Студенти КУП НАН України відвідали унікальний військовий об’єкт у столиці древлян – м.Коростені
11 травня. Київ іще не прокинувся після недільних свят, а десять студентів 1-4 курсів КУП НАН України вже вирушили до Коростеня – невеликого міста на Житомирщині, але від того не менш відомого. Цього разу вони вирішили потрапити до унікального воєнного об’єкту “Скеля”, що розташований у підніжжі пам’ятника князя Мала.
Об’єкт вразив з перших хвилин: підземний тунель довжиною 156 метрів, що налічує більше 30 кімнат, пролягає на 40 метрів під землею — будь–який атомний вибух йому не страшний. За словами директора комплексу Івана Поліняки, достеменно відомо, що цей об’єкт має три рівні–поверхи. Однак доступний для відвідувачів, більш-менш безпечний і вивчений фахівцями наразі лише другий.
Для будування “Скелі” було використано стародавні древлянські підземелля — він дуже швидко став частиною званої оборонної «Лінії Сталіна». Це була найпотужніша оборонна лінія на західному кордоні СРСР.
Роботи над об’єктом «Скеля» розпочалися у 1928 році, закінчилися у 1937–х роках, велися вони у величезній секретності. Бункер захищало п’ять рівнів металевих маскувальних сіток на вході, і два рівні – на виході. Це дозволяло не боятися бомбардування.
Якість виконаних робіт у самому бункері настільки висока, що всі механізми тих часів і досі лишилися в робочому стані. Потрібно лише 10 хвилин, щоб перевести об’єкт у бойовий стан. Тут є й колодязь з питною водою, зовнішня і внутрішня вентиляція, сиcтема контролю рівню тиску, дизельні генератори…
Окремої уваги заслуговує кімната урядового зв’язку та зал оперативного зв’язку зі штабом Червоної Армії — тут досі працює кнопка тривоги й діє чудовий телефонний зв’язок, що ми одразу ж перевірили, зателефонував з самого бункеру на “велику землю”.
Цікаво й те, що об’єкт не зазначено на жодній з радянських карт, навіть з грифом “Cовершенно секретно”.
Для кого ж будувався бункер, таємниця якого не розгадана й досі? Для кого було там покладено дубовий паркет, встановлено шкіряні меблі? Навряд ми про це колись дізнаємося.
Наразі це музей –сховище унікальних речей. Саме тут розташовано єдиний в Україні музей протигазів, де можна побачити протигаз для коня чи протигаз для корови. Ще є унікальний протигаз, засекречений до 1985 року — в нього немає шланга, а тільки щоки зі спецпапером — через нього можна говорити. Є експонат, з якого можна навіть пити воду!
Після екскурсії студенти проводили час на березі річки Уж у купальні княгині Ольги, фотографуючись на каміннях ще часів льодникового періоду і, сперечаючись на тему того, для кого і справді було відстроєно такий секретний об’єкт як “Скеля” повертались до дому. Так студентство КУП НАНУ України програмою «Пізнай свій край» долучилося до виконання Указу Президента України № 272/2009 від 27.04.2009 р. «Про проведення Всеукраїнської молодіжної акції «Пам’ятати. Відродити. Зберегти.».пройшов один з вихідних днів студентства КУП НАН України…
Марія Прівальцева,
голова осередку студентського самоврядування
групи Д-15
Фоторепортаж: