
«Між Дніпром та Віслою»: співробітники КУП НАНУ відвідали Національну філармонію України
11 квітня 2025 року співробітники Київського університету права НАН України, за сприяння ректора Юрія Бошицького, відвідали Національну філармонію України (м. Київ), де 161-й концертний сезон цього дня було представлено мистецьким проєктом «Між Дніпром та Віслою» за участю Академічного симфонічного оркестру Національної філармонії України під орудою диригентки Наталії Стець (Україна) і соліста (фортепіано) Міхала Шимановського (Польща). Цей проєкт об’єднує польську та українську національні культурні традиції. На концерті були присутні представники Посольства Республіки Польща в Україні та генеральний директор Національної філармонії України, кандидат мистецтвознавства, заслужений діяч мистецтв України, український композитор і музично-громадський діяч Михайло Швець.
У першому відділенні прозвучали твори польських композиторів Ігнація Падеревського – Концерт для фортепіано з оркестром (a-moll, op. 17: I. Allegro. II. Romanza. Andante. III, Allegro Molto Vivace – Anіmato) та Кароля Шимановського – Симфонія №2 (B-dur, ор.19, I. Allegro moderato – Grazioso. II. Tema – Variazioni – Fuga). Друге відділення присвячено творчості українського композитора Бориса Лятошинського – Симфонічна балада «Гражина» за однойменною епічною поемою Адама Міцкевича, ор.58.
Концерт для фортепіано з оркестром І.Я. Падеревського (нап. 1888 р.) – зразок пізнього романтизму з віртуозною фортепіанною партією, яку віртуозно й вишукано виконав піаніст Міхал Шимановський – один із найвідоміших польських піаністів нового покоління XXI ст., лауреат багатьох міжнародних конкурсів, якого називають «незвичайним талантом» (CD Accord, Naxos), виступав у Бразилії, Аргентині, США, Японії, а також на фестивалі «Шопен і його Європа». А виконання у другому відділенні Симфонічної балади «Гражина» Б. Лятошинського (нап. 1955 р.) за однойменною поемою поета-романтика А. Міцкевича – першого історичного твору у польській літературі. Це – шана польській поезії та історії.
Як відомо, польські композитори Ігнацій Ян Падеревський та Кароль Шимановський народилися і зростали в українських містах на Поділлі та Подніпров’ї. А український композитор Борис Лятошинський, крім польського коріння, має твори, присвячені польській культурі: «На берегах Вісли», «Гражина», «Польська сюїта» для оркестру. Тісні музичні контакти, а також перебування в польському та українському музичному середовищі, сприяли митцям поєднувати обидві традиції у своїй творчості.
Концерт реалізовано за підтримки Центру Мєрошевського, який активно сприяє зміцненню культурних зв’язків між Польщею та Україною. А відвідання співробітниками Київського університету права НАН України Національної філармонії України (м. Київ) засвідчило творчу співпрацю навчального закладу і провідної концертної організації України.
Прес-Центр КУП НАНУ