У КУП НАНУ відбувся майстер – клас Першого Уповноваженого ВРУ з прав людини (14.04.1998р. – 27.04.2012р.), Карпачової Ніни Іванівни

19 Березня, 2018
    13 березня 2018 р. у Київському університеті права Національної академії наук України відбувся майстер – клас для аспірантів КУП НАНУ Першого Уповноваженого ВРУ з прав людини (14.04.1998р. – 27.04.2012р.), народного депутата України 1-го, 2-го, 5-го скликань, Заслуженого юриста України, професора кафедри загальнотеоретичних та державно-правових дисциплін, к.ю.н. Карпачової Ніни Іванівни на тему «Діяльність Уповноваженого з прав людини у сфері захисту та поновлення прав і свобод людини».

Уповноважений з прав людини є невід’ємним елементом конституційної системи захисту прав і свобод людини і громадянина. Так, ст. 101 Конституції України для здійснення парламентського контролю за додержанням конституційних прав і свобод людини і громадянина передбачено наявність такого конституційного органу, а ст.55 проголошено право кожного звертатися до нього за захистом своїх прав. Предметом його контролю є діяльність усіх посадових та службових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування.

korpach1.jpg
korpach2.jpg

korpach3.jpg

Карпачова Н.І. розповіла про саму розробку української моделі Уповноваженого з прав людини та законопроекту про нього, як враховувались національні правові та культурні традиції, особливості системи державної влади в Україні, а також досвід функціонування інституції омбудсмана в інших країнах. Так, Законом України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини» закріплено «сильну» модель омбудсмана, яка характеризується такими особливостями:

•     високим конституційним статусом, закріпленим ст.55, 85, 101 Конституції України;
  •     його незалежністю від будь-якого органу державної влади або місцевого самоврядування, їх посадових осіб;
  •     запровадженням єдиної моделі омбудсмана на національному рівні;
  •     широкою юрисдикцією Уповноваженого, яка поширюється як на органи державної влади, включаючи суди, так і на органи місцевого самоврядування та їх посадових осіб;
  •     значними повноваженнями щодо проведення проваджень та перевірок, у тому числі з власної ініціативи для виявлення випадків порушень прав людини та здійснення постійного моніторингу за станом дотримання прав і свобод людини;
  •     правом ініціювати обов’язкові для розгляду подання з викладенням рекомендацій щодо усунення виявлених порушень прав і свобод людини органами державної влади, місцевого самоврядування, об’єднаннями громадян, підприємств, установ організацій незалежно від форми власності, їх посадовими та службовими особами;
  •     можливістю безпосереднього звернення до Уповноваженого широких верств населення;
  •     гнучкістю та неформальністю процедури, свободою дій щодо відкриття провадження у тій чи іншій справі та ін.

Перший Уповноважений ВРУ з прав людини поділилася своїм досвідом роботи на цій поважній посаді, закцентувавши, що цей конституційний орган діє притаманними лише йому засобами та методами, а рекомендаційний характер його звернень не знижує його можливості впливу на поновлення порушених прав і свобод, що можливо за умови високого рівня правової культури відповідних посадових осіб. Н.І. Карпачова підкреслила, що будь-яка модель омбудсмана базується на високому авторитеті особистості самого омбудсмана. Особливість же української моделі полягає у здійсненні обов’язку у своїй незалежній та неупередженій діяльності в інтересах людини та громадянина як на підставі та на виконання Конституції і Законів України, так і за справедливістю та власною совістю.
    Кожному учаснику майстер-класу була надана можливість висловити свою думку з приводу тих чи інших обговорюваних питань, аспіранти КУП НАНУ та всі присутні отримали консультації щодо своїх наукових досліджень та практичних питань щодо захисту прав і свобод людини.

Прес-центр КУП НАНУ