КУП НАНУ прийняв участь у заходах з нагоди Всесвітнього дня ментального здоров’я
Щороку 10 жовтня в світі відзначається Всесвітній день психічного здоров’я. У 2023 році Всесвітній фонд психічного здоров’я визначив тему року як «Психічне здоров’я – універсальне право людини». А враховуючи війну, в якій знаходиться Україна вже 1,5 року – стан психологічного та психічного здоров’я багатьох громадян всіх вікових категорій різко погіршився. І особливо негативно це відображається на молоді –здобувачах освіти. Саме тому науково-педагогічні працівники Київського університету права НАН України та аспіранти долучилися до низки заходів, присвячених знанням про ментальне здоров’я людини.
Ментальне здоров’я – це стан психічного благополуччя, яке дозволяє людям справлятися з життєвими стресами, реалізовувати свої здібності, навчатися й працювати, а також робити внесок у життя суспільства. Це невід’ємний компонент здоров’я та благополуччя, який є основою нашої індивідуальної та колективної здатності ухвалювати рішення, будувати стосунки та формувати світ, у якому ми живемо. Психічне здоров’я – основне право людини. І це має вирішальне значення для особистого, суспільного та соціально-економічного розвитку. І особливо гостро постає це питання зараз, оскільки за останні 77 років світ не знав більш жорстокої та агресивної війни, що наразі триває в Україні.
З метою отримати нові знання про те, що спричиняє розлади ментального здоров’я, а також якими є сучасні послуги психосоціальної підтримки з формування життєстійкості, – завідувач кафедри міжнародного права та галузевих правових дисциплін, к.ю.н., доцент Антонюк Анастасія та доцент кафедри міжнародного права та галузевих правових дисциплін, к.ю.н., доцент Хорватова Оксана прийняли участь у тренінгу від Міністерства соціальної політики України та ГО «ІСАР Єднання». Це пілотний проєкт, який Мінсоцполітики планує у подальшому масштабувати, а надавачами цієї послуги можуть бути громадські організації. Слухачі дізналися про те, які фактори спричиняють розлади психічного здоров’я в умовах війни, зокрема: емоційне, фізичне насильство та зневага; статус військового ветерана; раптова втрата близької людини; напружена робота або втрата роботи чи безробіття; несправедливість, дискримінація і соціальне відчуження; статус ВПО тощо. І звичайно були обговорені способи підтримки психічного здоров’я під час війни, наприклад: турбота про себе, регулярні заняття спортом, правильне харчування, повноцінний сон, правильне планування робочого дня, позитивний настрій, спілкування з близькими людьми тощо.
В той же час важливою є наша підтримка захисників, які проходять лікування та реабілітацію. І саме тому з метою психологічної підтримка ветеранів війни, сімей, що пережили окупацію, працівників медичних закладів регіону, сприяння згуртованості та єдності мешканців громади, формування толерантного та етичного сприйняття ресоціалізації ветеранів у громаду, підтримки та популяризації гастро-культурної спадщини та психологічна реабілітація ветеранів через культурно-гастрономічні заходи; популяризація локальних виробників, – відбулась Акція єдності та солідарності «СМАК ВОЛІ» на території одного зі шпиталів регіону. Участь у заході взяли локальні та релоковані підприємці, представники благодійних організацій, журналісти, мешканці району та освітяни.
Організаторами виступили міжнародний культурно-гуманітарний проєкт «Відлуння руйнації» творчого об’єднання «Slavuta» в партнерстві з американською благодійною фундацією ODFFU, всеукраїнською асоціацією фахівців з проблематики наслідків бойової психічної травми та відновлення людей з інвалідністю «КАЛМІ», міжнародна організація Slow food.
У програмі заходів було: встановлення польової кухні-печі «Перемога» та приготування на ній борщу. Кулінарним мистецтвом поділилась авторка книги «Канапка як мистецтво», гастроекспертка, фермерка Лариса Титикало. А пампушки до борщу й фірмовий солодкий пиріг до чаю спекли кухарі легендарної пекарні з піччю «Хатинка Пекаря», яка стала хлібним символом відродження життя в деокупованоій Бучі.
Важливим та дієвим методом реабілітаціїї для наших захисників виявилась арт терапія: учасники заходу під керівництвом відомої української художниці Наталії Підгірної-Бабін створили спільну картину «Воля», на якій кожен зобразив своє розуміння поняття «воля» як найдорожчого символу звільнення та відновлення: себе, свого міста та країни.
Учасниками заходу стали ветерани, їх сім’ї, мешканці громади, громадські активісти та волонтери, а також аспіранти, студенти та науково-педагогічні працівники Київського університету права НАН України, зокрема, аспірантка спеціальності 293 «Міжнародне право» Ярослава Бояркіна, студентка 1-го курсу спеціальності 293 «Міжнародне право» Аліна Пономаренко та доцент кафедри міжнародного права та галузевих правових дисциплін, к.ю.н., доцент Оксана Хорватова.
Прес-Центр КУП НАНУ