
Київський університет права НАН України пройшов Державну атестацію наукових установ і закладів вищої освіти
Міністерство освіти і науки України у 2025 році проводить державну атестацію наукових установ та закладів вищої освіти стосовно провадження ними наукової (науково-технічної) діяльності. Атестація проводиться відповідно до «Методики оцінювання ефективності наукової (науково-технічної) діяльності наукових установ та закладів вищої освіти в частині провадження такими закладами наукової (науково-технічної) діяльності за окремими науковими напрямами під час проведення державної атестації», затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України від 21 жовтня 2024 року № 1485 (зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20 листопада 2024 року за №№ 1743/43088, 1744/43089). Проводиться вона за сімома науковими напрямами – “Аграрно-ветеринарний”, “Суспільний”, “Безпековий”, “Біомедичний”, “Гуманітарно-мистецький”, “Інженерно-технологічний”, “Природничо-математичний”. Мета державної атестації – визначення ефективності діяльності наукової установи / закладу вищої освіти. Міністерством освіти і науки України відповідно до результатів оцінювання планується посилити спроможності наукових установ й університетів, зокрема збільшити фінансування і можливості для розвитку найкращих із них.
За словами заступника міністра освіти і науки України Дениса Курбатова, цьогорічна атестація відбувається за оновленою методикою, розробленою з урахуванням досвіду Великої Британії, Німеччини та Польщі, а також національних особливостей. Загалом було оцінено понад 300 університетів і більше 300 науково-дослідних установ України. Оцінювання охоплює не лише наукові показники, а й реальний вплив досліджень на економіку, оборону, суспільство, політики та екологію. Методика оцінювання є єдиною для наукових установ і закладів вищої освіти.
Згідно з новою методикою, атестаційна оцінка наукової установи або вишу відтепер складається з двох основних компонентів. Першим є класифікаційна (кількісна) оцінка, яка визначається автоматизовано в профільному модулі «Державна атестація» Національної електронної науково-інформаційної системи URIS на підставі даних та оцінки кадрового потенціалу; якісної публікаційної активності; ефективності залучення зовнішніх ресурсів на дослідження; експертної діяльності; матеріально-технічної бази тощо.
Другим компонентом є експертна (якісна) оцінка, тобто оцінка впливів діяльності установи на розвиток передової науки, обороноздатність, розвиток економіки та суспільства України тощо. Оцінюють наукову установу за цими критеріями три експерти: два українських й один іноземний.
Залежно від результатів атестації в межах однієї галузі буде виділено декілька груп наукових установ і закладів вищої освіти: від тих, хто набрав максимальний результат, до тих, хто обґрунтовано не пройшов атестацію.
Результати Атестації для наукових установ і університетів широко використовуватимуться у державній політиці, зокрема матимуть вплив на:
- нову модель базового фінансування (на 5 років, за результатами атестації);
- визначення і підтвердження типу закладу вищої освіти;
- розподіл місць в аспірантуру та докторантуру;
- визначення ЗВО для створення дослідницьких центрів досконалості за кошти міжнародних партнерів.
Міністерство освіти і науки України завершило перший етап державної атестації наукових установ та закладів вищої освіти, які провадять наукову (науково-технічну) діяльність. Визначено остаточні результати оцінювання ефективності наукової діяльності у двох важливих напрямах — «Аграрно-ветеринарний» та «Суспільний». В цілому за напрямом «Суспільний» було проатестовано 102 заклади вищої освіти.
За результатами оцінювання діяльності в напряму «Суспільний» Київський університет права НАН України віднесено до групи В.