Національна академія наук України Київський університет права

Привітання студентів КУП НАНУ з Днем вишиванки

19 Травня, 2022

Щороку Київський університет права Національної академії наук України традиційно відзначає День вишиванки. Проте цього року через агресивне російське вторгнення, на превеликий жаль, ми не можемо відсвяткувати у стінах нашого Університету. Однак студенти першого курсу Юридичного факультету груп ПБд-11, ПБд-12 і МБд-11 під час лекції з «Історії української та зарубіжної культури» вирішили підтримати національну ідею й один одного, які через війну змушені були виїхати за межі країни, в онлайн-режимі.

Під час тематичного вебінару «Вишиванка як символ ідентифікації українців усього світу» студенти поділились інформацією щодо ідеї започаткування свята, історичних фактів, традиції носіння вишиваної сорочки з давніх часів і до сьогодні.

Зокрема, Юлія Ярчук, студентка групи ПБд-11, розповіла про виникнення і саму ідею свята. «Вперше День вишиванки запропонувала відзначати одна зі студенток факультету історії Чернівецького національного університету у 2006 році. Її надихнув знайомий, який постійно носив вишиту сорочку. Того року вишиванки одягнула така велика кількість студентів, що згодом свято набуло міжнародних масштабів».

Марина Мирончук, студентка групи ПБд-11, наголосила на давності традиції вишитої сорочки для українців. Адже історія вишивки на теренах України має не одну тисячу років. Особливого значення вона набула в останні кілька століть. Переважно вишивали дівчата, які до весілля мали підготувати спеціальну скриню, у якій роками збирали посаг. Найбідніша дівчина мала 30−40 сорочок, середнього достатку  50−70 сорочок, а багата  100 і більше.


Серед видатних діячів української культури теж були так звані законодавці тренду на вишиванки. Наприклад Іван Франко, як зауважила Олександра Вілінська, студентка групи ПБд-12, вдягав сорочку і в будні, і на свята. Його вважають зачинателем нової моди, адже поєднав вишиванку з класичним європейським костюмом. Наприкінці ХІХ століття про український традиційний одяг заговорила вся Європа, яку важко чимось здивувати. У 1876 році Олена Пчілка видала альбом українських вишивок. Українські орнаменти зачарували тамтешніх модниць, а в самій Україні розпочалися перші наукові дослідження вишивки. Зараз елементи української вишиванки використовують у своїх колекціях визнані у світі модельєри, а у 2015 році американський Vogue опублікував статтю, в якій назвав українську вишиванку одним із головних трендів сезону.

Тож вишиванка посідає вагоме місце у матеріальній культурі України. На вишиваних сорочках українців відображено їхню історію й історію їхніх предків, тому, аби зберегти пам’ять про цінне минуле та продовжувати традицію у майбутньому, в Україні заснували декілька культурних центрів та музеїв, присвячених вишиванці. Зокрема, Київський університет права Національної академії наук України також долучився до збереження спадщини предків. Протягом десяти років у КУПі діє локальний музей вишиванки, де студенти мають можливість наочно познайомитись із особливостями вишивки кожного регіону нашої держави.

Прес-Центр КУП НАНУ