Національна академія наук України Київський університет права

«Між Дніпром та Віслою»: співробітники КУП НАНУ відвідали Національну філармонію України

12 Квітня, 2025

11 квітня 2025 року співробітники Київського університету права НАН України, за сприяння ректора Юрія Бошицького, відвідали Національну філармонію України (м. Київ), де 161-й концертний сезон цього дня було представлено мистецьким проєктом «Між Дніпром та Віслою» за участю Академічного симфонічного оркестру Національної філармонії України під орудою диригентки Наталії Стець (Україна) і соліста (фортепіано) Міхала Шимановського (Польща). Цей проєкт об’єднує польську та українську національні культурні традиції. На концерті були присутні представники Посольства Республіки Польща в Україні та генеральний директор Національної філармонії України, кандидат мистецтвознавства, заслужений діяч мистецтв України, український композитор і музично-громадський діяч Михайло Швець.

У першому відділенні прозвучали твори польських композиторів Ігнація Падеревського – Концерт для фортепіано з оркестром (a-moll, op. 17: I. Allegro. II. Romanza. Andante. III, Allegro Molto Vivace – Anіmato) та Кароля Шимановського – Симфонія №2 (B-dur, ор.19, I. Allegro moderato – Grazioso. II. Tema – Variazioni – Fuga). Друге відділення присвячено творчості українського композитора Бориса Лятошинського – Симфонічна балада «Гражина» за однойменною епічною поемою Адама Міцкевича, ор.58.

Концерт для фортепіано з оркестром І.Я. Падеревського (нап. 1888 р.) – зразок пізнього романтизму з віртуозною фортепіанною партією, яку віртуозно й вишукано виконав піаніст Міхал Шимановський – один із найвідоміших польських піаністів нового покоління XXI ст., лауреат багатьох міжнародних конкурсів, якого називають «незвичайним талантом» (CD Accord, Naxos), виступав у Бразилії, Аргентині, США, Японії, а також на фестивалі «Шопен і його Європа». А виконання у другому відділенні Симфонічної балади «Гражина» Б. Лятошинського (нап. 1955 р.) за однойменною поемою поета-романтика А. Міцкевича – першого історичного твору у польській літературі. Це – шана польській поезії та історії.

Як відомо, польські композитори Ігнацій Ян Падеревський та Кароль Шимановський народилися і зростали в українських містах на Поділлі та Подніпров’ї. А український композитор Борис Лятошинський, крім польського коріння, має твори, присвячені польській культурі: «На берегах Вісли», «Гражина», «Польська сюїта» для оркестру. Тісні музичні контакти, а також перебування в польському та українському музичному середовищі, сприяли митцям поєднувати обидві традиції у своїй творчості.

Концерт реалізовано за підтримки Центру Мєрошевського, який активно сприяє зміцненню культурних зв’язків між Польщею та Україною. А відвідання співробітниками Київського університету права НАН України Національної філармонії України (м. Київ) засвідчило творчу співпрацю навчального закладу і провідної концертної організації України.

Прес-Центр КУП НАНУ