Участь Міністра юстиції України М. Оніщука в засіданні Вченої ради університету
29 грудня 2009 р. на засіданні Вченої ради Київського університету права НАН України в рамках реалізації угоди про співробітництво між Київським університетом права НАН України та Міністертвом юстиції України відбулося обговорення монографії Оніщука М.В. «Референдна демократія в Україні: проблеми конституційної теорії та практики».
Ректор Ю.Л. Бошицький запросив до слова Міністра юстиції України Оніщука М.В., який у своїй промові виклав основні положення монографічного дослідження, зокрема, Микола Васильович зазначив, що удосконалення законодавства про референдуми є важливим, але не вичерпним кроком у забезпеченні належних умов для ініціювання, організації та проведення референдумів в Україні та належного і своєчасного виконання їх рішень. Відповідні політико-правові умови для дієвого застосування референдумів в інтересах Українського народу, Української держави і територіальних громад можливі лише за умови впровадження в Україні конституційно-правового режиму референдної демократії. У свою чергу, цей вид конституційно-правового режиму вимагає свого комплексного ідеологічно-правового (доктринального), законодавчого та організаційно-правового забезпечення. Але, вирішення цього складного завдання неможливе без формування новітньої постпозитивістської концепції референдної демократії в Україні. При цьому, цілком закономірно, що відповідна концепція має бути не лише новою, а й конструктивною, спроможною стати дієвим методологічним інструментарієм для розв’язання як теоретичних, так і практичних проблем у сфері референдних правовідносин. Але, нині це завдання ускладнюється відсутністю відповідних досліджень у вітчизняній і зарубіжній конституційно-правовій науці.
Оніщук М.В. наголосив, що монографія систематизує результати досліджень проблем референдної демократії, здійснені ним в 2006-2009 роках і викладені в самостійних розділах таких монографій як «Принцип верховенства права у діяльності держави та в адміністративному праві» (2008 р.), «Україна в 2008 році: щорічні оцінки суспільно-політичного та соціально-економічного розвитку» (2008 р.), в підручнику «Конституційне право України. Академічний курс: Підручник: у 2 т.» (2008 р.) та циклі публікацій у фахових юридичних часописах.
Метою монографічного дослідження стало формування цілісної концепції утвердження, розвитку та дієвості референдної демократії в Україні, яка б стала надійним теоретико-методологічним підґрунтям для правотворчої та правозастосовної референдної діяльності на сучасному етапі розвитку національного державотворення та правотворення.
Теоретико-методологічні положення цієї роботи отримують своє логічне продовження та втілення в новому авторському законопроекті «Про всеукраїнський референдум», вміщеному в Додатках монографії. Його нормативні положення покликані урегулювати інститут всеукраїнського референдуму та конституційні засади референдної демократії в Україні.
Після закінчення доповіді відбулася дискусія, за результатами якої члени Вченої ради рекомендували до друку монографію Оніщука М.В. «Референдна демократія в Україні: проблеми конституційної теорії та практики» з урахуванням висловлених пропозицій і зауважень у видавництві Київського університету права НАН України.
Члени Вченої ради рекомендували присвоїти Міністрові юстиції України Оніщуку Миколі Васильовичу звання «Почесного професора Київського університету права НАН України».