У КУП НАНУ відбувся цикл майстер – класів професора підприємницького права Вісбаденської бізнес – школи, голови Асоціації професорів, члена Українсько – німецької асоціації юристів Райнера Ведде

24 Березня, 2016

22 та 23 березня 2016 у Київському університеті права Національної академії наук України відбувся цикл майстер – класів професора підприємницького права Вісбаденської бізнес – школи, голови Асоціації професорів, члена Українсько – німецької асоціації юристів Райнера Ведде.
     Під час проведення  майстер-класів студенти та професорсько-викладацький склад Університету  отримали можливість  обговорити питання: загальне введення в німецьке право, характеристики німецького цивільного і торгового права,  основи німецького корпоративного права.

Пан Ведде ознайомив студентів  з практичними та історичними  аспектами німецького торгового, цивільного та корпоративного права, а також  з особливостями порівняльного аналізу  німецького та європейського права. Так, судова система ФРН є аналогічною до судової системи України та  складається з трьох рівнів – суди першої інстанції, суди апеляційної інстанції, суди касаційної інстанції. Окремо існують  5 федеральних судів – суди загальної юрисдикції, адміністративні суди, соціальні суди, фінансові (податкові) суди та суди із розгляду трудових спорів.
     Крім того, у своїй доповіді пан Ведде ознайомив студентів із основними принципами німецького корпоративного права та наголосив на  відсутності  у  ФРН єдиного кодифікованого  акту  з корпоративного права.  Особлива увага акцентувалась  на аналогії   податкового регулювання  корпоративних відносин  у ФРН та Україні. Зокрема,  у правовій системі Німеччини  виокремлюють такі принципи корпоративного права:
1) принцип  обмеження  свободи договору (законодавець визначає  правові форми діяльності  товариств   та  свобода  вибору тут не діє);
2) принцип публічності (товариства  мають  були гранично висвітленими у  ЗМІ, тобто  публікують  про себе інформацією, яка є загальнодоступною);
3) принцип транспарентності корпоративних товариств  Німеччини та країн-членів  ЄС.
     Цікавою була інформація про практичні особливості реалізації  у німецькому  праві оподаткування  товариств у Німеччині (товариства  цивільного права;  повного товариства;  командитного товариства).  Так, товариство з обмеженою відповідальністю  чи акціонерне об’єднання, несуть більший  податковий тягар, порівняно із повним чи командитним товариством.

Пан Ведде зробив історичний екскурс до питання правового регулювання інституту товариства у ФРН, зокрема навів приклади перших законів про товариства (Закон ФРН «Про господарське товариство» 1892 р.). Доповідач висвітлив можливості створення  товариств з обмеженою відповідальністю  із участю одного або двох засновників. Дослідив можливості майнових внесків до статутного фонду товариства, що є  особливо  актуальним при банкрутстві товариств. Звернув увагу аудиторії на те, що більшість великих   німецьких компаній – це акціонерні товариства  із двома і більше директорами із правом підпису. Окреслив  питання функціонування особливостей акціонерного товариства, до яких належать такі: мінімальний капітал становить 30 тис. євро; захист міноритарних акціонерів – одна із  складнощів  у діяльності таких  товариств чи осіб, особливо кредиторів; збори акціонерів та наглядова рада –  обираються  зборами акціонерів.
     Під час зустрічі було також обговорено особливості використання електронних мереж  для купівлі німецьких компаній, їх реєстрації, проведення голосування; особливості  і можливості поєднання різних  форм корпоративних товариств та швидкість створення цих товариств, спрощені шляхи їх застосування. Розглянуто складнощі управлінського контролю за наглядовою радою при обранні її трудовим колективом.

Кожному учаснику майстер-класу була надана можливість висловити свою думку з приводу тих чи інших обговорюваних питань, студенти отримали консультації з практичних питань доктрини і основ німецького корпоративного права.

Професорсько-викладацький склад і студенти університету щиро вдячні ректорові за організацію майстер-класу, проведеного паном Ведде.