Національна академія наук України Київський університет права

КУП НАНУ прийняв участь у міжнародному форумі «Involving Civil Society in the Danube Strategy for a resilient future»

19 Жовтня, 2022

18 жовтня 2022 року відбувся підсумковий день щорічного Європейського форуму «Involving Civil Society in the Danube Strategy for a resilient future / Залучення громадянського суспільства до Дунайської стратегії для стійкого майбутнього». Цього року основними питанням Форуму, враховуючи агресивну війну росії в Україні, стали питання безпеки, розвитку держав Дунайського регіону та побудови стійкого суспільство за допомогою Дунайської стратегії Європейського Союзу.


Необхідно відмітити, що Стратегія ЄС для Дунайського регіону (англ. EUSDR) – це друга макрорегіональна стратегія ЄС, прийнята Єврокомісією в 2010 році та схвалена Радою Європи у 2011-му. Ця стратегія об’єднує 14 країн, розташованих у басейні річки Дунай, і застосовується до території, на який мешкають 112 мільйонів людей – а це п’ята частина населення ЄС. 9 країн-членів ЄС: Австрія, Болгарія, Чеська Республіка, Хорватія, Німеччина (землі БаденВюртемберг та Баварія), Угорщина, Словацька Республіка, Словенія та Румунія. 5 країн, які не входять до ЄС: Боснія та Герцеговина, Молдова, Чорногорія, Сербія, Україна (Одеська, Івано-Франківська, Чернівецька та Закарпатська області). 

Стратегія зосереджена на чотирьох базових елементах, в кожному з яких пріоритетні області визначаються конкретними напрямками взаємодії: вдосконалення транспортної системи; стимулювання використання відновлюваної енергії; сприяння розвитку культури та туризму; захист довкілля; відновлення та підтримання якості водних ресурсів; керування ризиками для довкілля; підтримання біорізноманітності, ландшафтів і якості повітря та ґрунту; сприяння добробуту; розвиток суспільства, ґрунтованого на знаннях; підтримка конкурентоздатності підприємств; інвестування в людину та її вміння; зміцнення регіону; розширення потенціалу організацій та вдосконалення спільної роботи; спільне забезпечення безпеки та боротьба з організованою злочинністю й тяжкими злочинами. 

Впродовж шести років упровадження Стратегія ЄС для Дунайського регіону учасники прийшли до її позитивного досвіду, адже завдяки ній було розпочато або втілено декілька важливих нових макрорегіональних проектів (зокрема, у галузях судноплавства та кліматичних змін). Зводячи разом зацікавлені сторони з різних рівнів, Стратегія у значній мірі сприяє розвитку культури співпраці та допомагає вести мультикультурний діалог. Вона також допомогла підсилити координацію та розвивати взаємодію між політиками та організаціями на національному рівні, та стала основою для підсилення цільової взаємодії з країнами, що не входять до ЄС, а також між присутніми у регіоні міжнародними організаціями.


В цьому році учасники форуму зосередилися на таких конкретних аспектах як: 

  • роль громадянського суспільства для стійкого територіального розвитку в Дунайському регіоні та як ми можемо це підтримати; 
  • можливості Дунайської стратегії Європейського Союзу може сприяти процесу вступу України та Республіки Молдова до ЄС; 
  • обговорювались заходи щодо залучення громадянського суспільства в розбудову територій післявоєнної України, фактори успіху для участі громадянського суспільства та уроки, отримані з більш ніж 10-річного досвіду різних способів залучення зацікавлених сторін у Дунайській стратегії; 
  • актуальна інформація, зміни та новинки, пов’язані з правилами та процедурами ЄС 2021-2027, з особливим акцентом на найбільш актуальних програмах у сфері освіти, культури, зайнятості, соціального сектору, навколишнього середовища, спорту, управління, співпраці та дослідження; 
  • питання щодо можливостей фінансування для держав-членів ЄС і держав, що не є членами ЄС та інше.

Також на Форумі були наведені позитивні приклади реалізації Стратегії, зокрема: питання істотного зменшення ризиків завдання шкоди повенями, в тому числі на території Закарпатської області; вирішення проблемних питань навігації Дунаєм, а також підвищується загальний рівень безпеки навігації, в тому числі для застосування фахівцями з України; культурний діалог та активна участь молоді в побудові громадянського суспільства Дунайського регіону. 

В цілому, участь у Форумі прийняли представники Європейської асоціації місцевої демократії (Італія), представники Європейської Комісії та Ради Європи; керівники групи Генерального директорату регіональної та міської політики Європейської комісії, Центру регіональних досліджень (Україна), Міністерства розвитку громад та територій (Україна), Агентства розвитку Карпатського регіону (Україна), Центру правових ресурсів (Республіка Молдова), науковці зі Словаччини, Бельгії, Німеччини, Угорщини, Австрії. 

Київський університет права НАН України, в особі завідувача кафедри міжнародного права та галузевих правових дисциплін к.ю.н., доцента Хорватової О.О. та в рамках вивчення позитивного міжнародного досвіду, обміну думками та підтримки наукової дискусії, прийняв участь у роботі Форуму в онлайн форматі.







Прес-Центр КУП НАНУ