Національна академія наук України Київський університет права

Київський університет права НАН України спільно з Глухівським національним педагогічним університетом імені Олександра Довженка провели круглий стіл

2 Червня, 2015

     28-29 травня 2015 року у м. Глухів на базі Глухівського національного педагогічного університету імені Олександра Довженка відбувся круглий стіл на тему: «Проблеми розвитку права Гетьманщини і сьогодення».
    У роботі круглого столу взяли участь представники наукової спільноти із вищих навчальних закладів та установ, зокрема: Київського університету права НАН України, Глухівського національного педагогічного університету імені Олександра Довженка, Інституту держави і права ім. В. М. Корецького, Глухівської міської ради та ін.
     Розпочав засідання ректор Глухівського НПУ ім. О. Довженка Курок Олександр Іванович, який наголосив на великому значенні даного заходу для розвитку університету, на необхідності викриття білих плям та перегляду застарілих стереотипів у національній історії. Привітав учасників круглого столу доктор юридичних наук, професор, академік, директор Інституту держави і права імені В. М. Корецького НАН України Шемчушенко Юрій Сергійович, який мав велике задоволення привітати учасників круглого столу у рідному для нього місті Глухові і висловив щиру вдячність за увагу та небайдуже ставлення до проблем розвитку козацького права та України в цілому.
     Із вітальним словом виступив ректор Київського університету права НАН України, професор, Заслужений юрист України Юрій Ладиславович Бошицький, який відзначив, що для формування нових правових знань необхідно враховувати українську народну мудрість: «Хто не знає свого минулого, той не має майбутнього». Тому у Київському університеті права НАН України проводяться наукові конференції, семінари та круглі столи  за участю вітчизняних та закордонних науковців, на яких студенти мають можливість обговорювати дискусійні питання, тим самим збагачуючи свої знання з історії держави і права України. Також Юрій Ладиславович подарував понад 50 книг для бібліотеки Глухівського національного педагогічного університету імені Олександра Довженка.


     Привітав учасників круглого столу доктор юридичних наук, професор, адвокат компанії «Фаренвальд та Кречмер» Мюнхенської філії, професор Київського інституту міжнародних відносин Арнольд Фаренвальд, який привітав усіх учасників конференції та побажав плідної роботи.
     В рамках роботи круглого столу учасники обговорювали такі доповіді: «Засади народовладдя в козацькому державотворенні»  к. і. н., доцента, професора  кафедри теорії та історії держави і права Київського університету права НАН України Іванова В’ячеслава Миколайовича; «Джерела та риси козацького звичаєвого права»  к. і. н., доцента  кафедри теорії та історії держави і права Київського університету права НАН України  Панасюка Романа Петровича «Московські статті 1689 р. – нове джерело з історії україно-московських відносин» д. і. н., професора, завідувача кафедри історії, правознавства  та методики навчання, факультет філології та історії Глухівського НПУ ім. О. Довженка Абакумової Вікторії Іванівни«Щоденник генерального хорунжого М. Ханенка – важливе джерело вивчення монетарної політики Гетьманщини 20-50-х років XVIII ст.» к. і. н., доцента правознавства та методики навчання Глухівського НПУ ім. О. Довженка, члена національної спілки краєзнавців України Бакалець Олексія Андрійовича, та ін.


     Активністю у роботі круглого столу  відзначилися студенти першого  курсу юридичного факультету Київського університету права НАН України з їх доповідями: Куліковська Вікторія «Конституція Пилипа Орлика (1710 р.) – видатна пам’ятка українського конституціоналізму», Радзієвський Дмитро «Права, за якими судиться малоросійський народ (1743 р.) – універсальний  кодекс українського права», Третяков Богдан  «Процес короткий, наказний (1734 р.): основний зміст та значення».


     Конференція завершилася плідно, адже було підписано договір про співробітництво між Київським університетом права НАН України та Глухівським національним педагогічним університетом ім. О. Довженка у сфері науково-дослідної, навчально-методичної, організаційної, культурної, виховної діяльності. Після цього важливого кроку була влаштована оглядова екскурсія по столиці гетьманської слави. На екскурсії делегати побачили найвищу топографічну точку міста – Водонапірну башту (1929 р.), з висоти якої побачили кордон між Україною та Російською Федерацією. Також було відвідано Миколаївську церкву (1695 р.) та Трьоханастасіївську церкву (1897 р.), яка побудована за ініціативою А. Терещенко. Екскурсія завершилась відвіданням чоловічого ставропігійного монастиря Свято-Різдва Богородиці Глинська Пустинь.


     На кінець роботи круглого столу делегатів вразили музеєм університету, де було відкрито Музей історії козацької слави, в якому зібрані книги-самодруки XVII-XVIII ст., які присвячені славетній історії козацтва.
     Учасники круглого столу зазначили, що обговорена проблематика пояснює актуальність та її значущість, зумовлюючи тим самим подальший розвиток досліджень.

Доцент кафедри теорії
та історії держави і права,
 к.і.н.
Панасюк Р. П.