24 жовтня 2012 року відбулась в рамках семінару: «Річниця створення ООН» постановка засідання Міжнародного Суду ООН
24 жовтня 2012 року з нагоди Дня ООН в Київському університеті права НАН України в рамках семінару: «Річниця створення ООН» відбулася постановка засідання Міжнародного Суду ООН у справі про гідровузол «Габчіково-Надьмарош» (рішення Міжнародного Суду від 25 вересня 1997р.).
З привітальним словом до учасників круглого столу звернулася декан факультету міжнародних відносин Марина Олександрівна Дей, яка відмітила значення Дня ООН для Київського університету права. Зокрема, зауважила, що: по-перше, наш університет веде співпрацю з Представництвом ООН в Україні, а по-друге, ім’я В.М. Корецького тісно пов’язане з роботою ООН, адже свого часу він входив до складу Міжнародного Суду та інших комітетів та комісій ООН.
Круглий стіл пройшов під головуванням: проректора з наукової роботи Олени Василівни Чернецької, проректора з науково-педагогічної роботи Марини Василівни Глух, заступника завідувача кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства Оксани Василівни Бурлак та старшого викладача кафедри Наталі Богданівни Мушак.
Сторонами у справі виступали Словаччина та Угорщина, які звинувачували одна одну в порушенні Договору 1977 р. між ними про спільне будівництво гігантського гідровузла на прикордонній території Дунаю під назвою «Система шлюзів Габчіково-Надьмарош». Проект «Габчіково-Надьмарош» розроблявся спільно Угорщиною та Чехословаччиною з 60-х р. з метою раціонального використання потенційних гідротехнічних можливостей Дунаю на відрізку загальною протяжністю 200 км. Основними цілями проекту було: виробництво гідроенергії, покращення судноплавності річки, що в свою чергу створило б хороші можливості для розміщення в цьому регіоні крупних об’єктів промислового і сільськогосподарського виробництва. В кінці 80-х років Угорщина анулює Договір 1977 р. з екологічних міркувань, а Чехословаччина у відповідь приступає до реалізації власного «Варіанту С», не передбаченого умовами Договору 1977 р. Не дійшовши взаєморозуміння в рамках переговорів, сторони у 1993 р. підписали спеціальну угоду про передачу спору між ними до Міжнародного Суду ООН.
Впродовж заходу студенти виступали в ролі
1. представників сторін у справі:
– Словаччина ( Величко Касим, Кортукова Тамара, Ковенько Юрій, Федченко Юлія);
– Угорщина (Зелена Анастасія, Парнєв Богдан, Щолкін Максим, Озерова Катерина)
2. експерта з екологічних питань (Дасюк Наталія);
3. автора з презентацією (Левада Єгор)
3. суддею (Сусла Інна, Коритнік Сергій, Войтенко Юлія, Дубчак Марія, Онопрійчук Ольга, Шкурко Владислав, Білий Олександр, Введенський Євген, Слободян Інна, Коренюк Олена, Риндя Дар’я, Радченко Тарас, Шавдатуашвілі Давид).
Учасники активно та аргументовано представляли свої позиції з наступних питань:
1. Чи означало призупинення Угорщиною робіт в травні 1989 р. порушення нею Договору 1977 р., і якщо так, то які наслідки цього порушення?
2. Чи мала право Чехословаччина приступати до роботи в 1991 р. для реалізації свого альтернативного плану «С» і з введенням в експлуатацію об’єкту в 1992 р.?
3. Чи було правомірно в світлі норм міжнародного права одностороннє анулювання Угорщиною Договору 1977 р. в травні 1992 р. і який статус Договору 1977 р. на момент розгляду справи в Суді ООН.
4. Які правові наслідки (включаючи визначення прав та обов’язків сторін) рішення, яке буде винесене Судом?
Відмінний рівень підготовки студентів був відмічений всіма організаторами заходу. Заключний етап заходу включав нагородження студентів відповідними сертифікатами.