
Для студентів КУП НАНУ була проведена гостьова лекція приватним нотаріусом Чернігівського міського нотаріального округу Красногором О.В.
08.04.2025р. у КУП НАНУ, у межах навчальної дисципліни «Нотаріат України» (2 курс, денна форма навчання) була проведена гостьова лекція приватним нотаріусом Чернігівського міського нотаріального округу Красногором О.В.
Лекцію відкрила доктор юридичних наук, професор, заслужений юрист України, професор кафедри міжнародного права та галузевих правових дисциплін, викладач навчальної дисципліни «Нотаріат України» Світлана Фурса, яка представила лектора та акцент зробила на актуальності темі лекції “Особливості нотаріального посвідчення довіреностей, заяв, особистих розпоряджень, заповітів громадян в умовах воєнного стану. Поради практикуючого нотаріуса.”
Практикуючий приватний нотаріус, доктор філософії в галузі права Красногор О.В. розповів студентами з якими проблемами стикаються українські нотаріуси при посвідченні довіреностей, заяв, особистих розпоряджень, заповітів громадян в умовах воєнного стану та звернув увагу на особливості вчинення цих нотаріальних дій. Висвітлив питання нотаріального посвідчення афідевітів (урочистих заяв) для дії закордоном та відповідність їх нормам законодавства країни, де вони будуть використовуватися. Проаналізував цікаві випадки із нотаріальної практики, зокрема, про посвідчення військовослужбовцем заповіту із заповідальним розпорядженням на випадок його смерті та висвітлив процедуру зміни чи скасування заповітів та інші важливі аспекти діяльності нотаріусів під час воєнного стану. Навів випадки звернення громадян України, які знаходяться за кордоном до консулів за посвідченням довіреностей, заяв, які необхідні для вчинення певних правочинів уповноваженими особами на території України. Підкреслив, що нотаріуси є фахівцями високого ґатунку, але під час воєнного стану особливо їм потребуються знання іноземної мови, законодавства інших країн та міжнародного права, тому студенти, які хочуть у майбутньому стати нотаріусами вже із студентської лави мають оволодівати такими знаннями.
Лекція визвала жвавий інтерес у студентів та ряд запитань.
У підсумку професор Фурса С.Я. додатково акцент зробила на необхідності удосконалення процедур взаємодії, співпраці між нотаріусами України та уповноваженими на вчинення нотаріальних дій посадовими особами дипломатичних представництв та консульських установ, до яких звертаються наші громадяни за вчиненням нотаріальних дій. Нотаріальні акти, які ними посвідчуються будуть використовуватися на території України, тому мають відповідати вимогам українського законодавства. Підкреслила, що вважає слушним введення е-нотаріату для консульських установ, що буде мінімізувати затрати часу та можливість внесення працівниками цих установ інформації у певні електронні реєстри, також про доцільність введення нотаріальних бланків, які мають захисні знаки, що убезпечить від підробки нотаріальних документів, а такі випадки особливо під час воєнного стану мають місце, про що зазначав приватний нотаріус.
Світлана Ярославівна звернула увагу на роль нотаріату в нашій державі та на тому важливому завданні, яке нині стоїть перед освітою та наукою з підготовки гармонійно розвинених та морально-етичних фахівців в галузі права, зокрема, й нотаріусів. Тому потрібні тісні зв’язки науки, освіти та практики в оволодіванні знаннями, які необхідні майбутнім нотаріусам.
Лекція відбулась у натхненій, інтелектуальній та доброзичливій обстановці.
Прес-Центр КУП НАНУ