Національна академія наук України Київський університет права

У КУП НАН України було проведено круглий стіл на тему „Сутність і психологія масових конфліктів у сучасному суспільстві”

23 Жовтня, 2015

     20 жовтня 2015 р. у межах навчального курсу „Конфліктологія та теорія переговорів” студентам КУП НАН України кандидатом юридичних наук, доцентом кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства Кузьменком Анатолієм Михайловичем була прочитана відкрита лекція „Сутність і психологія масових конфліктів у сучасному суспільстві”.
     У лекції було зазначено, що проблема конфлікту завжди привертала до себе увагу вчених різних галузей наук. На протязі XX – початку ХХІ ст. ст. проблема політичного конфлікту стала однією з найактуальніших проблем сучасного політичного простору. Зараз гостро стоїть питання про можливість керування політичними конфліктами в цілому та про способи і засоби регулювання  відносин конфліктної взаємодії у політичній сфері зокрема.
    Студенти усвідомили, що в основі масових конфліктів лежить взаємодія великих соціальних груп, а причини таких конфліктів на рівні масовидних групових суб’єктів відрізняються більшою масштабністю та глибиною. Масові конфлікти найбільш складними і найбільш важко регульованими Вони виникають на рівні:1) національного суспільства; 2) держав; 3) регіонів; 4) цивілізацій.
     Студенти з’ясували, що суперечність – взаємодія протилежних сторін і тенденцій, предметів та явищ, які водночас перебувають у внутрішній єдності та взаємопроникненні, виступаючи джерелом саморуху; а конфлікт – це зіткнення протилежних інтересів, думок і поглядів, серйозні розбіжності, гострі суперечки, переповнені ускладненнями та боротьбою ворогуючих сторін різного рівня і складу учасників. Отже, між суперечностями та конфліктами неможливо ставити знак тотожності, хоча суперечності між державами інколи призводять до виникнення не лише міждержавного, а й взагалі міжнародного конфлікту. У найзагальнішому вигляді конфлікти поділяються на внутрішньополітичні та зовнішньополітичні.


     До внутрішньополітичних конфліктів, котрі тягнуть за собою дестабілізацію й міжнародної обстановки, фахівці відносять конфлікти: 1) міжкласові; 2) міжкланові (родоплемінні); 3) міжетнічні;4) міжконфесійні; 5) міжпартійні конфлікти, оскільки політичне життя відбувається в умовах багатопартійності; 6) конфлікти між партійними лідерами; 7) між гілками влади та їхніми лідерами. Особливе місце в міжкласових внутрішньополітичних конфліктах належить таким їх видам: 1) політичний страйк; 2) громадянська непокора; 3) змова; 4) повстання; 5) переворот; 6) путч; 7) заколот.
     У підсумку, отримані під час даної лекції знання допоможуть студентам сформувати відповідні власні кваліфікаційні якості з конфліктології та безпекознавства, котрі так необхідні у сучасних умовах для практичної діяльності фахівців юристів-міжнародників.

Підготував:
Кузьменко Анатолій Михайлович,
к.ю.н., доцент кафедри міжнародного права та
порівняльного правознавства КУП НАН України.