Національна академія наук України Київський університет права

Книжкова виставка до Дня захисників та захисниць України

13 Жовтня, 2022

“Не схиливши в покорі коліна,

Не піддавшись брехні і прокльонам,

Усміхається богу моя Україна – 

В камуфляжному вбранні Мадонна”

Гліб Бабіч

День 14 жовтня, свято Покрова Пресвятої Богородиці і День українського козацтва, набув в наші воєнні часи величезного значення, ставши ще й днем, коли ми вшановуємо захисників та захисниць України, людей, які ціною свого життя захищають всіх нас, зберігають свободу і незалежність держави Україна та життя її громадян.

Нові реалії нашого життя – трагічні, але й героїчні, сумні, але водночас пронизані гумором. Такою є сучасна українська література. Пройдуть роки, і творчий доробок українських письменників періоду російсько-української війни 2014-20** років вивчатимуть на кафедрах філології в усьому світі, бо немає іншої нації, яка б так яскраво творила під час війни: вірші й поеми, повісті та романи, есе та новели, щоденники та спогади.

Список книг про війну вже досить довгий, і велику частину цієї літератури складають твори, написані солдатами цієї кривавої битви за Україну.




Гліб Бабіч. Вірші та пісні. – К.: Видавництво Білка, 2021.

Поетична збірка надзвичайно талановитої, щирої й теплої людини, військового поета, ветерана, який загинув влітку 2022 року на фронті, Гліба Бабіча, є найкращим спогадом про нього і водночас зброєю в цій війні. Гліб Бабіч – автор багатьох пісень гурту «Козак систем», і читач цієї збірки котрий раз прочитає, а може, почне підспівувати вголос: “Подай зброю, мені брате…” або не втримається від сліз, читаючи Мольфара:

Плаче, наче вітер, мольфар,

В шинку гуляє трунар – 

Це война!

Не сумуй, козаче мольфар,

Ми піднялися вище хмар

Щойно.

  Вірші Гліба Бабіча нікого не залишають байдужим, переносячи кожного з мирного життя у вогняний світ війни, залишаючи в пам’яті щирі й пронизливі рядки і захват від цієї дуже чоловічої і дуже людяної поезії. На жаль, ми не дочекаємося нової книги віршів та пісень Гліба, але назавжди запам’ятаємо: «нищити ворога – це не гріх». І помстимося.




Петров О. Кава з присмаком попелу. – К.:ДІПА, 2018.

В книзі військового Олексія Петрова йдеться про події від березня 2014 до липня 2015 року, коли автор боровся за Україну на її сході, місця подій – Мелітополь, Запоріжжя, зона АТО, сектор «Б», сектор «М».

В книзі багато автобіографічного матеріалу та реалій війні. Вона правдива тією життєвою правдою, яку неможливо вигадати, в ній багато людей, з якими звела автора війна, багато подій, багато думок. Але ця книга, присвячена пам’яті тих, хто віддав своє життя, захищаючи Україну від російської воєнної агресії, залишає читачеві простір для роздумів. Сьогодні ветеран, письменник Олексій Петров знову захищає Україну на фронтах російсько-української війни.




Запека В. Цуцик. Антивоєнний роман. – Житомир: Видавець О.О.Євенок, 2021.

Антивоєнний роман “Цуцик” – яскраве явище воєнної літератури України. Достовірно та пронизливо, інколи до сліз, через життя безпородної дворняжки автор зміг показати війну, якою вона є очима живої істоти. Розповідь від імені малого собачати, але про людей. Книга присвячена пам’яті дівчинки з села Луганської області, і сотням дітей, безвинно загиблим у війні, розв’язаній Росією проти України, “знайомим і незнайомим бойовим собакам та іншим чотирилапим друзям на війні. А також волонтерам Дніпровського шпиталю”.

Роман написаний на основі реальних подій, у деяких з них автор брав безпосередню участь, а більшість персонажів мають своїх прототипів у житті. Все бачене, почуте, пережите, переплетіння доль собак і людей, думки Цуцика увійшли в цю книгу. Здавалося б, майже дитяча, книга насправді містить глибокі роздуми про зраду і вірність, про біль і недовіру, про втрати і придбання, про людяність і шалене бажання Перемоги. Доля Цуцика і людей, що трапились на його шляху, не залишать байдужим жодного.





Костянтин (Valde) Ульянов. Броньований розум. Бойовий стрес та психологія екстремальних ситуацій. – К.: ПП «КП «Укрсіч», 2020.

В цій книзі викладено матеріал, який читався в рамках курсу для особового складу ЗСУ, учасників війни на сході, офіцерів Генштабу, спеціальних батальйонів МВС, приватних охоронних фірм та деяких неурядових організацій. 

Завдання курсу та книги “Броньований розум” визначив автор, Костянтин Ульянов: надати людині інструменти самопідготовки до екстремальної ситуації, одягнути на неї своєрідний психологічний «бронежилет» заздалегідь, до настання такої ситуації. Утім, вважає автор книги, вага жилету не повинна бути завеликою, бо його неможливо буде носити. Тож Valde намагався зробити цей «бронежилет» легшим, зосередившись на базових, основних аспектах психологічної підготовки людини до екстремальної ситуації, якою беззаперечно є війна. 

Задача “Броньованого розуму” – мінімізувати ризик поразки не через уникнення небезпеки, а через свідомі дії, спрямовані на досягнення успіху. Ця книга про те, що нині прийнято називати бойовим стресом або стресом виживання і про те, як критичні події впливають на нашу поведінку, здоров’я та, ймовірно, на всю подальшу долю людини. Але автор не просто розповідає про те, що відбувається з нами в стресовій ситуації, а й надає інструменти для максимальної стресостійкості.





Ананьєв В. Сліди на дорозі. – К. Наш формат, 2019.

Книга-свідчення про війну на Сході України очима очевидців написана солдатом російсько-української війни Валерієм Маркусом (Ананьєвим). Важливим доповненням до книги є QR-коди з документами з місця подій: фотографіями, відео-роликами, географічними локаціями тощо. “Сліди на дорозі” – це перша інтерактивна книга, яка є свідченням непростої епохи в житті українського суспільства.

“Cліди на дорозі” – не просто книга, яка розповідає про події, що відбувалися на початку російсько-української війни, в зоні АТО. Ця книга передає атмосферу жаху війни, складних випробувань, які доводиться долати щодня українським воїнам та звичайним людям, що перебувають на Сході. Молодий хлопець, трохи скептичний, легковажний і зневажаючий владу, їде на фронт, а після повернення хоче поділитися своїм досвідом з рештою українців. Читачі книги намагаються зрозуміти, як бути там, де найтяжче, вона викликає емпатію до людей, що захищають країну і може стати для читачів відкриттям та справжнім просвітленням. Валерій Маркус, автор цієї книги, знову в рядах захисників України в новій, повномасштабній фазі війни з росією.


Прес-Центр КУП НАНУ