Студенти КУП НАН України вшанували пам’ять загиблих у бою під Крутами

2 Лютого, 2011

29 січня 2011 року представники студентського самоврядування КУП НАН України взяли участь у патріотичній акції, яка була присвячена вшануванню пам’яті загиблих під Крутами.

22 січня 1918 року головою Центральної Ради професором М. Грушевським було оголошено і ухвалено рішення про створення на українській землі Української Народної Республіки (УНР). Повинна була здійснитися давня мрія Наших батьків. Це був початок створення незалежної, вільної, суверенної держави Українського Народу, але проголошення Четвертого Універсалу занепокоїло більшовиків – відокремлення України не входило до їхніх планів…

Бій проти 4-тисячної більшовицької армії під командуванням Михайла Муравйова відбувся 29 січня 1918 року на залізничній станції під селищем Крути, за 130 кілометрів на північний схід від Києва, і тривав 5 годин. Загинуло 10 старшин і близько 250 юнаків Першої Української юнацької (юнкерської) військової школи ім. Б. Хмельницького, і близько 50 студентів Університету св. Володимира та Українського народного університету, учнів Другої Української гімназії та інших середніх шкіл.

Досить зворушливим для студентів було відвідання потяга – музею, де можна було ознайомитись із матеріалами з історії українського визвольного руху, копіями універсалів та різних історичних джерел, унікальною колекцією фотографій, одягу, зброї, предметів побуту тощо.

Великий внесок щодо розкриття історичного перебігу подій під Крутами вклало видавництво «Смолоскип» за сприяння фонду ім. Ірини Турченюк. Усі бажаючі мали змогу отримати буклет «Крути. Пам′яті героїв Крут», який було видано тиражем у 5 тисяч примірників!

Брошура, яка містить у собі статті про значення Крутів в українській історії та частковий список Крутянців, а також поезії, їм присвячені, була подарована бібліотеці КУП НАН України для поповнення її фонду з метою формування світогляду майбутніх юристів.

…і впали всі і не спинили

Нового наїзду варвар;−

Та всі лягли, а не спочили,

Добули славу й нам лишили

Безсмертний взір: геройства чар.

(«Бій під Крутами» Володимир Янів)

Інформацію підготувала студентка 2 курсу Плавинська Марта, голова комітету інформації студентського самоврядування КУП НАН України.