Національна академія наук України Київський університет права

Огляд нових надходжень наукової юридичної літератури до бібліотеки КУП НАН України

13 Серпня, 2024

Науково-дослідна діяльність Київського університету права НАН України здійснюється у контексті інтеграції з юридичною освітою і спрямована на дослідження особливостей та тенденцій стійкого розвитку інституту права, сучасних умов законотворчої діяльності, правозастосовчої та судової практики, а також вивчення позитивного міжнародного правового досвіду в контексті функціонування політичної, соціально-економічної системи України, розвитку сучасних технологій тощо. Для ефективності науково-дослідної діяльності університету, результатом якої є видання колективних монографій за авторством професорсько-викладацького колективу КУП НАН України, проведення міжнародних та всеукраїнських науково-практичних конференцій, кафедральних круглих столів, інших наукових заходів, важливою складовою є наукові праці вчених-правознавців України та зарубіжних країн.

Наукова бібліотека Київського університету права НАН України уважно вивчає юридичний науковий простір України, замовляючи нові монографії вчених-правників. Останнім часом до бібліотеки надійшов ряд монографій від відомого видавництва «Юрінком Інтер», з яким у КУП НАН України склались давні партнерські стосунки та здійснювались спільні освітні проєкти в галузі популяризації правових знань серед учнівської і студентської молоді.

Увазі студентів, викладачів та аспірантів університету, а також усіх, хто цікавиться проблемами правової науки і практики, пропонується огляд нових надходжень наукової літератури, з якими можна ознайомитися в бібліотеці університету.


Аббасова Д.Л. Етичні норми у кримінальному процесі України: монографія/ Нац. юрид. ун-т ім. Ярослава Мудрого . – Київ: Юрінком Інтер, 2024 .-328 с.

Монографія присвячена комплексному дослідженню проблематики правового забезпечення та реалізації етичних норму кримінальному процесі України, здійснено огляд наукових джерел щодо питань застосування етичних норм у кримінальному процесі, детерміновано етику та її роль у регламентації кримінальних процесуальних правовідносин; систематизовано міжнародні стандарти правового забезпечення етичних норм кримінального процесу.

Автор розглядає проблематику , пов’язану із дотриманням етичних стандартів кримінальної процесуальної діяльності під час застосування запобіжних заходів, які передбачають фізичний примус, характеризує етику кримінального процесуального доказування, визначає проблемні аспекти етики судового розслідування, з’ясовує питання дотримання вимог професійної етики учасниками кримінального провадження, надає науково обґрунтовані пропозиції щодо вдосконалення правового забезпечення та практики застосування етичних норму кримінальному процесі.


Кримінальна ситуація в Україні в умовах війни: основні тенденції. 2022 рік: монографія/авт. кол.: М.Г. Вербенський, О.Г. Кулик, І.В. Наумова та ін.; за заг. ред. М.Г. Вербенського. – Київ: Юрінком Інтер, 2023 .-388 с.

У монографії досліджено тенденції та закономірності кримінальної ситуації в Україні за 2022 р. порівняно з періодом 2013-2021 рр. Здійснено кримінологічний аналіз кримінальних правопорушень в Україні, особи правопорушника та особи потерпілого. Особливу увагу приділено воєнним злочинам та злочинам, пов’язаним з війною. Проаналізовано тенденції засудження та покарання осіб, які вчинили кримінальне правопорушення. Розглянуто окремі актуальні проблеми сучасної кримінальної ситуації в країні, зокрема, стан кримінологічної безпеки дитини в цифровому середовищі , схеми та способи вчинення кримінальних правопорушень у різних галузях тощо.


Махінчук В.М. Реалізація інструментів доктрини «підняття корпоративної завіси» в судовій практиці: монографія/НДІ приват. права і підприємництва ім. Ф.Г. Бурчака НАПрН України. – Київ: Юрінком Інтер, 2024. 380 с.

У даній монографії проведено дослідження проблем реалізації інструментів доктрини «підняття корпоративної завіси». Розкриваються теоретико-методологічні та нормативні передумови формування, надається загальна характеристика доктрини. Висвітлюється процес формування даної доктрини в країнах англо-американського і континентального права, практиці Європейського суду з прав людини. Вивчаються відносини контролю як головний критерій застосування цієї доктрини та розкриваються її основні інструменти в законодавстві України. Досліджується також судова практика субсидіарної відповідальності бенефіціарних власників і посадових осіб юридичної особи-банкрута, зокрема, відповідальності бенефіціарних власників банків і пов’язаних осіб у зв’язку з ліквідацією банку. Показано застосування цієї доктрини при реалізації права на звернення до суду та оскарження судових рішень у господарському, цивільному та адміністративному судочинстві.


Савчин М.В. Конституція: люди та інституції (SWOT-коментар): монографія. – Київ: Юрінком Інтер, 2024. 680 с.

Монографія видана у форматі SWOT-коментаря Конституції України і переслідує наступні цілі:по-перше, наскільки приписи Конституції забезпечують інституційну спроможність держави та ефективний і дійовий захист прав людини; по-друге, яка існує юриспруденція Конституційного Суду України, Європейського Суду з прав людини та деяких органів конституційної юстиції зарубіжних країн з відповідних питань; по-третє, наскільки адекватно й ефективно конкретизуються й розвиваються конституційні принципи у положеннях поточного законодавства.

Традиційний підхід у коментуванні тексту Конституції через приписи законів є неспроможним, оскільки людей цікавить такий коментар з точки зору оскарження положень законів у Конституційному Суді шляхом звернення із конституційним поданням чи конституційною скаргою.

Акцент в монографії зроблено на інституційній спроможності держави, яка має мати достатньо ресурсів задля забезпечення захисту людських прав на засадах поваги до людської гідності , свободи, рівності, верховенства права та додержання належної правової процедури.


Шульженко Ф.П., Шаркова І.М., Гайдулін О.О. Морально-правові принципи доброчесності та добросовісності: генеза та парадигма: монографія / Київ. нац. ун-т ім. Вадима Гетьмана. – Київ: Юрінком Інтер, 2024. – 428 с.

Монографію присвячено з’ясуванню історико-правових аспектів морально-правових принципів доброчесності та добросовісності, які мають римсько-правове походження. Особлива увага приділяється рецепції цих концепцій у сучасне право. Передбачається, що це може стати ідейною основою системної європеїзації права України через звернення до історичних витоків добра і справедливості.

Робота адресується історикам права, академічним правознавцям, викладачам вищих навчальних закладів, юристам-практикам, у сфері професійних інтересів яких знаходяться проблеми загальної теорії права, історії та методології права, а також праксеологічні питання ефективності європейської інтеграції у правовій сфері.


Прес-Центр КУП НАНУ