Національна академія наук України Київський університет права

КУП НАНУ провів засідання круглого столу, присвяченого 15-річчю прийняття Конституції України

24 Червня, 2011

      23 червня 2011 року на базі Київського університету права НАН України, Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України, Інститут інноваційних технологій і змісту освіти та Київський університет права НАН України провели засідання круглого столу, присвяченого 15-річчю прийняття Конституції України: «Правові проблеми конституціоналізму на сучасному етапі розвитку України».
     У роботі круглого столу взяли участь: Юрій Сафонов, начальник відділу соціально-гуманітарної, економічної та правової освіти Інституту інноваційних технологій Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України; Роман Марчук, Верховна Рада України, Комітет Верховної Ради України з питань правосуддя; консультант; Веселін Узунов, перший секретар посольства Болгарії; Катерина Коваль, заступник голови Союзу юристів України, адвокат; делегація професорсько-викладацького складу Нижньогородського державного університету ім. М.І. Лобачевського (РФ); аспіранти та студенти КУП НАНУ.


     У вітальному слові, ректор КУП НАНУ, професор, Заслужений юрист України Юрій Бошицький увагу учасників конференції зосередив на тому, що основний Закон нашої держави, гарантуючи громадянам загальновизнані права та свободи, закріпив ідеали справедливості та рівності, які сповідують усі цивілізовані країни світу. Проте, на сучасному етапі розвитку конституціоналізму в Україні стало особливо відчутно, що принциповим для успішного розвитку держави є не лише якісний демократичний зміст Конституції, а й практична дієвість Основного Закону держави. Зокрема, закріплених нею принципів, таких як верховенство права, законність, пріоритет прав людини, поділ влади тощо. Це яскраво підтверджується п’ятнадцятирічним періодом життя України за Конституцією 1996 року.
   Юрій Ладиславович привітав учасників круглого столу з визначним державним святом – Днем Конституції України, підкреслив її доленосне значення у розбудові та розвитку в Україні правової держави, побажав плідної роботи, творчого натхнення та нових звершень заради реалізації принципів Основного Закону.


     Галина Левківська, проректор з гуманітарної освіти і виховної роботи КУП НАНУ, звернула увагу присутніх, що відповідно до Указу Президента України № 926/2010, 2011 рік в Україні проголошено Роком освіти та інформаційного суспільства. Вона зазначила, що розбудова громадянського суспільства та забезпечення його подальшого розвитку можливі за умови досягнення всіма його членами (переважною його більшістю) високого рівня громадянської зрілості. Досягнення цього рівня потребує надійної науково обґрунтованої системи громадянського виховання молоді, передусім студентів. Проблеми громадянського виховання молоді – це вічні проблеми, які знаходяться у центрі уваги педагогів, вчителів, громадських та політичних діячів. У системі громадянського виховання особливе місце посідає українська мова. Мова – одна з найістотніших ознак нації.
  Галина Петрівна підкреслила, що в юридичній і політологічній літературі відсутнє однозначне розуміння поняття конституціоналізму. В ній недостатньо акцентується увага на взаємозв’язок конституціоналізму з правами людини і громадянина, конституціоналізму і народовладдя.
  Найактивнішу участь в дискусії та обговорені проблематики круглого столу взяли: Нипорко Юрій Ісайович, к. ю. н., доцент, заступник завідувача кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства КУП НАНУ; Осядла Марія, Президент студентського самоврядування КУП НАНУ, радник ректора зі студентських питань; Дмитрій Навроцький, радник ректора КУП НАНУ зі студентських питань; Глушкова Тетяна, студентка 4 курсу КУП НАНУ та студент 1 курсу Михальов Максим, який презентував свій вірш, присвячений 15-річчю прийняття Конституції України.

    Учасники круглого столу проаналізували актуальні питання сучасного українського конституціоналізму – його історичні витоки, проблеми реалізації чинної Конституції України, тенденції розвитку відповідної галузі права та законодавства, відзначили, що в Україні йде процес становлення конституціоналізму на демократичних засадах, враховуючи закріплення в Конституції України основоположних ідей світового конституціоналізму, в тому числі народовладдя, республіканської форми правління, пріоритету прав людини, поділу влад, верховенства права.
     На завершення зустрічі організатори круглого столу подякували його учасникам за високопрофесійний діалог та висловили сподівання на подальшу плідну співпрацю.