Національна академія наук України Київський університет права

Наукова бібліотека КУП НАНУ вітає із Всесвітнім днем книги та авторського права

23 Квітня, 2021

23 квітня 1995 року Генеральна конференція ЮНЕСКО, віддаючи данину уваги й шани книгам та їх авторам, закликаючи людство знаходити задоволення й користь у читанні, поважати безцінний вклад тих, хто своєю творчістю сприяє науковому, соціальному і культурному розвитку, заснувала Всесвітній день книги та авторського права.День книги по праву вважають своїм професійним святом автори – письменники та науковці,  видавці та бібліотекари й усі, хто причетний до книжкової справи. Вперше цей день відзначили в Іспанії, і з того часу на батьківщині Сервантеса його святкують конкурсом читців, які, змінюючи один одного, безперервно читають протягом 48 годин “Дон Кіхота”. В Україні літератори відзначають цей день, проїжджаючи в екіпажах автомобілів із прапорами вулицями столиці.

Україна – одна з тих країн світу, яка внесла значний внесок у розвиток книжкової справи. Однією з перших українських рукописних книг було Реймське Євангеліє, вивезене з Києва до Парижа дочкою Ярослава Мудрого Анною ще в ХІ сторіччі. Серед інших знаменитих українських рукописних книг – Остромирове Євангеліє, “Ізборник Святослава” та Пересопницьке Євангеліє.

Першою друкованою книгою українського автора була “Прогностична оцінка поточного 1483 року” Юрія Котермака з Дрогобича, видана в Римі. А першою книгою, надрукованою в Україні, став Апостол, виданий Іваном Федоровим 1574 року в друкарні Львівського православного братства. У ХVII столітті найбільше українських книг було видано друкарнею Києво-Печерської лаври, зокрема “Требник” Петра Могили, Києво-Печерський патерик та “Лексикон славенороський” Памви Беринди.

Історія авторського права веде свій початок, як вважають науковці, з появи друкування, і перший відомий державний нормативний акт щодо охорони авторського права стосувався літературних творів, а перша міжнародна конвенція щодо захисту авторських прав була прийнята в інтересах книговидавців. Першим нормативним актом авторського права, який закріпив низку прав авторів і розділив повноваження авторів та видавців, вважається прийнятий у 1709 році в Англії “Статут королеви Анни”.

В ХХІ столітті новітні засоби передачі інформації можуть частково замінити книгу, виконуючи різні її функції, але художня література і наукова інформація (монографії, академічні видання, енциклопедії), спираються в основному на книгу. Книга – незамінний елемент культури як в умовах книжково-документального суспільства, так і в сучасному інформаційному середовищі.Наукова бібліотека Київського університету права НАН України має в своєму складі першу в Україні Бібліотеку-депозитарій Всесвітньої організації інтелектуальної власності (WIPO Depository Library), яка створює нові можливості отримання законодавчої, практичної, навчальної та наукової літератури з авторського права та інтелектуальної власності з фондів ВОІВ безпосередньо в університеті в м. Києві.

Заснування та розвиток першої в Україні бібліотеки-депозитарію ВОІВ стало можливим завдяки програмі «WIPO Publications Depository Library Program» та багаторічній плідній співпраці КУП НАНУ із Всесвітньою організацією інтелектуальної власності.
Бібліотека-депозитарій ВОІВ Київського університету права НАН України покликана сприяти більш глибокому ознайомленню фахівців в галузі інтелектуальної власності з діяльністю цієї Всесвітньої організації, питаннями правового регулювання та захисту інтелектуальної власності у всьому світі, що є надзвичайно актуальним для сучасної України та її інтеграції в світовий науковий простір.

Наукова бібліотека та Бібліотека-депозитарій ВОІВ Київського університету права НАН України запрошує всіх, хто цікавиться питаннями авторського права та права інтелектуальної власності, ознайомитися з нашими інформаційними ресурсами на веб-сайті університету і в приміщенні бібліотеки.

Прес-центр КУП НАНУ