Національна академія наук України Київський університет права

День заснування Національної академії наук України

27 Листопада, 2024

Шановні здобувачі, колеги, друзі та партнери Київського університету права НАН України! Цьогоріч ми святкуємо знаменну дату ‒ 106-річчя з дня заснування Національної Академії Наук України (НАНУ).

Хронологія історичних подій була наступна: 14 листопада 1918 року гетьманом України Павлом Скоропадським було затверджено Закон «Про заснування Української академії наук в м. Києві».

27 листопада 1918 року у м. Києві у будинку по вул. Великій Підвальній, 36 (зараз це вул. Ярославів Вал, 36) у приміщенні Українського наукового товариства відбулось перше Спільне зібрання УАН.

Всі 12 призначених академіків на ньому присутніми не були. Академік Микола Петров захворів та передав свій голос колезі Оресту Левицькому. Вчасно до Києва не змогли доїхати академіки Дмитро Багалій, Степан Смаль-Стоцький і Федір Тарановський.

Отже, присутні 8 академіків (Володимир Вернадський, Микола Кащенко, Володимир Косинський, Агатангел Кримський, Орест Левицький, Павло Тутковський, Степан Тимошенко та Михайло Туган-Барановський) разом мали 9 голосів.

За головуванням найстаршого на засіданні Ореста Левицького (йому тоді було 69 років) академіки одноголосно обрали Володимира Вернадського головою-президентом УАН, а Агатангела Кримського – неодмінним секретарем.

Про результати засідання Орест Левицький одразу ж повідомив Міністра народної освіти Української Держави Володимира Науменка. 30 листопада гетьман Павло Скоропадський затвердив обрання Володимира Вернадського головою-президентом Української академії наук.

Національна Академія Наук України – одна з найстаріших на пострадянському просторі.

У часи Другої світової війни академія проводила успішну роботу над ядерними реакціями, технологіями автоматичного зварювання корпусів артилерійських систем, авіабомб і танків, створенням новітніх лікарських препаратів і методів лікування. Завдячуючи Інституту електротехніки при академії Європа побачила першу універсальну лічильну електронну машину, а весь світ – перші експерименти з дистанційного управління технологічними процесами.

На сьогодні Національна Академія Наук України є найавторитетнішою науковою організацією країни та найоб’ємнішим центром наукових робіт.

Повномасштабне вторгнення рф на територію України 24 лютого 2022 року негативно вплинуло на всі процеси, що протікають в Україні, спонукало українську державу та народ мобілізувати всі зусилля для протистояння варварській навалі рашистів. НАН України не стояла осторонь цих процесів, війна значною мірою ускладнила реалізацію перспективних задумів щодо подальшого розвитку фундаментальної науки в Україні, принаймні, на найближчий час, призвела до погіршення умов, а в багатьох випадках до неможливості повноцінної наукової роботи, до вимушеного виїзду науковців за кордон. (На початок травня 2022 року близько 1900 працівників наукових установ НАН України вимушені були переїхали в інші країни задля убезпечення своїх родин та власної безпеки. Ще вдвічі більше перемістилися в безпечніші місця в межах України).

На превеликий жаль, в лавах НАН України є непоправні втрати. А також є науковці, окремі установи й організації НАН України, які опинилися на тимчасово окупованих територіях. А це – Луганський природний заповідник, Чорноморський біосферний заповідник, Херсонська гідробіологічна станція, частково Український степовий природний заповідник. На окупованій території перебуває й унікальний радіотелескоп УРТ-2 Радіоастрономічного інституту.

Київ, Харків, Суми, Миколаїв, і не тільки вони, – це міста, де об’єкти дослідницької інфраструктури зазнали пошкоджень, інколи дуже значних, втрат обладнання й лабораторій. Поки що навіть провести детальну оцінку збитків неможливо. Скорочення, мораторій, урізання ‒ це реалії сьогодення. До того ж, із введенням воєнного стану в Україні, планові видатки загального фонду Державного бюджету України для потреб НАН України істотною мірою скорочено.

Не дивлячись на всі негативні наслідки, що потягла за собою збройна агресія проти нашої держави, НАН України залишається в авангарді боротьби проти загарбників, і не тільки завдяки плідним науковим дослідженням та впровадженням їх результатів у сферу оборонного комплексу України, ‒ нині чимало науковців захищають Україну в лавах ЗСУ та інших збройних формуваннях, займаються благодійною та волонтерською діяльністю.

На міжнародній арені НАН України представляє нашу країну у понад ніж 40 міжнародних організаціях, академія активно розвиває співпрацю з Європейським Союзом.

У цей день бажаємо колегам з НАН України міцного здоров’я, творчого натхнення, наполегливості в наукових дослідженнях, нових інноваційних здобутків та рішень на благо нашої держави, мирного неба над головою, незламної віри в перемогу України над ворогом!

Прес-Центр КУП НАНУ