Національна академія наук України Київський університет права

Огляд літератури до Дня захисників і захисниць України

1 Жовтня, 2024

1 жовтня — День захисників і захисниць України. Свято, яке має довгу історію та традиції: День Покрови Пресвятої Богородиці, День українського козацтва, День Захисників.

Назва цього популярного в народі свята говорить сама за себе. Захист своєї Вітчизни від зазіхань з боку тих, хто намагається загрожувати державним засадам будь-якої країни — свята справа. Вона вимагає від людей сміливості, честі та відваги, дуже часто величезної самопожертви і колосальної самовіддачі.

Українці завжди віддавали належне своїм героям, а сьогодні, в дні жорстокої російської агресії проти України, нам особливо важливо пам’ятати про свято захисників і захисниць, свято гідних синів і доньок України, які захищають Батьківщину зі зброєю в руках, плечем до плеча стоять за Україну і тримають небо для усіх нас.

Це свято найгероїчніших, найшляхетніших, найвеличніших українців, які своїми життями і подвигами дарують нам надію на краще завтра. Схиляємо голову перед кожним, хто залишив своє цивільне життя, свою сім’ю, дітей, батьків, взяв до рук зброю і пішов боронити рідну землю від загарбників і не пожалів власного життя за Україну й українців.

Дякуємо за захист та вітаємо зі святом усіх захисників і захисниць України!

Знайомимо усіх бажаючих із оглядом книг українських військових: збірників поезії, прози, психологічних та автобіографічних творів, а також з книгою про Головнокомандувача Збройних Сил України (2021-2024 рр.) Валерія Залужного, які можна прочитати в Науковій бібліотеці Київського університету права НАН України.

Захисникам України присвячується


Долгоновська Л. “Залізний генерал. Уроки людяності”.- Харків:Віват, 2024. 208 с.:іл. – (Серія «Гордість нації»).

Залізний генерал, легендарна постать, Герой України, Головнокомандувач Збройних Сил України (2021-2024), воєначальник, якого історія запам’ятає людиною, що зламала путінський план «бліцкригу» й розвінчала міф про непереможність російської армії.

Який він насправді, Валерій Залужний? Якою є історія становлення видатного воєначальника, відомого загалу як залізний, а близьким – як щирий, скромний, вимогливий і водночас турботливий? Книжка Людмили Долгоновської, прес-секретарки Головнокомандувача, дозволить зазирнути за лаштунки доленосних подій, почути голоси тих, хто стояв пліч-о-пліч із Валерієм Залужним. Як очевидиця, авторка розповідає, хто підтримував генерала та що додавало йому наснаги робити свою роботу – керувати легендарним українським військом, уособлювати кожного воїна, який тримає оборону й звитяжно виборює для України можливість бути.


Кривонос С. “Зі щитом або на щиті. Правда про війну”. – К.: Брайт Букс, 2024. 366 с.

Книга Сергія Кривоноса, бойового генерала, спецпризначенця, людини, яка створювала в Україні Сили спеціальних операцій і безпосередньо брала участь у воєнних діях, – спроба проаналізувати перші два роки війни й час, що ій передував. Автор відверто і безкомпромісно сміливо піднімає гострі питання про жорсткі уроки, що навчає українців війна, дає власну оцінку подіям і рішенням можновладців. Ділиться своїм досвідом та своїми думками професійного військового.


Гудименко Ю. “Історії та війни” / Ю.Гудименко; худож.-оформ. М.С.Мендор, іл. А.І.Козоріз. – Харків: Фоліо, 2023. 415 с.: іл. (Воєнні щоденники).

Юрій Гудименко – український політичний діяч, лідер руху «Демократична Сокира», у минулому – блогер, телеведучий, публіцист. Після російського повномасштабного вторгнення вступив до лав Збройних Сил України, сапером, був важко поранений. Це не зовсім звичайна книга. Тут немає сюжету, немає персонажів, які затримуються надовго. Це – збірка текстів, промов, історичних нарисів, які Юрій Гудименко писав і пише зараз. Тут є смішні тексти і несмішні, є слова, які він писав у доброму гуморі, а є й ті, що писав у шпиталі, не бувши певен, що встане колись на ноги. Це погляди того покоління, яке захищає сьогодні Україну.


Костянтин (Valde) Ульянов. “Броньований розум. Бойовий стрес та психологія екстремальних ситуацій”. – К.: ПП «КП «Укрсіч», 2020.

В цій книзі викладено матеріал, який читався в рамках курсу для особового складу ЗСУ, учасників війни на сході, офіцерів Генштабу, спеціальних батальйонів МВС, приватних охоронних фірм та деяких неурядових організацій. 

Завдання курсу та книги “Броньований розум” визначив автор, Костянтин Ульянов: надати людині інструменти самопідготовки до екстремальної ситуації, одягнути на неї своєрідний психологічний «бронежилет» заздалегідь, до настання такої ситуації. Утім, вважає автор книги, вага жилету не повинна бути завеликою, бо його неможливо буде носити. Тож Valde намагався зробити цей «бронежилет» легшим, зосередившись на базових, основних аспектах психологічної підготовки людини до екстремальної ситуації, якою беззаперечно є війна. Задача “Броньованого розуму” – мінімізувати ризик поразки не через уникнення небезпеки, а через свідомі дії, спрямовані на досягнення успіху. Ця книга про те, що нині прийнято називати бойовим стресом або стресом виживання і про те, як критичні події впливають на нашу поведінку, здоров’я та, ймовірно, на всю подальшу долю людини. Але автор не просто розповідає про те, що відбувається з нами в стресовій ситуації, а й надає інструменти для максимальної стресостійкості.


Арабески / Сергій Жадан. — Чернівці : Меридіан Черновіц, 2024. — 136 с.

Як і обіцяє назва, дванадцять оповідань цієї збірки у підсумку утворюють химерний візерунок, окремі лінії якого переплітаються, підхоплюють одна одну і впізнають себе у взаємних відображеннях. Щоправда, візерунок цей — не зовсім рослинний, хоча й рослинний також. Але передусім він складається з історій людей. Людей із різним минулим, зруйнованим сьогоденням і невідомим майбутнім. «Ми, — каже автор, — покладаємося на пам’ять, аби залишатися собою, ми зживаємося з новим досвідом, аби приймати це життя, ми не відмов­ляємося від ілюзій, оскільки впевнені у власній ніжності й запеклості. Про цей час говоритимуть як про час великої жорстокості і великої сердечності. Цей час пізнаватиметься за голосами людей, які не бо­яться свідчити і звинувачувати, а також дякувати й освідчуватись».


Запека В. Цуцик. Антивоєнний роман. – Житомир: Видавець О.О. Євенок, 2021.

Антивоєнний роман “Цуцик” – яскраве явище воєнної літератури України. Достовірно та пронизливо, інколи до сліз, через життя безпородної дворняжки автор зміг показати війну, якою вона є очима живої істоти. Розповідь від імені малого собачати, але про людей. Книга присвячена пам’яті дівчинки з села Луганської області, і сотням дітей, безвинно загиблим у війні, розв’язаній Росією проти України, “знайомим і незнайомим бойовим собакам та іншим чотирилапим друзям на війні. А також волонтерам Дніпровського шпиталю”.

Роман написаний на основі реальних подій, у деяких з них автор брав безпосередню участь, а більшість персонажів мають своїх прототипів у житті. Все бачене, почуте, пережите, переплетіння доль собак і людей, думки Цуцика увійшли в цю книгу. Здавалося б, майже дитяча, книга насправді містить глибокі роздуми про зраду і вірність, про біль і недовіру, про втрати і придбання, про людяність і шалене бажання Перемоги. Доля Цуцика і людей, що трапились на його шляху, не залишать байдужим жодного.


Петров О. Кава з присмаком попелу. – К., 2018. 290 с.

В книзі військового Олексія Петрова йдеться про події від березня 2014 до липня 2015 року, коли автор боровся за Україну на її сході, місця подій – Мелітополь, Запоріжжя, зона АТО, сектор «Б», сектор «М».

В повісті багато автобіографічного матеріалу та реалій війні. Вона правдива тією життєвою правдою, яку неможливо вигадати, в ній багато людей, з якими звела автора війна, багато подій, багато думок. Але ця книга, присвячена пам’яті тих, хто віддав своє життя, захищаючи Україну від російської воєнної агресії, залишає читачеві простір для роздумів. Сьогодні ветеран, письменник Олексій Петров знову захищає Україну на фронтах російсько-української війни.


Кириченко А. Гільзи у кишені: поезії.- Біла Церква, Вид. Пшонківський О.В., 2019 124 с.

Нова поетична збірка учасника АТО, молодого, але вже знаного поета, Андрія Кириченка складається з чотирьох розділів. У першому вміщено вірші про побачене і пережите офіцером Збройних Сил України на російсько-українській війні, розв’язаній імперською сусідньою державою, яка продовжується вже понад десять років. В інші розділи увійшла філософська, пейзажна та інтимна лірика, де відчуваються глибокі роздуми сучасної людини на тлі нашого буремного часу.


Наукова бібліотека КУП НАНУ