державні інтернет ресурси.

Участь в заході взяли представники Міністерства цифрової трансформації України, юристи Kyiv Legal Hackers, Privacy Hub, Офісу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, а також провідні експерти з захисту персональних даних.

Від Київського університету права участь заході прийняла Оксана Хорватова, к.ю.н., доцент, професор кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства, а також здобувачі вищої освіти другого (магістерського) рівня першого року навчання спеціальності 081 «Право», які проходять фахову практику в Юридичній клініці «Фенікс».

Захід відбувся за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проекту «EU4USociety», загальною метою якого є посилення залучення, сталості, спроможності, актуальності та впливу українського громадянського суспільства у вирішенні актуальних внутрішніх, регіональних та глобальних викликів.

Доповідачі та учасники розвінчали міфи та страхи користувачів цифрових сервісів щодо долі їх персональних даних у період війни, адже щодня відповідні державні інституції отруюють багато звернень з цього приводу. Спікери звернули увагу на такі важливі моменти користування персональними даними, як зміни у сфері захисту персональних даних, у зв‘язку з воєнним станом; роз’яснення питань чи може держава використовувати свої сервіси для «слідкування», а також чи можуть ІТ-проєкти передавати самостійно або на запит держави дані користувачів; розвінчали міфи про тотальне слідкування за населенням.

Прес-Центр КУП НАНУ