Національна академія наук України Київський університет права

У КУП НАН України було проведено семінар-дискусію на тему: «Шляхи вирішення територіальних питань у сучасному міжнародному праві»

23 Жовтня, 2015

    21 жовтня 2015 р. відбувся семінар-дискусія з дисципліни «Міжнародне публічне право»  за участю старшого викладача кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства Київського університету права НАН України Борисової Тамари Миколаївни та групи МП-41.
     У рамках семінару-дискусії було розкрито поняття території у міжнародному праві, проаналізовано і обговорено ключові питання в контексті заявленої тематики. Адже, поняття території є дуже актуальним для України в  сучасних умовах, зважаючи на те, що інститут території є одним із старіших у міжнародному праві. Територія має важливе значення, оскільки  державна територія є простором у межах якого суверенна влада держави здійснює свою юрисдикцію. Не менш важливими  на сьогодні є  питаннями щодо визначення  правового статусу міжнародних територій, нічийних територій та територій зі змішаним правовим режимом. Саме тому студентами була вибрана заявлена тема.


    Під час семінару-дискусії були розглянуті такі питання як: урегулювання територіальних спорів, питання державних кордонів, міжнародно-правовий статус Арктики та Антарктики, правові підстави, способи змін держаних територій та ін. Тема кожного з виступаючих викликала бурю емоцій у студентів і жваво обговорювалась ними. Доповіді студентів гармонійно доповнювалися  презентаційним показом  слайдів. Зокрема, найцікавішими виявилися виступи таких студентів як: Анастасії Чубарук, яка розкрила питання щодо без’ядерних зон, Тетяни Горбонос, яка розповіла про врегулювання територіальних спорів за участю Святого Престолу, Володимира Капустіна, який висвітлив  питання щодо розмежування водного простору між державами, Ярослава Населевського, котрий у своїй доповіді проаналізував про основні міжнародно-правові акти щодо вирішення питань про повітряний простір, а також Анастасії Соловйової котра розглянула тему щодо правового статусу різних видів територій у міжнародному праві.

     На завершення аудиторією було констатовано те, що кордони кожної держави повинні бути непорушними, а втручання у внутрішні справи будь-якої держави є неможливим і проголошується  одним з основних принципів міжнародного права. Міжнародно-правовий статус стосовно користування іншими видами  територій відповідно до міжнародного права повинен  підтримуватися та вирішуватися за участю зацікавлених держав, а найбільш важливі проблеми за участю всього світового співтовариства.  Студенти також зробили висновок, що інститут території у міжнародному праві ще доволі недосконалий і потребує доопрацювання  сучасними вченими.

Підготували:
Борисова Тамара Миколаївна,
старший викладач кафедри міжнародного права
 та порівняльного правознавства КУП НАН України;

Соловйова Анастасія Ігорівна,
студентка 4 курсу факультету «Міжнародних відносин» КУП НАН України
спеціальності «Міжнародне право».