Національна академія наук України Київський університет права

Участь КУП НАНУ в міжнародному семінарі «Історично успішні механізми примусового стягнення цивільних збитків та міркування для України»

20 Жовтня, 2022

18 жовтня 2022 року доцент кафедри міжнародного права та галузевих правових дисциплін Толкачова І.А. прийняла участь у семінарі «Історично успішні механізми примусового стягнення цивільних збитків та міркування для України», який відбувся у Вищій школі адвокатури НААУ у партнерській співорганізації з Міжнародною асоціацією юристів та Національною асоціацією адвокатів України.

Програма заходу:

І. Відкриття – Марк Елліс, виконавчий директор Міжнародної асоціації юристів.

II. Виступ представника Національної асоціації адвокатів України.

III. Змістовна частина.

ІІІ.1 Крістофер Гібсон – професор права та директор з бізнес-права та фінансових ринків юридичного факультету Університету Саффолк у Бостоні. 

1. Огляд, успіхи та невдачі Компенсаційної комісії ООН.

2. Міркування щодо створення подібного механізму для України, як через Організацію Об’єднаних Націй, так і самостійно.

ІІІ.2. Рубен Карранца – старший експерт Міжнародного центру перехідного правосуддя, консультує Надзвичайні палати в судах Камбоджі та Міжнародний кримінальний суд з питань, пов’язаних з репараціями та військовими злочинами.

1. Огляд особистого досвіду роботи з трибуналами, такими як Президентська комісія Філіппін з належного урядування.

2. Поради та міркування для політиків, зацікавлених у створенні механізму

стягнення репарацій для України.

IV. Дискусія. Відповіді міжнародних експертів на запитання учасників.

Відкрив захід Савва Кузьменко, директор ВША НААУ, який підкреслив важливість співпраці в альянсі з професіоналами з усього світу. Савва Кузьменко висловив вдячність спікерам та модератору семінару, виконавчому директору Міжнародної асоціації юристів Марку Еллісу.

Вітаючи учасників семінару Марк Елліс відзначив послідовну підтримку України зі сторони Міжнародної асоціації юристів, незмінність висловленої в лютому поточного року позиції щодо засудження вторгнення в Україну та вчинених злочинів. Надаючи різнобічну допомогу, виконавчий директор запевнив у подальшій підтримці України.



З вітальним словом до спікерів та учасників семінару звернувся Валентин Гвоздій, заступник Голови Національної асоціації адвокатів України, який подякував спікерам та особисто Марку Еллісу за участь в заході і згоду поділитися цінним досвідом.

Першим до виступу запрошений Крістофер Гібсон, професор права та директор з бізнес-права та фінансових ринків юридичного факультету Університету Саффолк у Бостоні, який раніше обіймав посаду начальника відділу та офіцера відділу в Компенсаційній комісії ООН, а також працював у Трибуналі за позовами між Іраном та США. Крістофер Гібсон розпочав доповідь із сумної статистики втрат і збитків, завданих війною в Україні, підкреслив, що мільйони українців розлучені з сім’ями, втратили житло, змушені шукати захист і притулок за кордоном. З поміж негативних наслідків спікер звернув увагу на знищення об’єктів критичної інфраструктури, позбавлення права власності та користування майном, шкоду, завдану довкіллю та забруднення навколишнього природного середовища. У виступі міжнародним експертом здійснено огляд діяльності, проаналізовано успіхи та недоліки звернення до Компенсаційної комісії ООН. Висловлюючи міркування щодо створення подібного механізму для України, як через Організацію Об’єднаних Націй, так і самостійно, спікер порадив запрошувати фахівців, які мають досвід роботи в міжнародних інституціях.

Продовжив тематичну дискусію Рубен Карранца, старший експерт Міжнародного центру перехідного правосуддя, консультує Надзвичайні палати в судах Камбоджі та Міжнародний кримінальний суд з питань, пов’язаних з репараціями та військовими злочинами. Представляючись аудиторії Рубен Карранца відзначив співпрацю з українськими правозахисними організаціями з питань захисту прав людини, порушених війною. Під час заходу він також поділився з учасниками особистим досвідом роботи з трибуналами, зокрема, такими як Президентська комісія Філіппін з належного урядування, а також висловив поради та міркування для осіб, зацікавлених у створенні механізму стягнення репарацій для України. Спікер приділив увагу концепції перехідного правосуддя, застосовного в Україні, що включає такі елементи, як: відповідальність осіб, що вчинили воєнні злочини, компенсаційні механізми завданих війною збитків та отримання населенням достовірної інформації про причини і наслідки подій. У порівняльному аспекті він також висвітлив модель перехідного правосуддя в ООН, що включає сукупність процесів і механізмів, спрямованих на подолання тяжких наслідків масштабних порушень закону та на примирення суспільства в постконфліктному періоді. 

Під час заходу були розглянуті історично успішні постконфліктні трибунали (наприклад, Компенсаційна комісія ООН, створена після вторгнення Іраку в Кувейт) і запропоновані міркування щодо створення схожого механізму для України у майбутньому. 

В ході проведення семінару учасники адресували спікерам запитання, на які отримали вичерпні та змістовні відповіді. 

Наприкінці заходу було підведено підсумки.

Прес-Центр КУП НАНУ