Національна академія наук України Київський університет права

Книжкова виставка Наукової бібліотеки КУП НАНУ до Дня української писемності та мови

9 Листопада, 2021

9 листопада, в Україні відзначають День української писемності та мови. Свято започатковано в 1997 р., коли Президент України на підтримку ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства видав Указ № 1241/97 «Про День української писемності та мови».

День української мови та писемності припадає на православне свято – день вшанування преподобного Нестора-літописця – послідовника творців слов’янської писемності Кирила і Мефодія. Дослідники вважають, що саме з його праці починається писемна українська мова. Колись навіть дітей віддавали до школи саме у цей день, після служби у церкві, де молились та просили у Нестора-літописця аби благословив майбутніх учнів, адже преподобний Нестор здобув всесвітню славу взявши участь у літописанні Київської Русі і залишивши світу неоціненний скарб – «Повість минулих літ».

Книжкова виставка, підготовлена Науковою бібліотекою Київського університету права НАН України до Дня української писемності та мови охоплює багатовікову творчість найталановитіших поетів та письменників українського народу.


Відкриває виставку «Енеїда» Івана Котляревського, якого не дарма вважають основоположником нової української мови. Офіційно вважається, що саме після видання його «Енеїди» наша мова набула ознаки сучасної для того часу літературної мови.


Поезія генія українського народу Тараса Шевченка, дешеві видання «Кобзаря» якого навіть в найскрутніші часи можна було побачити чи не в кожній селянській хаті поруч з Біблією, стала своєрідним кодом збереження української нації, її складної та величної історії, її надій на світле майбутнє.


В цьому ж ряду – книжка творів Лесі Українки, великої вітчизняної мислительки, глибоко ерудованої особистості, що придала новий імпульс розвитку української національної думки та українського слова, вивела нашу книгу на височайший рівень модерної європейської літератури.


Логічним, але надзвичайно трагічним продовженням геніальної поезії Лесі Українки є видання творів видатних українських поетів 20-30-х років ХХ століття, творців «розстріляного Відродження», які пали жертвою російсько-більшовицького режиму, що панував тоді на території України.


Видатна літературознавча праця письменника сучасної України Валерія Шевчука «Муза Роксоланська. Українська література XVI – XVIII століття» відкриває незнайомі широкому колу читачів скарби барокових творів козацької України, з яких згодом виросла велика українська література ХІХ-ХХІ століть.


Цікавим для майбутніх правників має стати також представлений на виставці збірник творів «Злочин і кара в українській літературі», в який увійшли твори Івана Франка, Ольги Кобилінської, Олекси Стороженка, Володимира Виниченка, присвячені складній філософській темі, для якої злочин і кара – це постійний пошук відповідей на питання про сенс життя, самореалізацію людини, пошуки істинного або примарного щастя.

Бібліотека КУП НАНУ запрошує до читання студентів та співробітників університету!

Прес-центр КУП НАН