Національна академія наук України Київський університет права

У КУП НАН України відбулося засідання круглого столу «Відносини Україна – НАТО: проблеми і перспективи»

11 Грудня, 2014

     В рамках проведення святкування тижня міжнародного права на факультеті міжнародних відносин  у Київському університеті права НАН України 09 грудня 2014 р. відбулося засідання круглого столу на тему: «Відносини Україна-НАТО: проблеми і перспективи».
     Участь у круглому столі взяли студенти 3, 4, 5, 6 курсів факультету міжнародних відносин КУП НАНУ. Організаторами та модераторами круглого столу виступили доценти кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства – к.ю.н. Мушак Наталія Богданівна та к.ю.н. Харчук Олександр Олександрович.
     Тематику наукової дискусії обумовила ситуація, що склалася довкола України, необхідність її аналізу та надання фахової оцінки студентами.


     Так, обговорення питання міжнародної безпеки тісно пов’язане із здійсненням державами колективних дій, пов’язаних не лише із підтримкою миру і стабільності але й підготовкою військових формувань держав відповідно до сучасних світових вимог. На європейському континенті саме НАТО залишається таким регіональним військово-політичним об’єднанням, який не лише дозволяє гарантувати безпеку своїм членам, а й шляхом залучення до співпраці третіх країн, створює передумови до вироблення підходів конструктивного вирішення міждержавних питань. Особливість Альянсу для України зумовлена тим, що країни-члени НАТО межують з кордонами України. Саме тому, під час проведення круглого столу значну увагу було приділено таким питанням, як: геополітична ситуація в євроатлантичному просторі, що склалась на сьогодні і її вплив на політичну, військову, економічну безпеку України; визначення ризиків, що постають перед нашою державою у контексті ігнорування необхідності проведення курсу на європейську інтеграцію; проведення аналізу розвитку відносин особливого партнерства між Україною та НАТО і визначення перспектив співробітництва нашої держави з Північноатлантичним  Альянсом у майбутньому; дослідження можливостей отримання від НАТО гарантій територіальної цілісності, незалежності і безпеки України та підтримки військовими озброєннями від держав-членів НАТО.
      Отже, метою проведення круглого столу стало вивчення  особливостей  розвитку, стан та перспективи формування відносин між Україною і Організацією Північноатлантичного Договору  в сучасній  системі міжнародних відносин.
     Студенти виявили високий рівень обізнаності та схильність до критичного аналізу міжнародних відносин, що обумовило активну дискусію під час заходу.
За результатами засідання круглого столу студентами факультету міжнародних відносин сформульовано висновки та основні положення щодо обговореної тематики:
1.    Національна безпека країни стає непомірним одноосібним тягарем. Міжнародна безпека може бути забезпечена або за допомогою потенціалу стримування, тобто за рахунок участі у впливових міжнародних організаціях. Саме тому, для України зміцнення і  забезпечення постійного зростання усіх складових не лише військових, а й політичних чи економічних можливе лише за  умови інтеграції у євроатлантичне співтовариство.
2.    З часів свого створення участь НАТО в розбудові безпеки і стабільності в Південно-Східній Європі вийшла за рамки підтримання миру і перетворилась на розвиток співпраці у галузі безпеки цього регіону.
3.    Твердження, що передумовою вступу до НАТО має стати референдум не повинне носити абсолютного характеру, оскільки тільки три країни з 26 членів Альянсу проводили референдум про вступ до НАТО, а, фактично, для цього вистачило відповідного рішення парламентів.
4.    Без широкої суспільної підтримки вступ України до НАТО є неможливим. Така підтримка має забезпечуватись утвердженням сучасних національних державницьких ідеалів, поширенням серед широких верств громадськості сучасних знань щодо основ безпеки в умовах глобальних викликів і загроз, поліпшенням обізнаності населення України щодо діяльності НАТО.

5.    Процес входження до НАТО є стимулюючим фактором для проведення внутрішніх політичних та соціально-економічних реформ усіх сфер суспільного життя, гармонізації законодавства з правовими нормами та демократичними принципами держав-членів НАТО, прискорення трансформації Збройних Сил України, встановлення цивільного демократичного контролю над оборонним та безпековим секторами держави.
6.    Членство України в НАТО матиме глибоке цивілізаційне значення для нашої країни. Адже входження до Альянсу означає для України, перш за все, приєднання до сім’ї націй, що мають спільні демократичні цінності, які цілком поділяє український народ.
7.    В період активних глобалізаційних процесів, ізоляціоністська політика є a priori програшною для держави. Відповідно до реалій сьогодення, необхідність співробітництва, зокрема, в оборонній сфері є нагальною потребою держав різних континентів, особливо важливим, це є для держав із низькою оборонною здатністю.