Національна академія наук України Київський університет права

У КУП НАНУ було проведено круглий стіл на тему: «Свобода пересування осіб: сучасні проблеми»

23 Квітня, 2012

     18 квітня 2012 року у Київському університеті права НАН України було проведено круглий стіл на тему: «Свобода пересування осіб: сучасні проблеми».
Започаткована у минулому році тематика круглого столу стала продовженням в обговоренні найбільш актуальних і дискусійних проблем у цій сфері: правового статусу біженців, зокрема жінок-біженців; візові проблеми, в тому числі отримання Шенгенських віз; правове регулювання режиму подорожей громадян України за кордоном тощо.
     Програма круглого столу передбачала висвітлення тематичних доповідей та спільне обговорення найбільш проблемних питань, включаючи вироблення пропозицій щодо їх вирішення.
     У круглому столі взяли участь професорсько-викладацький склад, аспіранти та студенти університету, а також представники Інституту держави і права ім. В.М. Корецького НАН України. Старший науковий співробітник відділу міжнародного права та порівняльного правознавства Інституту держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, доцент кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства Київського університету права НАН України К.О. Савчук у своїй доповіді «Зміни у правовому регулюванні режиму подорожей громадян України за кордон за минулий рік» проаналізував юридичний зміст міжнародних договорів щодо режиму поїздок громадян, які набули чинності у минулому році, зокрема Угоди між Урядом України та Урядом Аргентинської Республіки про скасування віз від 20.04.2011, Угоди між Кабінетом Міністрів України та Радою Міністрів Боснії і Герцеговини про умови взаємних поїздок громадян від 15.04.2011, Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Сербія про відмову від візових вимог для громадян від 31.05.2011, Угоди між Урядом України та Урядом Федеративної Республіки Бразилія про часткову відмову від віз від 2 грудня 2009 року. Також було висвітлено перспективи набуття чинності Угодою між Кабінетом Міністрів України та Урядом Турецької Республіки про умови взаємних поїздок громадян від 22 грудня 2011 року, яка поки що не затверджена Кабінетом міністрів України та проаналізовані односторонні рішення про тимчасове чи постійне скасування віз для громадян України, прийняті урядами Албанії, Хорватії та Македонії.
     В доповіді А.В. Шендеровської, аспірантки кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства на тему: «Недоліки та суперечності Візового кодексу ЄС» були відзначені новації, що запровадже¬ні Візовим Кодексом ЄС. Звернена увага на недоліки цього документу, зокрема на причини відмови у наданні візи, а також на суперечнос¬ті, що виникають з приводу невідповід¬ності множинност¬і в”їздів єдиній меті поїздок для них.
     В рамках круглого столу була також зроблена доповідь доцентом кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства Київського університету права НАНУ І.М. Проценко. Тема доповіді – «Особливості правового статусу фізичних осіб у міжнародному приватному праві». В ході її викладення доповідачка звернула увагу на особливості застосування колізійної прив’язки «право держави місця перебування» при регулюванні колізійних питань правового статусу біженців, а також на необхідність розтлумачення понять «особистий статус фізичної особи» та «сімейний статус фізичної особи» для того, щоб правильно застосовувати ст. 9 Закону України «Про міжнародне приватне право» від 2005 р. Окрему увагу було звернуто на недоліки нового Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 2011 р.
     В доповіді кандидата юридичних наук, доцента кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства КУП НАНУ О.В. Бурлак на тему «Проблема видачі злочинців у міжнародному праві» були висвітлені питання, пов’язані, зокрема із правовою природою інституту екстрадиції, відповідності його міжнародному праву прав людини, конкуруючою юрисдикцією держав при передачі правопорушника державою на території якої він знаходиться іншій державі на її вимогу тощо. Звернено увагу на принципові відмінності даного інституту в країнах романо-германського та англо-американського типу, а також проаналізовані відповідні міжнародно-павові акти у цій сфері, в тому числі Рамкове рішення Європейської ради 2002 р. «Про Європейський ордер на арешт та процедуру передачі осіб між державами-членами».


     Студентська молодь також активно долучилася до обговорення актуальних проблем свободи пересування, зокрема з доповіддю виступила студентка 5-го курсу кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства Лебідь Віталія на тему: «Міжнародно-правове регулювання захисту прав жінок-біженців». Студентка розкрила проблемні питання, які, на сьогодні, існують в сфері визначення правового статусу цієї категорії біженців, причини, що сприяють появі такого явища, а також проаналізувала відповідну практику Європейського суду з прав людини щодо захисту прав жінок-біженців.
     Круглий стіл на тему: «Свобода пересування осіб: сучасні проблеми» відбувся на високому науковому та організаційному рівні, він став ареною жвавого обміну думками з усіх проблем, що піднімалися під час його роботи.