Національна академія наук України Київський університет права

День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років

8 Травня, 2025

8 травня в Україні та у всіх цивілізованих країнах вшановується День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років – саме цього дня, у 1945 році було підписано Акт про капітуляцію тодішнього агресора – фашистської Німеччини.

22 листопада 2004 року Генеральна асамблея ООН проголосила 8 та 9 травня Днями пам’яті та примирення та, визнаючи, що держави-члени можуть мати свої дні перемоги, звільнення та святкування, запропонувала всім державам-членам, організаціям системи ООН, неурядовим організаціям та приватним особам щорічно відповідним чином відзначати один із цих днів або обидва ці дні як данину пам’яті всім жертвам Другої світової війни.

У 2015 році Верховна Рада України ухвалила закон про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років, який встановив 8 травня Днем пам’яті та примирення, а замість радянського свята Дня Перемоги було встановлено День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, який щорічно відзначався в Україні 9 травня до 2023 року.

Кожне слово у назві цієї дати має глибоке сакральне значення. Пам’ять говорить нам про те, що ми маємо не забувати мільйони людей, які загинули у Другій світовій війні. Примирення – означає, що всі країни, що брали участь у кривавих подіях тієї війни, мали б примиритися між собою та не починати нових війн.

У 2023 році Президентом Володимиром Зеленським був підписаний закон про встановлення 8 травня як Дня пам’яті та перемоги над нацизмом. Сьогодні 8 травня в Україні – це не свято тріумфу, а день шани, день згадки про мільйони українців, які загинули на фронтах, в окупації, в таборах, під час депортацій та репресій, а також нагадування про внесок України та українців в перемогу над нацизмом у Другій світовій війні.

Мета цього пам’ятного дня – ще раз нагадати світові про невинних жертв війни, про безглуздо знищені в результаті бойових дій мільйони людей, про жахливі воєнні злочини, злочини проти людяності. На жаль, наші сподівання не завжди виправдовуються і українському народові знову доводиться боронити своє право на існування, яке цього разу заперечують російські неонацисти. Нині спадкоємицею тоталітарних режимів є Російська Федерація, яка привласнює перемогу над нацизмом та активно культивує міфи про Другу світову війну не лише всередині власної країни та серед держав, які колись були частиною СРСР, а й маніпулює ними в Європі та світі. Держава-агресор використовує перемогу в Другій світовій війні і свою нібито «виключну роль» в ній як індульгенцією на вчинення масових злочинів в Україні – проти військовополонених і цивільних.

Водночас українці на боці антигітлерівської коаліції зробили значний внесок у перемогу над нацизмом та союзниками гітлерівської Німеччини. Мільйони українців чинили спротив зі зброєю в руках у різних регулярних арміях світу, сотні тисяч боролися в підпільних і повстанських структурах. Майже всі українські підприємства були переорієнтовані на потреби оборони. Українська земля була одним із основних театрів воєнних дій, місцем масштабних битв і найзапеклішого спротиву.

Сьогодні колектив КУП НАН України, разом з усіма українцями, вшановує пам’ять полеглих у Другій світовій війні та важливий внесок України у перемогу над нацизмом.

Варто зазначити, що День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні має свій символ – червоний мак. А гасло сьогоднішнього пам’ятного дня звучить наступним чином: «1939-1945. Пам’ятаємо. Перемагаємо».

Прес-Центр КУП НАНУ