У КУП НАНУ відбувся круглий стіл з нагоди презентації монографії Олександра Петровича Моці «Дніпровська Русь»
7 жовтня 2013 р. кафедрою філософії і соціально-гуманітарних дисциплін факультету міжнародних відносин було проведено круглий стіл з нагоди презентації монографії, підготовленої в Центрі політологічних, гуманітарних та прикладних досліджень відомим українським істориком і археологом, членом-кореспондентом НАН України, професором Олександром Петровичем Моцею «Дніпровська Русь».
О.П. Моця виступив із цікавою доповіддю про процес формування і функціонування одного з найбільш важливих у історичному відношенні осередків становлення давньоруської державності. Під час круглого столу було порушено й обговорено низку важливих питань, зокрема,
• проблема етногенезу слов’ян
• етимологія слів «малорос» та «московіт»
• визначення поняття «державність» та чинників які її формують
• аналіз становлення сучасної державності України та Росії.
Олександр Петрович розповів про появу вікінгів (норманів) на території України, правління династії Рюриковичів та процес їх асиміляції, формування державності Русі, територія якої була зосереджена в районі Верхнього і Середнього Дніпра з такими центрами як Київ, Чернігів, Переяслав, про наслідки монголо-татарської навали.
Нині вже існує більше двох десятків теорій генези Русі, це пояснюється складними етногенетичними процесами, які мали місце на території сучасної України та за її межами впродовж тисячоліть. У своїй монографії О.П. Моця відстоює та обґрунтовує теорію «Початкової Русі», яка на протязі досить тривалого часу в цілому задовольняла науковців різних поколінь, а нині у певних колах піддається переосмисленню. У книзі докладно та аргументовано показано весь той непростий процес формування ранньої Київської Русі, і, насамперед, у дніпровському регіоні. Актуальність цього дослідження не викликає сумнівів, адже без знання свого минулого, немає майбутнього, а для майбутніх юристів та державних адміністраторів це знання має стане запорукою успішної професійної діяльності.