Національна академія наук України Київський університет права

КУП НАНУ провів міжнародний круглий стіл на тему: «Кримінологічні та соціальні технології профілактики ВІЛ-інфекції»

3 Грудня, 2021

З метою поліпшення інформаційно-просвітницької роботи щодо профілактики ВІЛ-інфекції-СНІДу, попередження дискримінації й стигматизації ВІЛ-позитивних осіб, а також з метою виховання у здобувачів толерантного відношення до ВІЛ-інфікованих і хворих на ВІЛ СНІД – кафедрою кримінального права та процесу Київського університету права НАН України з нагоди Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом проведено науково-практичний міжнародний круглий стіл на тему: «Кримінологічні та соціальні технології профілактики ВІЛ-інфекції».

Мета круглого столу – ефективна взаємодія та співпраця здобувачів, викладчів, громадських та державних організацій у сфері профілактики ВІЛ-інфекції, залучення молоді до пошуку, аналізу, поширення інформації, щодо шляхів зміни ризикованої моделі та формування навичок безпечної поведінки.



Головними темами обговорення стали: профілактика, догляд, підтримка осіб з ВІЛ-статусом; основні шляхи передачі ВІЛ-інфекції та заходи безпеки; юридична відповідальність за інфікування іншої особи вірусом імунодефіциту або іншої невиліковною інфекційною хворобою; лікарська таємниця про нерозголошення конфіденційної інформації – очима студента.

В роботі круглого столу взяли участь гості урядових та неурядових організацій, що працюють в даній проблематиці, а саме: к.ю.н., доцент Державного університету інформаційних технологій – Руслан Кацавець; фахівець соціальної роботи у Київському міському Лівобережному центрі для Віл-інфікованих дітей та молоді – Юлія Мех; юрист, провідний консультант державної установи «Урядовий контактний центр» – Галина Слабоус; активістка, член правління БО «Позитивні жінки»  Віра Варига; психолог-сексолог, секс-педагог, приватний практик – Роксолана Левицька; бізнес-коуч, підприємець, економіст – Наталія Тарнавська; к.м.н. завідувач відділу функціональної діагностики Приволзького окружного медичного центру, асистент кафедри експериментальної та ядерної медицини Інституту біології та біомедицини Ніжегородського державного університету – Ірина Мінюхіна.

Зусиллями державних і недержавних організацій станом на сьогодні багато зроблено для подолання епідемії ВІЛ/СНІДу, проте проблема епідемії ВІЛ/СНІДу продовжує залишатись актуальною як в Україні, так і в цілому світі. Як не прикро, але Україна займає одне з перших місць в Європі за темпами розповсюдження ВІЛ-інфекції. І хоча зроблено багато, реалії сьогодення вимагають посилення уваги до проблеми ВІЛ/СНІДу і залучення нових професійних та організаційних ресурсів.

Питання, які обговорювались на круглому столі стали: використання інтерактивних методів у профілактиці ВІЛ-СНІДу і інших негативних явищ; залучення молоді до пошуку, аналізу, поширення інформації щодо шляхів зміни моделі ризикованої та формування навичок безпечної поведінки; сучасні методи проведення інформаційно-освітніх кампаній з попередження поширення ВІЛ-інфекції в молодіжному середовищі; протидія порушенням прав людей, які живуть з ВІЛ – посприяють ефективнішій співпраці в сфері профілактики та допомоги.

Здобувачі отримали нагоду, ще раз почути про те, як важливо дотримуватись здорового способу життя, відповідних гігієнічних та морально-етичних норм поведінки для того, щоб уникнути зараження ВІЛ. У підсумку всі прийшли до висновку, що проблема ВІЛ-СНІДу стосується кожного, і потрібно не бути байдужими до власного життя та життя інших людей, яке також може залежати від небезпечної поведінки кожного із нас – наголосив директор Юридичної клініки КУП НАН України – Олександр Савка.





Зокрема, під час бесіди, науковий керівник студентського наукового гуртка/проблемної групи «Клуб кримінологів», Наталія Веселовська підвищила у здобувачів вищої освіти рівень усвідомлення ситуації з питань поширення ВІЛ в Україні, разом з ними з’ясувати, як стигматизація сприяє поширенню інфекцій, закріпити знання щодо безпечної поведінки, яка застереже від зараження ВІЛ та дозволить формувати у них гігієнічно доцільні поведінкові навички, наголосили на тому, що необхідно розвивати почуття відповідальності за своє здоров’я та здоров’я інших людей, виховувати толерантне ставлення до ВІЛ-інфікованих людей.

Здоров’я – одне з основних джерел радості, щасливого та повноцінного життя. Здоров’я – це стан життя і діяльності людини за умови відсутності хвороб, фізичних дефектів, психологічне, соціальне і духовне благополуччя. У ХХІ століття людство переступило з низкою жахливих хвороб. Основні шляхи зараження ВІЛ-інфекцією: статевий; під час переливання донорської крові, зараженої вірусом імунодефіциту; при використанні нестерильного медичного інструментарію (шприців, системи для переливання крові та ін.); від ВІЛ-інфекції або хворої на СНІД матері дитині до, під час або після пологів. Особливо небезпечні ВІЛ (вірус імунодефіциту людини) і його кінцева стадія СНІД (синдром набутого імунодефіциту) – наголосила Ірина Мінюхіна.

СНІД – особливо небезпечна хвороба, смертельна для людини. З 1988 року 1 грудня відзначають Всесвітній день боротьби зі СНІДом, Зусилля вчених спрямовано на винайдення ефективних методів подолання СНІДу, однак поки що говорити про успіх, про перемогу над вірусом ВІЛ передчасно. За оцінками експертів, сьогодні понад 50 млн. жителів планети Земля є ВІЛ-позитивними, а понад 20 млн. – вражені СНІДом. Кожного дня у світі інфікується 15-16 тис. осіб, переважно молодого віку – повідомила Наталія Таранавська.

У всьому світі 1 грудня говорять про СНІД, про те, яку загрозу існуванню людства несе ця глобальна епідемія. Згадують і оплакують тих, хто вже помер або смертельно хворий, говорять про масштаби трагедії і про те, що ця чума ХХ ст., а тепер вже і ХХI століття загрожує існуванню людства… Це інфекційне захворювання здатне за 10-20 років поставити рід людський під реальною загрозою вимирання. У генеалогії цієї хвороби багато загадкового – доповіла Роксолана Левицька.

Науковці й досі не дійшли згоди про походження лиховісного ВІЛ-вірусу імунодефіциту людини. Інкубаційний період від моменту зараження ВІЛ до перших проявів може бути як коротким – чотири-п’ять тижнів, так і дуже довгим – декілька років. За цей період збудник СНІДу руйнує лімфоцити, що неминуче призводить до глибоких змін усієї імунної системи хворої людини – розповіла Галина Слабоус.

Вірус СНІДу дуже дрібний, набагато менший за бактерії, проте неймовірно підступний. Розмножується, тільки потрапивши в клітини білих кров’яних тілець людини – основних вартових її імунної системи. Вірус руйнує їх із середини. Наслідки цього жахливі: людина стає беззахисною перед будь-якою інфекцією. Першими, хто захворів на СНІД, були люди, які входили до так званої «групи ризику» – довів до відома всіх Руслан Кацавець.

Шановні здобувачі завжди пам’ятайте, що партнер при інтимних стосунках завжди потенційно інфікований, тому найкраще використовуйте засоби контрацепції. На прийомі у стоматолога не соромтесь, просити у лікаря при вас розкривати інструменти, якими буде лікувати ваші зуби. Проходження манікюрних, педікюрних процедур повинно проводитися тільки стерильними, а краще одноразовими приладами. Також в тату салоні всі процедури теж повинні проводиться разовими інструментами.





Люди у яких є захворювання, це всього лише просто захворювання, яке підтримується лікуванням, вони не є небезпечні, вони прекрасні. Бережіть себе  розповіла Юлія Мех.

Учені не втрачають надії, деякі навіть упевнені, що медикаменти, спроможні перемогти ВІЛ, неодмінно з’являться в найближчі роки. Що ж до вакцини для масового застосування, то, за їхніми прогнозами, вона з’явиться вже в нашому столітті. А поки що всі зусилля науковців і громадськості треба спрямувати на профілактику СНІДу – такі перспективи на найближче майбутнє – наголосила Віра Варига

Протягом 5-х годин понад 40 студентів університету представляли свої наукові виступи, доповіді та презентації на актуальні й проблемні теми круглого столу.

А ми маємо пам’ятати: здоровий спосіб життя, чистота у взаєминах – найкращі методи профілактики СНІДу.

Прес-центр КУП НАНУ