Національна академія наук України Київський університет права

Представники студентського активу КУП НАНУ відвідали Музей літератури України

14 Січня, 2010

      14.12.2009 року представники студентського активу відвідали Музей літератури України, в якому проходив Новорічний вертеп (святкування Старого Нового року за народними традиціями).

       Вертеп – старовинний пересувний ляльковий театр, де ставили релігійні та світські п’єси.

      Останній день старого року і перший день нового в Україні відзначали як свята Маланки і Василя. На відміну від Різдва і Хрещення тi дні не відігравали важливого значення в релігійному календарі. Ніч перед Новим роком вважалась чарівною, з нею було пов’язано чимало повір’їв і ритуалів.

      Відгомоном древнього землеробського обряду є й досі розповсюджене в Україні новорічне посівання зерном. Символічний засів здійснювали і дорослі, і діти (переважно хлопчики). Починали ходити ще вдосвіта. У хаті розкидали на підлозі та столі хлібні зерна, виголошуючи традиційні поздоровлення: «Сію, сію, посіваю, з Новим роком поздоровляю» або «Сійся, родися, жито-пшёниця, на Новий рік, на Василя». За повір’ями, ці зерна могли виконувати роль оберегу. Господарі, зокрема, обсипали ними вікна, якщо у селі починався помір.

       Під час перегляду вистави-вертепу студенти долучились до пізнання обрядових традицій українського народу та збагатили себе в цьому напрямку. Частково вони попередньо вивчали українській оберег – рушник, його історію та особливості орнаменту під час оформлення етнографічного куточку «Україна – моя Батьківщина», де нараховується понад три десятки рушників з різних куточків України.

      Вивчення етнографічних свят традиційно-побутової культури дає можливість глибше зрозуміти народне звичаєве право, предметне співвідношення народних традицій до науки.


Анастасія Кригіна