Національна академія наук України Київський університет права

КУП НАНУ прийняв участь у презентації дослідження на тему: “Міжнародні злочини в Україні: огляд національного розслідування та судової практики”

21 Вересня, 2023

Жорстока та агресивна війна рф проти України вже другий рік характеризується серйозними порушеннями норм міжнародного права прав, прав і свобод людини, норм міжнародного гуманітарного права. Щоденно військовослужбовцями держави-агресорки вчиняється низка таких міжнародних злочинів як вбивства, насильницькі зникнення, катування, примусовий призов до ворожої армії, примусове переміщення та депортацію, заволодіння майном, акти переслідування, обстріли, жорстоке поводження під час затримання та сексуальне насильство. Вже сьогодні міжнародні злочини, які вчинені в Україні, класифіковано як злочини проти людяності або воєнні злочини; вони вчинені як частина широкомасштабного або систематичного нападу, спрямованого проти будь-якого цивільного населення.

Саме тому вкрай важливо врахувати обставини, за яких були вчинені ці злочини, а також зібрати доказову базу, оскільки успішне розслідування міжнародних злочинів повинно крім доведення того, що розглянуте злочинне діяння справді вчинено, показати контекстуальні елементи злочину. Відповідно, важливо, щоб усі сторони, які беруть участь у кримінальному провадженні за міжнародні злочини – адвокати, прокурори та судді – мали здатність оцінювати ці контекстуальні елементи.

З цією метою фахівці Української Гельсінської спілки з прав людини за період з 27 лютого 2014 року по 1 травня 2023 року провели дослідження, підготували висновки з урахуванням проблем, виявлених в процесі розслідування міжнародних злочинів, та провели презентацію для громадськості.

Українська Гельсінська спілка з прав людини з лютого 2014 року системно моніторить та документує міжнародні злочини, надає правову допомогу потерпілим як на національному, так і на міжнародному рівнях, взаємодіє з органами державної влади з метою впровадження необхідних змін до законодавства чи правозастосування, проводить освітні заходи для суддів, прокурорів, слідчих, адвокатів. Зокрема, дане дослідження УГСПЛ є одним із кроків, спрямованих на ідентифікацію ключових проблем у ході розслідування міжнародних злочинів, та подальшого судового розгляду з метою аналізу, розробки рекомендацій для органів державної влади задля підвищення ефективності роботи правоохоронної та судової систем України.

Захід було проведено в змішаному форматі в Українському кризовому медіа-центр та на платформі Facebook в режимі прямої трансляції. Спікерами виступили: Анна Козьменко, адвокат, юрист Центру стратегічних справ УГСПЛ; Євген Крапивін, експерт з кримінальної юстиції Центру політико-правових реформ; Наталя Войнова, адвокат, юрист Центру стратегічних справ УГСПЛ; Олена Сапожнікова, адвокат, юрист-аналітик Центру стратегічних справ УГСПЛ.

Експерти проекту дослідили міжнародні стандарти та іноземний досвід розслідування міжнародних злочинів; провели огляд відповідного національного законодавства, системи та організації взаємодії органів досудового розслідування між собою; проаналізували відповіді на запити про надання публічної інформації до Служби безпеки України, Національної поліції України, Офісу Генерального прокурора, Верховного суду, Державної судової адміністрації України; провели анонімне опитування 147 представників Національної поліції України, 108 представників органів прокуратури, 20 адвокатів, 207 потерпілих від воєнних злочинів; ознайомилися з матеріалами досудового розслідування кримінальних проваджень щодо воєнних злочинів, вчинених після 24 лютого 2022 року: адвокати УГСПЛ проаналізували матеріали 21 кримінального провадження, у яких здійснюють представництво потерпілих дослідили судові рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень; провели контент-аналіз вироків за статтею 438 КК України (Порушення законів та звичаїв війни).

Від Київського університету права Національної академії наук України в заході прийняли участь завідувач кафедри міжнародного права та галузевих правових дисциплін, к.ю.н., доцент Антонюк Анастасія та доцент кафедри міжнародного права та галузевих правових дисциплін, к.ю.н., доцент Хорватова Оксана.

Прес-Центр КУП НАНУ