Національна академія наук України Київський університет права

Огляд літератури до Дня юриста

8 Жовтня, 2024

Спеціалісти в галузі права,  досконально знайомі з юридичною наукою, чинним законодавством і практичною юридичною діяльністю, завжди були затребувані в цивілізованому суспільстві. Причина гранично проста: суспільство прагне регулювати всі свої внутрішні і зовнішні взаємини, керуючись загальноприйнятими правилами, порядками і нормами, а так як наша практика взаємин постійно зростає і є різноманітною та багатогранною, то і законів, що регламентують це, потрібно все більше і більше. Розібратися в цьому всьому «порядку» людині, не пов’язаній з юриспруденцією, все частіше і частіше стає не під силу. На допомогу приходять кваліфіковані юристи.

В Україні 8 жовтня традиційно відзначають День юриста ― людей, які своїм словом та  ділом допомагають відстоювати недоторканність конституційних прав та свобод громадян, непорушність законів. Юрист ― це  професіонал, який стоїть на  сторожі закону, захищає інтереси громадян. Та сьогодні знання професійного юриста не обмежуються лише знанням права. Молоді фахівці вивчають також історію, юридичну етику, логіку, психологію, філософію та інші загальні науки, що розвивають мислення. Вашій увазі пропонується огляд книг, які дають змогу під іншим кутом, інколи гумористичним, подивитись на юристів та юридичну діяльність, а також дозволять по-іншому побачити юридичну практику сьогодення самим професійним юристам, студентам та викладачам Київського університету права НАН України.


Бошицький Ю.Л., Молдован В.В., Червякова О.В. «Правознавство цікаве і мудре: навч. посібник» / Національна академія наук України; Київський університет права. – 2-ге вид. із змін. та допов. – Вінниця: Твори, 2022. 335 с.

У другому виданні навчального посібнику «Правознавство: цікаве і мудре» представлені оновлені матеріали, які допомагають розвивати і систематизувати знання, самостійно їх набувати, використовувати на практиці. Це різні види дидактичного матеріалу, зокрема, висловлювання античних мудреців та блискучих риторів, афоризми відомих людей стародавнього і сучасного світу, афоризми з Римського права. Навчальний посібник містить правничі ігри, вікторини, конкурси, що є досить важливим засобом розвитку логічного мислення, інтелекту, власного бачення. Упорядковано понятійний апарат латинської юридичної термінології цивільного права та крилаті латинські вирази юридичного змісту. З метою активізації творчої пізнавальної діяльності, розвитку ерудиції та систематизації знань в галузі права навчальний посібник може успішно використовуватися під час практичних занять та семінарів у вищих навальних закладах, бути цікавим і корисним для підготовки методичних матеріалів та практичних занять за освітньо-професійною програмою галузі знань «Право». Особлива оригінальна форма викладу інформації – коротка, зрозуміла, системна – сприяє засвоєнню знань, спонукає задуматися і посміхнутися.


Посікіра Р. «Антологія юридичного гумору» – Львів: ЗУКЦ, 2020. 396.

Презентована книга є унікальним зібранням юридичного гумору,  найповнішим у світі зібранням анекдотів, бувальщин, жартів, курйозів, казусів, дурниць і премудростей з життя юристів. В антології зібрано багаторічні спостереження і напрацювання відомого українського адвоката, вона є різножанровою та розмаїтою, та усі жанри об’єднані у єдине полотно довкола юриспруденції. Взагалі в юридичному світі без гумору сприймати все, що відбувається професії, неможливо, гумор – чудовий інструмент для згуртованості та соціалізації. Сміх переступає культурні та мовні межі, створює зв’язки між людьми, знімає напругу і є складовою адекватного сприйняття юриста. Сміх вимагає високого емоційного інтелекту та емпатії – якостей, які є ознакою справжнього лідера. Основна мета книги – об’єднати всю українську юридичну спільноту через гумор, який турбує  і розслабляє, який єднає, який ламає стереотипи та несе добро у цей світ.


Запека В. «Абсурд» – Житомир, О.О.Євенок, 2021. – 280 с.

Роман Віталія Запеки «Абсурд» − потужний внесок у скарбницю світової прози в жанрі антиутопії, продовжуючи традиції Свіфта, Франса, Винниченка, Орвела, Воннегута, Гакслі, Кафки. Письменник, який просто з окопів російсько-української війни вихором увірвався в літературу антивоєнними романами, в новому творі зазвучав як провісник, застережник, філософ та фантаст, реаліст та сатирик. Письменник-воїн бореться на сторінках своєї книги проти перетворення свого народу на отару, проти профанації шляхів суспільного розвитку та дій владної охлократії з ознаками деспотизму, зі спотвореною системою правосуддя. Новий роман особливо буде корисним як діючим правникам, так і майбутнім юристам.


Федоренко Д. «Злочинність: за межею загальноприйнятного (інша кримінологія)» – Київ: ВД «ДАКОР», 2023. 232с.

Усі ми абсолютно впевнені, що злочинність – це погано. Тому протягом тисячоліть запекло боремося з нею всіма можливими засобами. Але, незважаючи на величезні витрати на правоохоронну систему, злочинність чомусь не зменшується, змінюються лише способи здійснення злочинної діяльності. А може, злочинність – це постійний природний супутник людства, спосіб досягнення якогось результату для якоїсь частини людей? Автор дає інше, відмінне від звичного розуміння поняття злочинності  і того, хто насправді є злочинцем. Аналізується неефективнімть протидії злочинності, яка полягає зазвичай лише у розширенні заборон, збільшенні числа правоохоронних, контролюючих органів та посиленні покарання. Нерозумність такого підходу автор доводить, спираючись на історію людства. Книга є підручником для студентів юридичних факультетів  закладів вищої освіти, і водночас белетристикою для широкого кола читачів.


Литвинов О.М. «Антипостмодерн: кримінологічні етюди» / О.М. Литвинов, Ю.В. Орлов. – Харків: Право, 2020. 280 с.

В наукових етюдах розглянуто кримінологічну проблематику на сучасному  етапі розвитку її постмодерністської парадигми, в межах якої проаналізовано основні теорії, концепції і наукові концепти. Задум авторів полягає в тому, щоб у формі бестселлера написати кримінологічну частину історії постмодерну  як історію завершення модерністських і традиціоналістських ідей з реанімацією архаїчних образів, чужих для модерну. В книзі розглядаються  важливі аспекти сучасної кримінологічної науки , правоохоронної та правозахисної практики. Таким актуальним питанням сьогодення, як зокрема, кримінальне право в еру соціальних мереж, криміногенність масових комунікацій,  політика як криміногенний фактор, корупція як криза соціальної ідентичності присвячені окремі розділи книги. Книга рекомендується для науковців, практичних працівників, студентів-юристів, а також широкого кола читачів, що цікавляться кримінологічною тематикою.


Наукова бібліотека КУП НАНУ