Національна академія наук України Київський університет права

Студенти КУП НАНУ візьмуть участь у V Міжнародному конкурсі із комерційного арбітражу по судовим дебатам

6 Грудня, 2017
    konk1s.jpg В рамках підготовки до V Міжнародного конкурсу з комерційного арбітражу по судовим дебатам, який щорічно проводиться в Україні Європейською арбітражною палатою, на базі кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства  Київського університету права НАН України створено гурток «Організаційно-правова основа і процесуальні аспекти функціонування Міжнародного комерційного арбітражного суду під егідою Європейської арбітражної палати» (далі – МКАС при ЄАП). Участь у даному англомовному освітньому проекті дасть реальну можливість студентам-учасникам (Бобровій Тетяні – ІІІ курс, Псьоті Ярославу – ІІІ курс, Маленко Дар’ї – ІІ курс, Третьяковій Дар’ї – ІІ курс і Полторацькій Вікторії – ІІ курс) практично застосувати знання, отримані в рамках навчання за спеціальністю «Міжнародне право», і спробувати себе як в ролі позивачів, так і відповідачів у МКАСі, представивши письмові та усні обґрунтування своїх вимог у реальному судовому засіданні за участі студентів-опонентів найкращих юридичних ВУЗів України. Будучи заснованим у 2011 році, конкурс зараз – це популярне і престижне змагання з судових дебатів з міжнародного права в Україні і державах Західної, Центральної та Південно-Східної Європи, в якому щорічно змагаються студентські команди більше ніж 20 університетів України та Європи.

konk2s.jpg

 konk3s.jpg


    Відомо, що сам термін «арбітраж» у перекладі з французької означає «третейський суд». Від звичайних третейських судів міжнародні комерційні арбітражі відрізняються наявністю у спорі, що вирішується, іноземних сторін (фірм чи компаній-резидентів різних держав), або сторін, принаймні, «з іноземним елементом» (наприклад, іноземної інвестиції у спільному підприємстві власників-резидентів однієї держави). МКАС при ЄАП (чий Центральний секретаріат знаходиться в м. Брюссель (Бельгія)), функціонування і практика діяльності якого стало предметом вивчення студентів КУП НАН України, є незалежним постійно діючим арбітражним судом, що здійснює свою діяльність відповідно до Судового кодексу Бельгії ст.ст.1676-1723 (THE BELGIAN JUDICIAL CODE) і Правил (Регламенту) МКАС від 21.05.2015 р. (повністю відповідає нормам UNCITRAL, що, безумовно, сприяє зміцненню авторитету і стрімкому зростанню популярності даного суду). У МКАС при ЄАП акредитовані провідні фахівці в сфері міжнародного арбітражу (юриспруденції, фінансів, фондового ринку, економіки, виробничо-технічних галузей (авіаційна, морська, аграрна, металургійна)) з різних держав світу, що дає можливість запропонувати сторонам спору найбільш оптимальні і професійні кандидатури в якості арбітрів, знайомих як із законодавчими, так і з економічними особливостями розвитку країн Східної і Західної Європи, СНД і Азії.
    Варто зазначити, що традиційно міжнародно-правове регулювання міжнародного комерційного арбітрування здійснюється на основі трьох типів актів: міжнародних багатосторонніх конвенцій, двосторонніх міжнародних договорів та міжнародних документів ненормативного характеру. До найбільш значущих багатосторонніх угод належать Нью-Йоркська конвенція про визнання і приведення у виконання іноземних арбітражних рішень 1958 р., Конвенція про вирішення інвестиційних спорів між державами та іноземними особами 1965 р., Європейська конвенція про зовнішньоторговельний арбітраж 1961 р. і т. д. Міжнародні ж акти ненормативного характеру включають документи, розроблені Комісією ООН з права міжнародної торгівлі (ЮНСІТРАЛ): Арбітражний Регламент ЮНСІТРАЛ 1976 р., Коментарі ЮНСІТРАЛ з організації арбітражного розгляду 1996 р., Рекомендації щодо встановлення змісту застосовуваного права в міжнародному комерційному арбітражі МАЮ 2010 р. і т. д. Саме ці інструменти міжнародного комерційного арбітрування, а також положення Конвенції ООН про міжнародну купівлю-продаж товарів 1980 р., і стануть об’єктами вивчення і аналізу в рамках засідань створеного гуртка.
    Керівники гуртка – доцент кафедри міжнародного права і порівняльного правознавства, к. ю. н. О. М. Поліванова, і викладач кафедри Т.О. Кортукова  –  бажають студентам-учасникам наснаги  та нових результативних звершень на ниві вивчення міжнародного права, а особливо – успіхів у представництві нашого університету в якості сторін спору,  хоч і імпровізованого, проте судового розгляду у одному із найпрестижніших міжнародних комерційних судових механізмів – Міжнародному комерційному арбітражному суді під егідою Європейської арбітражної палати.

 Матеріал підготовлено 

Полівановою О.М.

Кортуковою Т. М.