Національна академія наук України Київський університет права

КУП НАНУ спільно з інститутом держави і права провели круглий стіл

26 Травня, 2015

     26 травня 2015 р. на базі Інституту держави  і права ім. В. М. Корецького НАН України відбувся круглий стіл спільно із Київським університетом права НАН України на тему «Регіональна політика і децентралізація в Україні в контексті євроінтеграційних процесів».
     Із вступним словом до учасників круглого столу на пленарному засіданні виступив директор Інституту держави  і права ім. В. М. Корецького НАН України доктор юридичних наук, професор Ю. С. Шемшученко в якому, зокрема відзначив, що проблеми оптимальності державно-територіального устрою життєво важливі для будь-якої сучасної держави.  Важко переоцінити актуальність цього питання для України, яка перебуває в процесі реформування своєї політичної системи і потребує створення стрункої системи організації влади, гармонізації відносин між різними її рівнями. Одним з головних аспектів цього процесу є реструктуризація територіальної організації влади в державі та оптимізація регіональної політики.
     В свою чергу, ректор Київського університету права НАН України заслужений юрист України, професор Ю. Л. Бошицький зазначив необхідність залучення науковців щодо законодавчого процесу реформування в Україні, питань розробки методик, стратегій, напрямків децентралізації влади та адаптації українського законодавства під єдиний європейський політико–правовий простір. Для досягнення вищезазначених цілей було запропоновано організувати науково–практичну конференцію із залученням іноземних спеціалістів – фахівців в галузі реформування державного управління.


     
В роботі круглого столу брали участь, а саме: доктор економічних наук, професор, академік НАН України Пирожков С. І.; доктор політичних наук, член-кореспондент НАПрН України Кресіна І. О.; заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово–комунального господарства України – керівник апарату Негода В. А. та ін.

     В рамках роботи круглого столу учасники обговорювали такі проблеми, зокрема: конституційні засади децентралізації влади в Україні, вплив децентралізації на ефективність публічної влади, проблеми децентралізації виконавчої влади в контексті європейського вибору України, реформування місцевого самоврядування в Україні в контексті децентралізації влади, та ін.
     Серед доповідей, які викликали жваву наукову дискусію, варто відмітити доповідь народного депутата України Матвієнко А. С. на тему: «Особливості територіальної організації держави в умовах децентралізації» у які значний акцент зроблено на те, що децентралізація влади в Україні необхідна, а об’єднання територіальних громад у районі має відбуватися виключно за економічним принципом.


     
В обговоренні приймали активну участь та задавали науковцям запитання студенти ІІ курсу юридичного факультету Київського університету права НАН України, зокрема:  Евеліна Сабова, Ігор Заєць,  Микола Шаульський,  Валерія Настечко та інші.

     Учасники круглого столу зазначили, що громадяни у містах та селах повинні мати можливість вільно створювати органи самоорганізації населення та самоврядування, які є базовим елементом для справжнього народовладдя. Власне це й має стати однією з ідей реформи децентралізації влади. Закони, які сьогодні регламентують створення органів самоорганізації населення, є застарілими та мають бути переглянуті відповідно до сучасних потреб та з використанням отриманого досвіду.

Доцент кафедри теорії
 та історії держави і права,
к.і.н.Панасюк Р. П.