До 33-ї річниці Незалежності України. Огляд літератури від наукової бібліотеки КУП НАНУ
Процеси державотворення і правотворення, що відбуваються в нашій державі, починаючи з відновлення незалежності України тридцять три роки тому, є незворотними. Незважаючи на різні повороти історії доби Незалежності, на страшні випробування війною, Україна відбулася, досягла суб’єктності на міжнародній арені, героїчно відстоює свою свободу і незалежність в битві з імперією зла.
Відновлення української держави, що відбулося 24 серпня 1991 року, відкрило нові можливості для державотворення в країні, формування та удосконалення державних інституцій, владних структур, економічної, правової і соціальної систем. За понад тридцять років побудови незалежної демократичної держави Україна зробила свій вибір на користь інтеграції в європейську цивілізацію, і саме цього не може пробачити їй імперіалістична росія.
На сучасному етапі розвитку України, коли незалежність сплачується життями наших воїнів, коли росте кількість мирних жертв серед українців, значно зростає потреба у вивченні української історії та права. І хоча вчені дійшли до спільної думки, що історія, на жаль, нічого і нікого не вчить, можна констатувати: без історичної свідомості етнос не може стати народом, а народ без усвідомлення своєї минувшини не стане нацією. Державницький дух українського народу – це не що інше, як зростаюча з кожним століттям його історична пам’ять.
Право, яке є засобом забезпечення справедливості, прав і свобод людини та інтересів нації, є частиною духовної культури українського народу, і вивчення права сприяє підвищенню рівня правосвідомості як частина свідомості народу.
Книги, що пропонуються до уваги читачів – про незнищенну українську націю, про те, як гасло «Слава Україні» стало гаслом всіх українців, про те, як Незалежність змінює і формує громадян незалежної держави – ще зовсім молодої, але з великою тисячолітньою історією. Ці твори не всі є суто науковими, академічними текстами. Серед них – видання Національної академії наук України, присвячене 25-річчю Незалежності, монографія вчених Київського університету права НАН України, історичні бестселери українських та зарубіжних авторів, інтерв’ю відомої письменниці, але всі вони об’єднані любов’ю до Батьківщини та вірою в перемогу над ворогом і розквітом незалежної демократичної, вільної держави на політичній мапі світу.
25 років незалежності: нариси історії творення нації та держави / [Г.В. Боряк (кер. авт. кол.), В.В. Головко (координатор проєкту), В.М. Даниленко, С.В. Кульчицький, О.М. Майборода, В.А. Смолій (відп. ред.), Л.Д, Якубова, С.О. Янишевський]; НАН України; Ін-т історії України. – К.: Ніка-Центр, 2016. 796 с.
Праця науковців Інституту історії України Національної академії наук пропонує новий погляд на історію України після 1991 року. Новітній період історії держави розглянуто під кутом сплесків активності українського суспільства під час революцій: Революції на граніті, Помаранчевої революції та Революції гідності, кожна з яких надавала потужні імпульси для розбудови України.
Цінність даної книги в тому, що складні процеси, які призвели до розпаду СРСР, перші надзвичайно важкі роки становлення держави Україна, пошуки виходу з економічних, соціальних та політичних криз, що переживала країна, осмислюється провідними істориками нашої держави.
Вперше в академічні історіографії показана постреволюційна політична та соціально-економічна динаміка та боротьба України проти російської агресії. Наведені факти, інтерпретації та концепції, що дозволяють читачеві усвідомити досвід останніх трьох десятиліть історії України.
Сучасне державотворення: правова трансформація в умовах світових змін: монографія / за заг. ред. Ю.Л. Бошицького; Київський університет права НАН України. – Київ: Талком, 2020. 662 с.
Колективна монографія науковців Київського університету права НАН України за участю вчених з Польщі, Азербайджану, Сполучених Штатів Америки, Угорщини, Німеччини, Ізраїлю присвячена актуальним питанням державотворення в умовах правової трансформації та світових змін. В книзі розглядаються теоретико-методологічні основи розвитку сучасного державотворення, правове регулювання адміністративних і конституційних відносин, цивільних, сімейних, господарських і трудових суспільних відносин, права інтелектуальної власності, доктринальні засади кримінального права та кримінального процесу в контексті світових змін, держава в системі сучасного міжнародного правопорядку, тощо.
Зінченко О. Як українці зруйнували імперію зла. – Харків: Vivat, 2024. 560 с.
Наприкінці липня 1991 року в доповідній КГБ Голові Верховної Ради УРСР Леонідові Кравчуку повідомляли про сценарій можливого розпаду СРСР, який спрогнозували в США. Голова КГБ СРСР Володимир Крючков стверджуватиме, що ще кількома роками раніше комуністичні спецслужби відчували наближення колапсу. Що відбувалося за лаштунками Серпневого путчу, який зробив розпад СРСР швидким і незворотним? Як сталося, що із чотирьох сценаріїв розвитку подій, описаних у прогнозі ЦРУ, українці обрали найрадикальніший — «Розпад»? У цій книжці автор поденно відтворює події 1991 року. Наводить ще донедавна секретні архівні документи ЦРУ і КГБ. Уперше зіставляє спогади учасників і свідків здобуття Україною незалежності: політиків, істориків, письменників. І відповідає на запитання, хто насправді зруйнував імперію зла.
Книга Олександра Зінченка – це не суха документалістика, а яскрава майже детективна історія, що має сильний психологічний ефект. Це видання було створено на основі однойменного документального серіалу від Суспільного, проте книжка суттєво доповнює деталями цей продукт.
Плохій С. . – Харків: Книжковий клуб «Клуб сімейного дозвілля», 2019. 512 с.
Аналіз розсекречених документів та інтерв’ю з безпосередніми учасниками подій наштовхують на висновок: крах СРСР не був результатом діяльності спецслужб Сполучених Штатів, навпаки, американські лідери боялися раптового колапсу радянської держави, який міг затягти Євразію в політичний та економічний хаос. Називаючи розпад СРСР «роботою Америки», політичні діячі США переоцінили власний потенціал у знищенні та перебудові іноземних режимів. Автор упевнений: американська роль у розвалі Союзу була міфом, який роздували на догоду діячам американської зовнішньої політики та прихильникам імперського реваншу в Росії. Україна стала ключовим гравцем у драмі розвалу Союзу й не тільки здобула незалежність для себе, але й показала шлях до державності менш рішучим республікам, як-от Білорусь та Казахстан.
«Остання імперія» − книга, написана відомим гарвардським професором українського походження – нова смілива інтерпретація останніх місяців життя Радянського Союзу, свіжий погляд на причини та передумови смерті цього політичного організму без заангажованості та упередженості.
Плохій С. Брама Європи / пер. з англ. Р. Клочка. – перероб. і допов. вид. — Харків: Книжковий Клуб «Клуб сімейного дозвілля», 2023. 512 с.
Книга цікаво й доступно розповідає про історію нашої держави від часів Геродота до подій на Сході України сьогодні. Це авторитетне видання допоможе краще зрозуміти події минулого, а через них – і наше сьогодення. Автор фокусує увагу на українцях як найбільшій демографічній групі, а згодом – головній силі, що стояла за створенням сучасної нації. Дізнайтеся, як наші предки «призвали варягів на царювання», як наша країна боролася за право бути незалежною, пройшла крізь часи кріпацтва, комуністичного терору й Голодомору, Другої світової війни та врешті-решт отримала незалежність.
«Брама Європи» − це правдива історія нашої країни, наших прагнень та життя. Пориньте у спогади предків та їхні долі, що вирішили наше сьогодення!
Грицак Я. Подолати минуле: глобальна історія України. – Київ: портал, 2024. – 416 с.
Поєднання глобального та локального є нагальною потребою для тих, хто намагається знайти вихід із кризи сучасності. Автор зазначає, що Україна утворилася внаслідок глобалізації та модернізації, акцентуючи увагу на героїчних сторінках історії разом із найтемнішими їх сторонами, пов’язаними з масовим насильством. Однак минуле – це не тюрма. Воно завжди залишає місце для вибору. Видання звертається до минулого, аби краще зрозуміти, де зараз є Україна і світ та куди вони могли б рухатися далі. Роздуми відомого історика та професійне трактування нашого минулого гармонійно доповнюють історичні карти та ілюстрації.
Забужко О. Український палімпсест. Оксана Забужко у розмові з Ізою Хруслінською / пер. з пол. – Київ: Видавничий дім «КОМОРА», 2023. – 472 с.
Палімпсести Оксани Забужко − плід розлогого інтерв’ю, взятого в української письменниці відомою варшавською журналісткою Ізою Хруслінською. Читач знайде тут відповіді, які суспільство завжди хоче почути від популярного письменника. Питання про життя і творчість, про біографію і долю, про улюблені книжки та культурні взірці для наслідування чергуються з роздумами про сучасний світ і місце в ньому України, про її історичний шлях та генетичні хвороби української незалежності після 1991 року.
Складний і багатовимірний образ української ідентичності, що постає з цих розмов, допоможе читачеві краще орієнтуватися у колізіях нашого неспокійного сьогодення. Друге видання доповнено розділом «Після Майдану», відгуками польських інтелектуалів на інтерв’ю і передмовою авторки до польського читача, які допомагають українському читачеві зрозуміти сучасний контекст польсько-українського діалогу.
Український Мультифронтир: нова схема історії України(неоліт – початок ХХ століття) / Упор. С. Громенко. – Харків: ВД «Фабула», 2024. 480 с.
Здається очевидним, що розташування України на перехресті Заходу, Півдня і Сходу (комплексів культур, релігій, соціально-економічних моделей і політичних режимів) впливає на її минуле, сьогодення і майбутнє. Однак лише на початку ХХ століття українські вчені почали всерйоз цікавитися цим феноменом і, на жаль, до початку ХХІ століття так і не вивчили його ґрунтовно. Натомість саме дослідження Мультифронтиру — «перехрестя погранич» — не лише дозволить глибше зрозуміти українське минуле, але й допоможе краще впоратися із проблемами сьогодення — зокрема, подолати постколоніальні комплекси народу-жертви, бездержавного або навіть антидержавного народу тощо. З іншого боку, завдяки концепції Мультифронтиру стають зрозумілішими легендарна українська волелюбність та інклюзивність нашої культури.
Ця збірка розвідок про окремі періоди та порубіжні регіони України слугує своєрідною маніфестацією, що свідчить про великий потенціал цього підходу.
Науково бібліотека КУП НАНУ