Національна академія наук України Київський університет права

Представники КУП НАНУ прийняли участь у вебінарі щодо захисту права власності в умовах війни

22 Лютого, 2024

Кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Стаття 1 Протоколу № 1 Європейської Конвенції з прав людини закріплює наступне: «ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права». А тому в умовах повномасштабної війни закономірно виникають питання щодо того як можливо захистити своє право власності? Які зобов’язання має держава та чи може вона відступити від своїх зобов’язань? Відповідям на численні запитання громадян України, які постраждали від злочинної агресії рф був присвячений семінар від Української Гельсінської спілки з прав людини на тему «Захист права власності в умовах міжнародного збройного конфлікту крізь стандарти ст. 1 Протоколу 1 ЄКПЛ». Підтримку заходу здійснено програмою USAID Ukraine «Права людини в дії».

Нагадаємо про те, що починаючи з 2014 р. з початку агресії рф проти України, неодноразово державою-агресоркою рф були порушені норми міжнародного права по всій території нашої держави. Після повномасштабного вторгнення російських військ з 24 лютого 2022 р. в Україну порушення обраховуються десятками тисяч. В свою чергу, українські правоохоронні органи та правозахисні організації документують міжнародні злочини, вчинені окупантами, а українська влада позивається проти рф та її керівництва до міжнародних судів, звертаючись до міжнародного гуманітарного права та міжнародного права прав людини. Практичний досвід та реальність свідчать про те, що в умовах війни та масового насильства рівень порушень прав людини є вкрай високим. Напад російської федерації призвів до серйозних масових порушень прав людини та норм міжнародного гуманітарного права, що призвело до катастрофічних наслідків для реалізації практично всіх прав людини народом України. Громадяни України втрачають життя, здоров’я, майно, зазнають жахливого поводження із собою, а тому потребують серйозного захисту і механізмів, які б реагували на ці порушення.

Українська Гельсінська спілка з прав людини є однією з організацій, яка сприяє розвитку гуманного суспільства, що базується на повазі до людського життя, гідності та гармонійних стосунків між людиною, державою і природою через створення платформи для співпраці з іншими учасниками правозахисного руху.

Модератором семінару стала адвокатка, член Комітету захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності Ради адвокатів Донецької області Анастасія Сербіна. Під час заходу учасники дізналися про: інститут права власності крізь призму таких європейських стандартів як об’єкти, правомочності, легітимність втручання; позитивні та негативні зобов’язання України щодо захисту права власності під час збройного конфлікту; зміст «трискладового тесту»: законність вручання, легітимна мета, пропорційність, що застосовується до відносин власності; режим окупації та питання ефективного контролю як підстава перекладення відповідальності з України.

На заході були присутні юристи, адвокати, судді та прокурори, науковці та представники громадськості. Від Київського університету права Національної академії наук України у заході прийняла участь доцент кафедри міжнародного права та галузевих правових дисциплін, к.ю.н., доцент Оксана Хорватова.

Прес-Центр КУП НАНУ