Наукова бібліотека КУП НАНУ вітає із Всесвітнім днем книги та авторського права
23 квітня 1995 року Генеральна конференція ЮНЕСКО, віддаючи данину уваги й шани книгам та їх авторам, закликаючи людство знаходити задоволення й користь у читанні, поважати безцінний вклад тих, хто своєю творчістю сприяє науковому, соціальному і культурному розвитку, заснувала Всесвітній день книги та авторського права.
День книги по праву вважають своїм професійним святом автори – письменники та науковці, видавці та бібліотекари й усі, хто причетний до книжкової справи. Вперше цей день відзначили в Іспанії, і з того часу на батьківщині Сервантеса його святкують конкурсом читців, які, змінюючи один одного, безперервно читають протягом 48 годин “Дон Кіхота”. В Україні літератори відзначають цей день, проїжджаючи в екіпажах автомобілів із прапорами вулицями столиці.
Україна – одна з тих країн світу, яка внесла значний внесок у розвиток книжкової справи. Однією з перших українських рукописних книг було Реймське Євангеліє, вивезене з Києва до Парижа дочкою Ярослава Мудрого Анною ще в ХІ сторіччі. Серед інших знаменитих українських рукописних книг – Остромирове Євангеліє, “Ізборник Святослава” та Пересопницьке Євангеліє.
Першою друкованою книгою українського автора була “Прогностична оцінка поточного 1483 року” Юрія Котермака з Дрогобича, видана в Римі. А першою книгою, надрукованою в Україні, став Апостол, виданий Іваном Федоровим 1574 року в друкарні Львівського православного братства. У ХVII столітті найбільше українських книг було видано друкарнею Києво-Печерської лаври, зокрема “Требник” Петра Могили, Києво-Печерський патерик та “Лексикон славенороський” Памви Беринди.
Історія авторського права веде свій початок, як вважають науковці, з появи друкування, і перший відомий державний нормативний акт щодо охорони авторського права стосувався літературних творів, а перша міжнародна конвенція щодо захисту авторських прав була прийнята в інтересах книговидавців. Першим нормативним актом авторського права, який закріпив низку прав авторів і розділив повноваження авторів та видавців, вважається прийнятий у 1709 році в Англії “Статут королеви Анни”.
В ХХІ столітті новітні засоби передачі інформації можуть частково замінити книгу, виконуючи різні її функції, але художня література і наукова інформація (монографії, академічні видання, енциклопедії), спираються в основному на книгу. Книга – незамінний елемент культури як в умовах книжково-документального суспільства, так і в сучасному інформаційному середовищі.
Наукова бібліотека Київського університету права НАН України має в своєму складі першу в Україні Бібліотеку-депозитарій Всесвітньої організації інтелектуальної власності (WIPO Depository Library), яка створює нові можливості отримання законодавчої, практичної, навчальної та наукової літератури з авторського права та інтелектуальної власності з фондів ВОІВ безпосередньо в університеті в м. Києві.
Заснування та розвиток першої в Україні бібліотеки-депозитарію ВОІВ стало можливим завдяки програмі «WIPO Publications Depository Library Program» та багаторічній плідній співпраці КУП НАНУ із Всесвітньою організацією інтелектуальної власності.
Бібліотека-депозитарій ВОІВ Київського університету права НАН України покликана сприяти більш глибокому ознайомленню фахівців в галузі інтелектуальної власності з діяльністю цієї Всесвітньої організації, питаннями правового регулювання та захисту інтелектуальної власності у всьому світі, що є надзвичайно актуальним для сучасної України та її інтеграції в світовий науковий простір.
Наукова бібліотека та Бібліотека-депозитарій ВОІВ Київського університету права НАН України запрошує всіх, хто цікавиться питаннями авторського права та права інтелектуальної власності, ознайомитися з нашими інформаційними ресурсами на веб-сайті університету і в приміщенні бібліотеки.
Прес-центр КУП НАНУ