Національна академія наук України Київський університет права

Переможці міжнародного конкурсу наукових статей відвідали Угорщину

31 Серпня, 2011

      В  рамках розвитку міжнародних зв’язків університету та за результатами міжнародного конкурсу КУП НАН України на кращі студентські наукові роботи, який був ініційований ректором, професором, Заслуженим юристом України Юрієм Бошицьким спільно з екс-Омбудсменом Угорського парламенту із захисту даних і свободи інформації, доктором Аттілою Петерфалві   переможці вище зазначеного конкурсу відвідали Угорську Республіку в період з 18 по 22 серпня 2011 року. В рамках візиту, студенти мали можливість ознайомитись з інститутом Омбудсмена, Угорським Парламентом, та історичними пам’ятками міста Будапешт.
     Нагадаємо, що переможцями міжнародного конкурсу на кращі студентські наукові роботи (Україна – Угорщина) стали:
     • Гавронська Ілона, «Definition of personal data» ;
     • Данилюк Ярослава, «Definition of data of public interest» ;
     • Шумеляк Крістіна, «Powers of the Ombudsman (general)» .


     Програма візиту була досить насиченою, окрім цікавих екскурсій історичними пам’ятками міста,  учасники поїздки мали змогу познайомитися з офісом Омбудсмена угорського парламенту, а також мали унікальну можливість відвідати Угорський Парламент, що відкриває свої двері лише один раз на рік .
     Куратором студентської групи була Батіна Ірина,викладач кафедри іноземних мов КУП НАН України,  яка впродовж усього конкурсу підтримувала та допомагала студентам у написанні їхніх наукових робіт.
Нагородження  переможців відбувалось в офісі Омбудсмена угорського парламенту, вручали нагороди ректор, професор, Заслужений юрист України Юрій Бошицький спільно з екс-Омбудсменом Угорського парламенту із захисту даних і свободи інформації, доктором Аттілою Петерфалві. Окрім почесних грамот , кожна з переможниць отримала  бронзову монету угорського омбудсмена, а також приємний сувенір на згадку про Угорщину у вигляді книги.
     Після того, як усі переможці отримали свої заслужені подарунки ректор, професор, Заслужений юрист України Юрій Бошицький та  екс-Омбудсменом Угорського парламенту із захисту даних і свободи інформації, доктор Аттіла Петерфалві також обмінялись цінними сувенірами та подарунками один з одним, що свідчить не тільки про міцні робочі контакти, а також і про теплі дружні стосунки.
   По завершенню нагородження переможців усіх чекала святкова вечеря, яка закінчилась чудовою екскурсійною прогулянкою по річці Дунай, що дало можливість усім насолодитися не тільки чудовою угорською кухнею та гостинністю угорського народу, а також і помилуватися прекрасним містом Будапешт у сяйві вечірніх вогнів.




     Другий день візиту до Будапешту припав на 20 серпня –День Святого Іштвана, який, по суті, є не стільки релігійним святом, скільки Днем національної угорської держави. Ця дата вважається основним державним святом і офіційним вихідним днем. Цього дня в 1000 р. був зведений на престол Угорщини – перший король – Іштван (Стефан), який визначив основи християнської держави європейського зразка.Після смерті Іштван був канонізований і віднесений до святих згідно розпорядження Папи Римського – Георгія V в 1083 році. Сьогодні мощі правої руки Святого Іштвана знаходяться в Базіліці Будапешту.  На сьогодні про мощі Святого Іштвана відомо рівно стільки, скільки і раніше – це муміфікована рука чоловіка в хорошому стані. Але свято залишається святом. В День угорської незалежності, безпосередньо пов’язаний з християнством та угорськими національним цінностями, усі згадують Святого Іштвана як першого угорського короля. Це день пов’язаний з угорської історією, прагненням народу до незалежності, збереженню культурних цінностей і традицій. Угорці люблять проводити це свято на батьківщині, ознайомлюючи дітей з прекрасними народними традиція. У цей день по всій країні влаштовуються всілякі фестивалі, шоу і масові гуляння з неодмінним чардашем і гуляшем. І лише в цей день, угорці та усі гості їхнього міста мають чудову можливість відвідати Угорський Парламент, що відкриває свої двері лише один раз на рік. Звісно, ми скористались такою нагодою попри величезну чергу угорських патріотів різного віку та побували в стінах Угорського парламенту, відчули атмосферу європейського парламентаризму та на власні очі побачили атрибути державної влади Угорщини.




     І на останок, хотілось б поділитися своїми враженнями про це чудове місто, що зветься Будапешт.
Будапешт розташований на обох таких несхожих берегах голубого Дунаю. З іменем вільної ріки пов’язано багато чудових міст, та тільки одне з них відоме як перлина Дунаю. Це – Будапешт, який з’явився на географічних картах світу лише у 1873 році. Він виник при злитті трьох міст: Буди, Пешту та Обуди.
     Кажуть, що столиця Угорщини варта того, щоб закохатися в неї з першого погляду. Та навіть якщо почуття це приходить після більш тривалого знайомства, всі визнають, що Будапешт – одне з найкрасивіших міст Європи.
     Старовинна Буда та елегантний Пешт, злиті у двомільйонний мегаполіс. Їх розділяє величний Дунай. Він же визначає рельєф: правий, будайський, берег високий та горбкуватий; лівий, пештський – рівнинний. Цю природну даність угорці використали вельми вдало: завдяки архітектурному оздобленню панорама Будапешта – мости через Дунай, набережна, Фортечна гора з королівським палацом – оголошена ЮНЕСКО частиною Всесвітньої культурної спадщини. Ті, хто хоч раз бачив Будапешт у вечірній ілюмінації, розуміє, чому.
Будапештом не можна не захоплюватися. Він суворий і могутній, як кочовий воїн, обожнює розкіш і задоволення, як східні народи, монументальний та витончений, немов велична Австрійська імперія, і нарешті, стильний – ідеальний супутник сучасності.
   Загалом, культурно-освітній візит був насичений цікавими екскурсіями, пройшов у дружній атмосфері, делегацію КУП НАНУ зустріли на високому рівні, тому висловлюємо щиру подяку екс-Омбудсменові Угорського парламенту із захисту даних і свободи інформації, докторові Аттілі Петерфалві та ректору КУП НАНУ, професору, Заслуженому юристу України Юрію Бошицькому за надану можливість познайомитися з такою  чудовою країною.

Візитівка міста Будапешт

    Столиця Угорщини Будапешт – визначне місто-феномен, місто розташоване на території, яка має давню історію і культуру. Тут пліч-о-пліч розмістилися залишки стародавніх споруд кельтів та римлян, будівлі епохи середньовіччя та Ренесансу, періоду турецького панування, архітектури бароко, класицизму та модерну.
    Справжньою гордістю Будапешту є Королівський палац, який ще з ХІІІ ст. був осередком угорських королів, і неодноразово був зруйнований, згодом  реконструйований, і на сьогоднішній день є культурним осередком та музейним комплексом столиці.
    Ще однією визначною спорудою є будівля Парламенту, що поєднує в собі готичний стиль та неоренесанс, розміщений на набережній Дунаю. 24 вузькі вежі, білосніжні арки та високі вікна, над якими височіє величезний центральний купол, прикрашений статуями угорських королів, 90 статуй визначних людей в історії Угорщини – все це прикраса будівлі ззовні, а всередині сходи та зали прикрашені золотом.
   Особливістю, своєрідною візитною карточкою, Будапешту є термальні купальні, заповнені гарячими джерелами, що мають лікувальні властивості, кожна із яких оформлена в своєму власному стилі. Однією з найбільших та найдавніших є купальня Рудаш, призначена лише для чоловіків.
     Важливою складовою Будапешту є Ланцюговий міст (Лянцхід), перекинутий через Дунай і побудований ще в 1849 році великим угорцем графом Іштваном Сєчєним.
    Окрім архітектурних пам’яток на території столиці розташована і природна пам’ятка – мальовничий острів Маргіт. Розміщений в центрі міста посередині Дунаю, він має довжину 2500 м, і ширину в центральній частині 500 м. Практично це величезний ботанічний сад, в якому знаходиться знаменитий Японський Сад, який живиться гарячими джерелами.
    Милує око і Рибацький бастіон – старовинний порт-фортеця побудований в ІХХ ст. в неоромантичному стилі, який відзначається дивовижною красою – білокамінні різьблені вежі, арки, колони та скульптури і, звичайно, неперевершений вид на Будапешт.
    Але варто відмітити, що Будапешт – це не лише фортеці та палаци, а й чарівні площі, звивисті вузькі вулички, алеї, стародавні дворики з кам’яними лавками, встановленими в нішах середньовічних стін. Тому, не дарма, Будапешт можна назвати безцінною перлиною Дунаю, відвідавши яку, кожен збереже у серці неймовірні враження та почуття захоплення назавжди.