Національна академія наук України Київський університет права

У Міжнародному центрі правових та історіко-політичних досліджень країн Центрально-Східної Європи КУП НАНУ у м. Львові відбувся Міжнародний семінар по інтелектуальній власності

2 Березня, 2016

     29 лютого – 01 березня 2016 року у Львові на базі Міжнародного центру правових та історико-політичних досліджень країн Центрально-Східної Європи Київського університету права НАН України відбувся Міжнародний семінар «Політика інтелектуальної власності в університетах та науково-дослідних установах». Захід був проведений під егідою Київського університету права НАН України та Всесвітньої організації інтелектуальної власності.
     З вітальним словом до гостей та учасників звернулися ректор Київського університету права НАН України, професор, заслужений юрист України Ю. Л. Бошицький та директор Департаменту країн з перехідною та розвиненою економікою Всесвітньої організації інтелектуальної власності Міхал Швантнер, наголосивши при цьому на важливості наукового дослідження та обґрунтування ключових проблемних аспектів права інтелектуальної власності, зокрема в університетах та науково-дослідних установах, оскільки саме у науково-освітньому середовищі зароджується правова основа інтелектуальних активів.


     На адресу організаторів та учасників конференції надійшли листи вітання від Президента Національної академії наук України, академіка НАН України Б. Є. Патона; Голови Союзу юристів України – В. О. Євдокимова; Посла Республіки Польща в Україні Генрика Літвіна.


     У XXI столітті основним джерелом нових ідей та інновацій є інтелектуальна власність. У розвинених країнах, де ключові активи формуються внаслідок комерційного використання інтелектуального потенціалу, університети та науково-дослідні установи відіграють провідну роль як базові елементи економічного розвитку суспільства. Відтак, метою проведення науково-практичного заходу було обговорення найбільш актуальних питань щодо становлення дієвої та ефективної правової системи охорони права інтелектуальної власності в Україні; використання інструментів інтелектуальної власності в університетах і науково-дослідних інститутах; значимості навчання та професійного розвитку юристів у сфері інтелектуальної власності в Україні; доцільності імплементації передового міжнародного досвіду у сфері інтелектуальної власності у національне законодавство; започаткування нових міжнародних проектів та досліджень у цій сфері.


     Організаторів та учасників міжнародного семінару вшанували своєю присутністю як почесні іноземні делегати: Алісія Адамчак – президент Патентного відомства Республіки Польща; Юліуш Півоварський – ректор Вищої школи права м. Кракова; Мохаммед Аль Габал – консультант Всесвітньої організації інтелектуальної власності; Малгожата Кужбіда – координатор програми Erasmus Інституту соціальних наук PWSW в Перемишлі; Пьотр Закревський – заступник президента Патентного відомства Республіки Польща, так і представники львівської еліти: А. Ю. Забарило – секретар Львівської міської ради; Р. Є. Матис – радник Голови Львівської обласної державної адміністрації; О.В. Горін – Голова держрайадміністрації м. Іршава Закарпатської обл.; І. І. Бабин – експерт із реформування вищої освіти (Європейська Комісія, Рада Європи); В. М. Подгорнов – президент Українського фонду «Громадська думка»; В.О. Навроцький – Керівник Львівського форуму кримінальної юстиції; І. В. Гарат – заступник голови Громадської ради при ЛОДА  та ін.


    У заході також взяли участь очільники навчальних закладів та наукових установ, провідні представники наукової спільноти, практичні працівники, патентні повірені, а також студентська молодь.
    У межах обраної для обговорення тематики учасники наукової дискусії не обійшли своєю увагою такі актуальні питання, як значимість інтелектуальної власності для університетів та науково-дослідних установ України, обумовлювалися проблеми її наукового забезпечення; доцільність удосконалення державної стратегії розвитку інтелектуальної власності до 2020 року; шляхи розширення сфери діяльності ВОІВ в країнах з перехідною економікою; способи  вдосконалення методів навчання у сфері інтелектуальної власності в Україні; необхідність створення збалансованого студентоцентрованого освітнього середовища в університеті; створення дієвих механізмів протидії плагіату у наукових роботах; модернізація патентних систем ВУЗів у кризових умовах і т.д.


     Необхідно відзначити важливість проведення таких спільних міжнародних наукових заходів з ВОІВ, оскільки вони сприяють збагаченню новими ідеями, практичними порадами в ім’я подальшої розбудови права інтелектуальної власності в Україні, яка була і залишається одним із ключових і найбільш цінним капіталом людства.