У КУП НАНУ пройшла міжнародна науково-практична конференція у дистанційному форматі

14 Березня, 2021

На базі КУП НАНУ розпочато цикл міжнародних науково-практичних конференцій у дистанційному форматі під загальною назвою:

«ІСТОРИКО-ПРАВОВІ НАУКОВІ ДОСЛІДЖЕННЯ

НА ШЛЯХУ ДО СОБОРНОСТІ УКРАЇНИ»

10.03.2021 року відбувся першій захід, модератором якого виступили професор кафедри кримінального права та процесу КУП НАН України Біленчук П.Д., к.ю.н. та доцент кафедри Тарасевич Т.Ю., к.ю.н. В організації цього заходу взяли участь, зокрема правнича компанія «АЮР-КОНСАЛТИНГ», Черкаський науково-дослідний експертно-криміналістичний центр МВС України, Центральний музей Державної прикордонної служби України, благодійна організація «Пошуковий загін «Зелена брама», представниками були науковці, історики, музейні працівники, пошуковці, криміналісти, викладачі кафедри кримінального права та процесу, студенти.

Учасники заходу підготували відповідні матеріали та доповіді до роботи першого циклу науково-практичної конференції у дистанційному форматі, а саме: Бойко Олег Леонідович, директор, засновник Всеукраїнського військово-патріотичного центру-музею «Бойкова Шампань» з темою: «Військово-патріотичне виховання молоді на прикладі експонатів Всеукраїнського військово-патріотичного центру-музею «Бойкова Шампань». У своєму виступі О.Л.Бойко повідомив про розширення військово-патріотичного центру-музею «Бойкова Шампань», створення Військово-національного парку. Майже в самому географічному центрі України, на шевченковій землі біля с. Козацьке Звенигородського р-ну Черкаської області, на території 12 гектарів створюється 82 локації, які охватять всю історію Київської Руси-України.

Вишневський Валерій Євгенійович, головний зберігач фондів Центрального музею Державної прикордонної служби України, кандидат історичних наук, полковник запасу з доповіддю: «Вивчення бойового шляху 92-го Перемишльського прикордонного загону за архівами Центрального музею Державної прикордонної служби України», у якій зазначив, що архівні матеріали, зібрані в ЦМ ДПС України, їх вивчення та аналіз дозволяють досить повно відтворити бойовий шлях 92-го Перемишльського прикордонного загону, внесок командирів і бійців у стримуванні навали нацистів в початковий період війни, участь в охороні тилів діючих армій, організації захисту учасників Потсдамської конференції в 1945 році.

Також своєю розповіддю поділилась Заводяна (Патрушева) Галина Георгіївна, дочка загиблого воїна-прикордонника 92-го Перемишльського прикордонного загону, яка розповіла про трагічний період початку війни та тривалі пошуки свого батька, про якого сім’я отримала повідомлення: «Зник безвісти». Тільки в 2012 році дочці вдалося знайти місце загибелі Патрушева Георгія Андріановича  біля с. Роги Маньківського р-ну Черкаської області. Всього в 160-ти кілометрах від місця її проживання…

Івасюк Валерій Аксентійович, голова Маньківської ОТГ висловив пропозицію щодо необхідності перенесення останків загиблих прикордонників 92-го Перемишльського прикордонного загону із польової братської могили в центр села, віддавши належні військові та християнські почесті. Прізвища лише 30-ти з них відомі.

Капась Іван Андрійович, аспірант Українського вільного університету (Мюнхен, Німеччина), к.іст.н. виступив з темою : «Особливості організації боротьби з німецькими загарбниками на території України».

Також взяли участь у заході Фартушний Анатолій Іванович, голова благодійної організації «Пошуковий загін «Зелена брама», почесний пошуковець України з пропозицією увічнення пам’яті захисників Зеленої брами та встановлення Військово-меморіального комплексу в с. Торговиця Новоархангельського р-ну Кіровоградської області; Моргун Юрій Петрович, член благодійної організації «Пошуковий загін «Зелена брама» з темою: «Деякі нез’ясовані питання виходу начальника штабу 6-ї армії Іванова із оточення в районі Зеленої брами»; Чижевський Володимир Георгійович, член благодійної організації «Пошуковий загін «Зелена брама» з доповіддю: «Дослідження клейм на патронах до стрілецької зброї, яка використовувалася під час Другої світової війни»; Федорченко Євгеній Веніамінович, член благодійної організації «Пошуковий загін «Зелена брама», з питанням підготовки видання книги-спогадів генерал-майора Тонконогова Якова Івановича, командира 141 стрілецької дивізії про бойові дії в Уманському котлі в 1941 році та презентаціъ творчого проєкту. В дискусії також прийняли участь Кравчук О.О., Майдачевська А.В., Малій М.І., Перелигіна Р.В., Савка О.І.

Сидоренко Леонід Онисимович, експерт-криміналіст, член благодійної організації «Пошуковий загін «Зелена брама», краєзнавець, якій повідомив про хід криміналістично-археологічних досліджень подій Другої світової війни, особливостях проведення пошуку останків загиблих воїнів. Акцентовано увагу на документах та предметах, за допомогою яких можна встановити особу загиблого. Наведені чисельні приклади із практики роботи пошуковців та експертів-криміналістів.

Завідувач відділу досліджень в сфері інформаційних технологій Черкаського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України Солодовніков Ігор Вікторович, розповів про порядок виникнення, основні етапи становлення та особливості радянської нагородної системи часів Другої світової війни. Також були присутні на заході Мруга Сергій Михайлович, голова спілки ветеранів-прикордонників Маньківського району; Овсієнко Любов Костянтинівна, директор Народного музею історії села Чернеча Слобода; Путря Валерій Іванович, начальник Центрального музею Державної прикордонної служби України, полковник; Філь Олександр Максимович, заступник директора національного військово-історичного музею збройних сил України, голова Координаційного центру з питань пошуку військовослужбовців, зниклих безвісти під час Другої світової війни, полковник запасу ДПСУ, к.іст.н. з темою: «Полководець Іван Черняховський. Маловідомі матеріали».

Дякуємо всім учасникам заходу!

Прес-центр КУП НАНУ