У КУП НАНУ відбувся круглий стіл “Співробітництво держав у галузі запобігання зміни клімату”
28 жовтня 2016 року в Київському університеті права Національної академії наук України під керівництвом Савчука Костянтина Олександровича (к.ю.н., доцента кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства КУП НАНУ), Харчука Олександра Олександровича (к.ю.н, доцента кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства КУП НАНУ) та Проценко Ірини Миколаївни (к.ю.н., старшого викладача кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства КУП НАНУ) було проведено круглий стіл, присвячений Міжнародно-правовому співробітництву держав у галузі запобігання зміни клімату. До участі у круглому столі були залучені студенти магістратури факультету «Правознавство та міжнародні відносини» спеціальності «Міжнародне право».
Із вступним словом виступив Савчук К.О., підкресливши важливість та актуальність дослідження тематики круглого столу. Оскільки, за надзвичайно короткий термін проблема глобальної зміни клімату стала однією з основних проблем для міжнародної спільноти.
Під час обговорення проблемних питання круглого столу, учасники відзначилися високим науковим рівнем ведення дискусій і виступили з доповідями, підготовленими на високому науково-теоретичному рівні. Варто відзначити актуальність тем доповідей, підготовлених студентами: Озеровою Катериною «Вплив та наслідки зміни клімату в контексті глобалізації», Радченко Тарасом «Історія міжнародно- правового співробітництва в галузі запобігання змін клімату», Білим Олександром «Паризький кліматичний саміт 2015 р.: шлях до попередження та адаптації наслідків кліматичних змін», Розпашнюк Іриною «Паризький протокол 2015 р: зміст та значення для міжнародного співробітництва із протидії кліматичних змін», Суслою Інною «Міжнародно-правовий механізм реалізації та контролю положень Паризької кліматичної угоди 2015 р.», Письменною Альоною «Ратифікація Паризької кліматичної угоди 2015 р.: екологічні зобов’язання України».
Доповідачами було визначено, що міжнародне співробітництво в галузі охорони навколишнього середовища – пріоритет кожної держави, незважаючи на її приналежність за економічними, політичними чи правовими показниками до певної групи країн. Тому, міжнародне співтовариство активізувалось у напрямку пошуку шляхів розв’язання «кліматичних» проблем, які відбуваються у глобальному просторі. Невірно побудований алгоритм дій міжнародних організацій та провідних держав світу щодо протидії зміні клімату, перш за все, може створити загрозу життю і здоров’ю людини. Ключовою подією у вирішенні проблем із запобігання кліматичним змінам стало проведення Паризького саміту із кліматичних питань (м. Париж, 2015 рік). Мета саміту полягала у «досягненні універсальної і обов’язкової для виконання угоди, що дозволяє ефективно боротися проти зміни клімату і прискорити перехід до суспільства й економіки, мало споживаючих вуглецеві технології». В ході саміту відбулося підписання важливого документу – Паризької кліматичної угоди 2015 року, положення якої регламентують співробітництво держав щодо підтримки середньої температури планети на рівні нижче 2 °C, зниження викидів парникових газів та адаптації до наслідків зміни клімату. Перш за все, кліматична угода 2015 року покликана знайти баланс між потребами і можливостями кожної країни.
Під час підведення підсумків, учасники круглого столу дійшли висновків, що глобальна зміна клімату впливає абсолютно на всі сфери суспільного життя – міжнародну економічну діяльність, екосистему, світову політику та міжнародне право. Міжнародне співтовариство має піти на поступки, тим самим зменшити негативний вплив на навколишнє середовище та раціонально і ефективно використовувати світові природні ресурси без руйнуванням екологічної системи планети. Досягнення позитивного результату у міжнародному співробітництві із запобігання змінам клімату можливе за умови налагодження діалогу «між людством і природою».
Прес-служба КУП НАНУ