Національна академія наук України Київський університет права

КУП НАНУ прийняв участь в науково-практичній дискусії на тему: «Репарації для України: механізми, практика, довкілля»

3 Червня, 2022

Юридична клініка «Фенікс» Київського університету права НАН України та здобувачі вищої освіти першого (бакалаврського) рівня 3-го курсу денної та заочної форми навчання спеціальностей 081 «Право» та 293 «Міжнародне право» прийняли участь у в науково-практичній дискусії на тему «Репарації для України: механізми, практика, довкілля», який відбувся в онлайн форматі 2 червня 2022 року. Організаторами заходу стали European Union in Ukraine, Міжнародний фонд «Відродження», Ресурсно-аналітичний центр «Суспільство і довкілля», Центром Дністрянського.





Компенсація заподіяних під час війни збитків Україні стає дедалі більш коментованою темою з боку представників української влади. Тому перед учасниками заходу постало гостре питання «які основні підходи до отримання Україною воєнних репарацій, в цілому, та зокрема за шкоду, завдану довкіллю?» 

Покарання – неминуче. І на сьогодні вже розглядають декілька моделей виплати репарацій. З історії ХХ століття світ вже має приклади таких виплат з боку Німеччини, колишньої Югославії та Руанди, коли діяли спеціальні міжнародні кримінальні трибунали. Другий варіант – відтворення нюрнберзької моделі, для якої необхідною умовою є укладення міжнародного договору про створення органу, який притягатиме до відповідальності винних у вчиненні міжнародних злочинів в Україні. Третій варіант – це Міжнародний кримінальний суд, який вже 28 лютого 2022 року оголосив про початок розслідування. Але всі варіанти мають низку проблем та обмежень, над якими необхідно працювати разом багатьом державам світу. Так, рішення Міжнародного кримінального суду створить юридичні підстави для використання російських активів для відшкодування воєнних збитків Україні. Теза про важливість рішень Міжнародних кримінального суду щодо воєнних злочинів в Україні однозначно є правильною. Проте самі по собі ці рішення автоматично не створюють підстав для компенсації нашій державі та громадянам за рахунок російських коштів, які зараз заморожені в Україні та за кордоном, адже Міжнародний кримінальний суд є органом, який розглядає справи фізичних осіб (що важливо), підозрюваних у вчиненні міжнародних злочинів – геноциду, злочинів проти людяності, воєнних злочинів. Міжнародний кримінальний суд насправді має повноваження присуджувати компенсацію, відповідно до статті 75 Римського статуту і за весь час діяльності МКС було ухвалено чотири рішення про відшкодування.









Серед спікерів дискусії були відомі вчені, політики, міжнародні діячи, зокрема: Іван Городиський, Центр Дністрянського; Маркіян Бем, Центр Дністрянського; Чарльз Шиманьскі, університет Вітовта Великого, Литва; Зоряна Козак, Ресурсно-аналітичний центр «Суспільство і довкілля»; Ів Ладор, Earth Justice.




Під час заходу присутні обговорили можливі принципи майбутнього механізму компенсації шкоди, завданої Україні збройною агресією рф, особливості застосування окремих існуючих міжнародно-правових механізмів для компенсації шкоди, завданої війною (МС, ЄСПЛ та інші); американські правові підходи до примушення сплати росією репарацій Україні; компенсацію екологічної шкоди внаслідок воєнних дій: особливості міжнародної практики; роль механізмів ООН з прав людини. І саме на це напрямки мають бути спрямовані ключові зусилля уряду та парламенту в найближчій перспективі.

Організатори забезпечили синхронний англійсько-український переклад.

Прес-Центр КУП НАНУ