У Київському університеті права НАН України відбувся круглий стіл «Захист персональних даних у європейському союзі»

2 Березня, 2016

24 лютого 2016 року кафедра міжнародного права та порівняльного правознавства за участю студентів – магістрів факультету «Правознавство та міжнародні відносини» провела круглий стіл на тему: «Захист персональних даних у Європейському Союзі» під керівництвом Мушак Наталії  Богданівни (к.ю.н, доцент кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства  КУП НАНУ) та Харчука Олександра Олександровича (к.ю.н, доцент кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства  КУП НАНУ).
     Із вступним словом виступила Мушак Наталія Богданівна, яка наголосила на актуальності даної тематики, звернувши особливу увагу на особливості захисту персональних даних в межах Європейського Союзу та за законодавством України.
      В рамках роботи круглого столу учасники розглянули проблеми: аналізу захисту персональних даних в різних сферах уповноваженими органами (Європол, Євроюст), питань міжнародно-правового механізму захисту персональних даних, особливостей захисту прав суб’єктів персональних даних, умов захисту персональних даних в наукових та клінічних дослідженнях.
      Під час обговорення проблемних питань круглого столу, учасники відзначилися високим науковим рівнем ведення дискусій і виступили з доповідями, підготовленими на ґрунтовному науково-теоретичному рівні. Варто відзначити, що серед наукових доповідей, які були представлені,  професійний інтерес становили доповіді, підготовлені: Білим Олександром  на тему «Процес видачі ID карток в Україні»; Озеровою Катериною на тему «Перспективи розвитку системи захисту персональних даних в Україні»; Розпашнюк Іриною на тему «Клінічні дослідження і захист персональних даних в ЄС» та Поліщук Анною «Захист персональних даних в системі Європол».

На завершення проведеного круглого столу було зроблено такі висновки:

• запровадження ID-картки у поєднанні з запровадженням ідентифікації на основі ЄДДР значно посилить безпеку суспільства у сфері документування. Для захисту інформації на електронному носії використовуються новітні технології, що робить підробку електронних документів практично неможливою;
  • завдяки вбудованому електронному безконтактному чіпу, запровадження ID-картки відкриває нові можливості для створення електронних сервісів та спрощення надання адміністративних послуг;
  •  для проведення процедури заміни старих паспортів у формі книжечок на ID-картки необхідно, аби Верховна Рада ухвалила урядовий законопроект №3224 «Про внесення змін до деяких законів України щодо документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус». І лише після ухвалення Верховною Радою законопроекту №3224 міграційна служба зможе оформлювати паспорт громадянина України всім громадянам;
  • під час оформлення перших паспортів нового зразка в державній міграційній службі, працівники деяких підрозділів не змогли належним чином впоратись з новою процедурою оформлення документації, зокрема, у деяких підрозділах громадянам пропонували надати документи, які не потрібні: довідки з ЖЕКу, ідентифікаційні номери батьків тощо. В одному з підрозділів навіть вимагали фотографії, хоча сама процедура оформлення документа передбачає фотографування особи у підрозділі Державної міграційної служби безкоштовно;
  • Європейська поліцейська організація (Європол) – правоохоронна організація Європейського союзу, основна мета якої полягає у підвищенні ефективності взаємодії компетентних органів країн-членів ЄС у сфері боротьби з міжнародною організованою злочинністю.
  • Крім того, пріоритетні для Європолу злочини проти особистості, фінансові злочини і кіберзлочину;
  •  відповідно до Директиви про захист персональних даних, обов’язок володільців давати відповіді на запити суб’єктів персональних даних на отримання доступу може бути обмежений в результаті наявності переважаючих законних інтересів інших осіб;
  • Державна служба України з питань захисту персональних даних втрачає свої повноваження;
  • власники баз персональних даних зобов’язані повідомляти Уповноваженого Верховної Ради з прав людини (Омбудсмена) про таку обробку персональних даних, яка «являє особливу загрозу для прав і свобод» суб’єкта персональних даних;
  •  за законодавством ЄС існують відповідні гарантії захисту персональних даних, включаючи також використання персональних даних під час наукових та клінічних досліджень. Такий захист гарантується Конвенцією про захист осіб у зв’язку з автоматизованою обробкою персональних даних (ратифіковано Україною 06.07.2010 р.).

Матеріал підготувала доцент кафедри міжнародного права та
    порівняльного правознавства КУП  НАН України, к.ю.н.,
    Мушак Наталія Богданівна